Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zjawisko jakim jest grzyb na ścianie w mieszkaniu lub domu przyczynę swoją ma w niedostatecznej wentylacji pomieszczeń. Należy więc pamiętać o systematycznym i właściwym wietrzeniu pokoi i innych izb w nieruchomościach. W przeciwnym razie niewystarczająca wentylacja, do której jeszcze dołożymy nadmierną wilgoć bardzo szybko może doprowadzić do wyhodowania grzyba na ścianie lub suficie.
Grzyb na ścianie – przyczyny
Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są tu kuchnie i łazienki, gdzie siłą rzeczy panuje wysoka wilgotność. Jakkolwiek zbyt mały przepływ powietrza może doprowadzić do pojawienia się grzyba także w innych pomieszczeniach. Warto podkreślić, iż wymienione przyczyny nie są jedynymi, które doprowadzić mogą do pojawienia się tego szkodliwego organizmu w naszym domu. Powodem ich występowania może być również izolacja, która została nieprawidłowo wykonana, na przykład na dachu. Inna opcja to nieprawidłowe wykonanie izolacji termicznej ścian. W tym drugim przypadku powstają tak zwane mostki temperaturowe. W ich wyniku na zimnych elementach ściany może skraplać się woda. Jeśli chodzi o wskazanie rodzajów grzybów, to jest ich bardzo dużo, jednakże najłatwiejszym do wyhodowania, a przez to także najczęściej występującym jest grzyb posiadający postać czarnego nalotu na zaatakowanej powierzchni.
Grzyb na ścianie – jak usunąć?
Czasami usunięcie grzyba z naszego mieszkania wcale nie tak łatwo przeprowadzić. Najważniejszą sprawą, tak jak w przypadku chorób u człowieka jest pozbycie się przyczyny powstawania grzyba. Na pewno konieczne jest usprawnienie wentylacji. Wskazane jest również obniżenie wilgotności w pomieszczeniu. Do tego celu można na przykład zastosować świetnie sprawdzający się w praktyce pochłaniacz wilgoci. Nawiasem mówiąc izby kuchenne, w których chyba w każdym mieszkaniu panuje największy poziom wilgoci są już prawie zawsze wyposażone w takiego rodzaju pochłaniacze. Kolejnym etapem jest usuniecie grzyba. Można to zrobić w sposób mechaniczny lub za pomocą właściwych środków chemicznych, których na rynku mamy wybór bardzo duży. Należy wybrać odpowiedni, co uzależnione jest od poziomu zadomowienia się grzyba oraz jego rodzaju. Zazwyczaj na produkty tego typu możemy się natknąć tam, gdzie oferowany jest asortyment za zakresu chemii budowlanej.
Grzyb na ścianie – środki
Przed użyciem tych produktów nie można także zapominać o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Otóż wszelkie preparaty do zwalczania grzybów pleśniowych są szkodliwe dla zdrowia. Gdy chcemy ich używać powinniśmy chronić skórę i oczy. Natomiast, gdy zakończymy zabiegi bezwzględnie zalecane jest wywietrzenie danego pomieszczenia. Jest to tym bardziej konieczne, że niektóre z preparatów w swoim składzie mają związki chloru. Te ostatnie, gdy połączą się z kwasami lub środkami czystości potrafią stworzyć trujące gazy. Stosowanie tych produktów może być na tyle szkodliwe dla zdrowia, iż część z nich można stosować tylko na zewnątrz pomieszczeń. Jeśli chodzi o skuteczność tych preparatów, to większość z nich odznacza się wysokim odsetkiem zwalczania grzybów pleśniowych i grzybów niszczących strukturę materiałów budowlanych, takich jak beton, zaprawy cementowe i cementowo-wapienne. Zazwyczaj są też one bardzo łatwe i szybkie w użyciu. Ponadto, odgrzybieniowe prace można spokojnie wykonywać samodzielnie. Do ich przeprowadzenia nie są nam potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, ani sprzęt.
Grzyb na ścianie – szkodliwość
Odkryty w naszym mieszkaniu grzyb na ścianie niesie ze sobą wiele zagrożeń, zarówno dla budynku jak i dla zdrowia mieszkańców. Szkodliwe działanie może być mianowicie wywarte na zaatakowany budulec. Przykładem jest drewno, które może w takiej sytuacji stracić nawet 70% masy w ciągu roku. Jednakże grzyb jest groźny zwłaszcza dla zdrowia człowieka. U ludzi może on powodować takie objawy jak nudności, zaburzenia układu pokarmowego oraz bóle i zawroty głowy. Ponadto mogą wystąpić choroby takiej jak alergia, astma lub grzybica płuc.
Was this helpful?
0 / 0