Gra makao

Sobotni deszczowy wieczór , nie ma co robić i wszyscy siedzą z głową w TV. Nie macie ochoty oderwać się trochę i porywalizować? Nie koniecznie trzeba gdzieś wychodzić, nie trzeba też mieć jakiś gier planszowych, wystarczą talie kart lub jedna w zależności od tego ilu Was jest. Zagrajcie w makao, co pozwoli oderwać Wam nos od ekranu, myśli od problemów i przywoła na Waszych twarzach uśmiech. To zdrowa rywalizacja i świetna zabawa, no cóż zawsze możecie się o coś założyć.

Makao jest to gra karciana w którą może grać dowolna liczba uczestników, co jest jej wielką zaletą. Dla około 4 graczy wystarcza jedna talia kart, grać można dowolną liczbą talii kart w zależności od ilości graczy.

Gra makao – zasady

Za pewne wielu z Was grało w makao według własnych zasad, jednak istnieją ogólne zasady do tej gry, które warto wprowadzić do gry by przebiegała prawidłowo. Warto rozpocząć grę w makao od ustalenia iloma taliami będziecie grać. Następnie powinna zostać ustalona kolejność w jakiej będziecie zagrywać. Najczęściej gra się według poruszania się wskazówek zegara. Każdy z graczy otrzymuje na początek pięć losowo wybranych kart, które są na przemian każdemu rozdawane przez osobę rozpoczynającą. Taka osoba tasuje karty, rozdaje pierwsze karty graczom i jako pierwsza wykłada pierwszą z kart, to od niej wszystko się zaczyna. Karty należy trzymać w taki sposób by nikt z przeciwników nie mógł ich widzieć. Pozostałe karty z talii tworzą kupkę kart, która powinna leżeć spodem do góry w zasięgu wszystkich graczy (najlepiej na środku stołu). W talii nie powinny znajdować się karty takie jak 2,3,4, Walet, Król, As. Główną zasadą jest porównywanie własnych kart z główną kartą leżącą na stole. Jeśli któryś z graczy posiada w swoim zbiorze kart taką, która odpowiada tej na stole kolorem lub kształtem, wykłada tę kartę na nią, a następny gracz poszukuję odpowiednika do nowo wyłożonej karty. Jeśli żadna z kart gracza nie pasuje do tej karty na stole, karcz musi ciągnąć kolejną kartę z talii na stole. Gdyby nowo wzięta karta z talii pasowała do tej karty na stole, może ją jeszcze dołożyć, nie dokładając sobie w ten sposób do swoich kart kolejnej karty. Wygrywa gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich kart. Musi wtedy krzyknąć MAKAO. Jeśli tego nie powie, a wyłoży ostatnią kartę gra nadal i bierze kolejne pięć karnych kart z talii. Jeśli jednak gracze nie zauważą, że nie powiedział makao, gracz wygrywa.

Jeśli gra trwa tak długo, że talia się kończy, należy przetasować stos pod główną karta na stole i utworzyć z nich nową talię. Można w czasie swej kolejki wyłożyć pasujące do głównej karty 1-3 lub 4 karty jednorazowo. Nie mogą to być dwie karty.

Gra makao – instrukcja

  1. Karta 2 i 3 – gracz dobiera tyle kart ile widnieje na owej karcie wyłożonej przez poprzedniego gracza. Posiadając w swojej talii kart 2 lub trójkę również możemy zmusić celowo następną osobę w kolejce do pobrania z talii kart na stole odpowiednią liczbę kart do liczby na karcie głównej. To dobry sposób do zablokowania osoby, której została na przykład tylko jedna karta do zwycięstwa.
  2. Karta 4 – kolejny gracz czeka jedną kolejkę lub w przypadku jeśli posiada kartę 4, wykłada ją a następna osoba czeka dwie kolejki.
  3. Karty od 5-9 – nie mają znaczenia ani wpływu na grę, są bezwartościowe.
  4. Walet – ma prawo zażądać karty od 5-9.
  5. Król kier – następny gracz pobiera 5 kolejnych kart z talii.
  6. As – gracz ma prawo do zmiany koloru.
  7. Joker – joker zastępuje wybraną przez gracza kartę.
  8. Dama – to wyjątkowa karta gdyż podlega pod nią pewna zasada „Dama na wszystko, wszystko na damę”- co to oznacza? Damę można położyć na każda z leżących kart na stole, bez względu na kolor i wartość. Również na leżącą damę można wyłożyć dowolną kartę.

Was this helpful?

0 / 1