Grooming

Internet daje wielkie możliwości. Odgrywa istotną rolę zarówno w edukacji, jak i rozrywce. Pozwala poszerzyć wiedzę, poznać nowych ludzi, ich poglądy, umożliwia rozmowy z przyjaciółmi z drugiego końca świata, daje szeroki dostęp do najświeższych informacji. To okno na świat. Niestety, internet oprócz wielu zalet niesie ze sobą niebezpieczeństwa, na które szczególnie narażeni są najmłodsi. Serfując po stronach można znaleźć wszystko, również informacje szkodliwe i przeznaczone tylko dla osób dorosłych. Łatwy dostęp do każdej informacji może zagrażać moralnemu i społecznemu rozwojowi najmłodszych.

Grooming

Jednym z największych niebezpieczeństw, które czyha na dzieci w internecie jest tzw. grooming. Termin ten określa wszelkie działania zmierzające do nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby później wykorzystać je seksualnie. Grooming to nic innego jak pedofilia z wykorzystaniem internetu. Dzieci są ufne i bezbronne, nie weryfikują prawdziwości przedstawionych informacji, nic nie budzi ich podejrzliwości. Pedofil potrafi to wykorzystać.

Grooming może przebiegać w kilku fazach.
Pierwszy etap to proces zaprzyjaźniania się. Pedofil chce poznać przyszłą ofiarę i dokładnie obserwuje jej zachowanie. To moment w którym dziecko poznaje dorosłego, oswaja się z nim. Na tym etapie pedofil jest bardzo subtelny, delikatny, dziecko nawet nie podejrzewa, że dorosły tak bardzo się nim interesuje.

Druga faza to stworzenie z dzieckiem relacji. Pedofil prowokuje coraz częstsze i dłuższe rozmowy. Ustawia się w roli pocieszyciela, osoby, która zawsze ma czas i zawsze zrozumie.

W kolejnym etapie dorosły stara się ocenić ryzyko odkrycia znajomość. Wypytuje dziecko gdzie stoi komputer, kto z niego korzysta, czy ktoś sprawdza co robi na komputerze, gdzie w tym czasie są rodzice.

Po upewnieniu się, że nikt nie kontroluje dziecka przy komputerze, pedofil zaczyna mówić o zaufaniu, wyjątkowości ich relacji, przekonuje, że nie mogą mieć przed sobą żadnych tajemnic. Dziecko cieszy się z pozytywnej relacji z dorosłym, ufa mu. To moment w którym dorosły zaczyna rozmowy o tematyce seksualnej. Pyta o pierwszy pocałunek, dotykanie ciała. Jeśli dziecko jest skrępowane uwodziciel mówi o ich przyjaźni, przekonuje, że wszystko rozumie.

Rozmowa jest pełna emocji, dziecko ufa dorosłemu, jest przekonane, że staje się częścią jakiejś tajemnicy. Uwodziciel powoli oswaja dziecko z jego seksualnością, zaczyna wzbudzać jego ciekawość, zachęca do masturbacji, zdarza się, że prosi o przesłanie zdjęcia. Często pedofile utrwalają czynności seksualne dziecka i wykorzystują komercyjnie.

Kolejny etap groomingu to oswojenie z ewentualnym spotkaniem w rzeczywistości. Uwodziciel zaczyna delikatnie sugerować, że dopiero podczas spotkania dziecko mogłoby przekonać się jak bardzo mu na nim zależy, jak bardzo je kocha. To bardzo niebezpieczny moment dlatego, że już tylko krok dzieli ich od spotkania w rzeczywistości, które zazwyczaj kończy się kontaktem seksualnym.

Grooming w Internecie

Większość młodych osób prowadzi blogi, wypowiada się na forach dyskusyjnych. Dzieci zazwyczaj podają tam swoje prawdziwe dane (imię, wiek, miasto), bardzo często zamieszczają zdjęcia, opisują swoje problemy, zainteresowania, piszą o marzeniach – uważają, że są zupełnie anonimowe i bezpieczne, natomiast w ten sposób udzielają informacji, dzięki którym pedofil może stwierdzić ich podatność na uwiedzenie, wie o czym może z nimi rozmawiać, czym zainteresować.

Dzieci, niezależnie czy jest to świat wirtualny czy realny są bardzo ufne, sugestywne, nie potrafią przewidzieć konsekwencji, są przekonane, że wszystko jest takie jak im się przedstawia. Pedofil ustawia się w roli przyjaciela, pociesza, zawsze akceptuje, interesuje się dzieckiem i jego sprawami – taka postawa uwodziciela tworzy więź.

Na grooming najbardziej narażone są dzieci, które: – nie mają silnych więzi z dorosłymi i rówieśnikami – są odrzucone przez rówieśników – mają niskie poczucie własne wartości – są ufne, uległe i ciche – wychowują się w niepełnej rodzinie – chcą zwrócić na siebie uwagę, chcą być ważne

– są bardzo małe i nie rozumieją co się dzieje

Uwiedzenie małoletniego w internecie może być łatwe, szczególnie jeśli dziecko nie ma dobrego kontaktu z najbliższym otoczeniem, jest zamknięte w sobie i brakuje mu poczucia własnej wartości. Należy pamiętać, że równie łatwo można zapobiegać takim sytuacjom. Wystarczy zainteresowanie rodziców, ich uwaga, tak aby dziecko nie musiało szukać tego u anonimowych osób w sieci. Niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą internet, nie oznaczają że należy z niego zrezygnować. Wystarczy interesować się tym co robi dziecko, zaobserwować z jakich korzysta stron, z kim rozmawia. Należy rozmawiać z dzieckiem o niebezpieczeństwach w sieci. Można ustalić zasady korzystania z internetu, które będą obowiązywać wszystkich domowników. Dobrym pomysłem może okazać się wspólne korzystanie z internetu.

Regulacje prawne dotyczące pedofilii znajdują się w Kodeksie Karnym (art. 200, ust.1, 2). Do samego groomingu odnosi się art. 200a. ust. 1, 2, oraz art. 200b.

Was this helpful?

0 / 0