Grzybicze zapalenie pochwy

Każda kobieta która dba o siebie, regularnie się myje, stosuje odpowiednie płyny i współżyje z mężczyzną, którego jest pewna, ma większe szanse na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Inaczej jest w przypadku, gdy kobiety współżyją bez zabezpieczenia z wieloma partnerami, gdy nie stosują odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej, oraz gdy nie dbają o regularne, codzienne podmywanie się. Najczęściej pojawiającą się chorobą miejsc intymnych jest grzybicze zapalenie pochwy.

Grzybicze zapalenie pochwy – objawy

Choroba ta wywołana jest infekcjami drożdżakowymi. Jeśli nie dojdzie do ogólnego zakażenia organizmu, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy ten stan nastąpi, wtedy z grzybiczym zapaleniem pochwy ciężko jest sobie poradzić, gdyż stan chorobowy uporczywie powraca. Podstawowym objawem jest oczywiście świąd i pieczenie. Kobieta odczuwa ogromny dyskomfort, który uniemożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie. Kolejnymi objawami są bolesne współżycia, podrażnienia cewki moczowej. Infekcje te często również powodują przekrwienia, zaczerwienienia, czy obrzęk błony śluzowej pochwy. Żeby sprawdzić czy na pewno ma się do czynienia z zapaleniem, trzeba przede wszystkim pobrać wymaz ze sklepienia pochwy i oddać pobrany materiał do zbadania. Często stanem rozpoznawalnym jest również zwiększona kwasowość wydzieliny pochwowej.

Grzybicze zapalenie pochwy – leczenie

Chcąc wyleczyć zapalenie pochwy lub chcąc się przed nim zabezpieczyć, stosuje się doustnie probiotyki. Bakterie, które są w nich zawarte budują prawidłowy ekosystem pochwy, który stymulowany jest działaniem estrogenów. Żeby uchronić przed tym stanem, należy również zrezygnować ze stosowania hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych, odstąpić od depilacji sromu, jak również ograniczyć stosowanie wkładek higienicznych i tamponów dopochwowych. Istnieje również leczenie antybiotykowe, które jest skomplikowaną i długoterminową metodą. Trzeba wielu miesięcy, by móc pozbyć się raz na zawsze tej infekcji. Patrząc na statystyki możemy zaobserwować, że kobiety które urodziły już dziecko, zapadają na grzybicze zapalenie pochwy częściej. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wargi sromowe u kobiety, która urodziła już dziecko, nie stanowią już tak szczelnej ochrony wejścia do pochwy. W ten sposób u kobiet po porodzie grzybicze zapalenie pochwy może rozwinąć się o wiele łatwiej.

Grzybicze zapalenie pochwy – zapobieganie

Niezbędne jest stosowanie odpowiedniej jakości kosmetyków do higieny intymnej. W każdej drogerii można znaleźć różnorodne tego typu produkty. Znane i cenione marki produkują najlepsze płyny do higieny intymnej, które dają pochwie ochronę przed wnikaniem tego typu bakterii. Czasami lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wydając pieniądze na taki płyn, na pewno nie wyda się więcej, niż gdy się zachoruje i będzie trzeba odwiedzać lekarzy i kupować antybiotyki. Dbajmy o okolice naszych miejsc intymnych, bo lekceważenie pewnych symptomów może okazać się bardzo zgubne w skutkach. Żadna kobieta zapewne nie chce i nie ma zamiaru przez takie coś przechodzić. Ogromny ból, brak możliwości zbliżeń z partnerem, krępujące wizyty u ginekologów, a do tego setki złotych, wydanych na różnego rodzaju antybiotyki. Czy tego chcemy? Czy na tym nam zależy? Czy nie lepiej starać się dbać o profilaktykę, niż potem walczyć z chorobą? Z pewnością tak! Bądźmy więc czujne, zwarte i zawsze gotowe do walki z tym, co może nam się stać. Jeśli odpowiednio będziemy o siebie dbać, wtedy nic złego się nam nie stanie!

Was this helpful?

0 / 0