Grzybobranie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nadeszła jesień, za oknem raz pada gęsty deszcz raz świeci piękne słonce, które kusi swoimi ostatnimi promieniami. Co robić w taki dzień? To doskonała okazja na grzybobranie.

Na grzyby!

Grzybobranie – to wyprawa do lasu w celu zbiorów wszelkiego rodzaju jadalnych grzybów.

Czy podczas grzybobrania zachowujemy wszelkie zasady ostrożności? Czy zbierając grzyby jesteśmy pewni co zbieramy i czy nasze grzyby w koszyku są na pewno jadalne? Z pewnością każdy smakosz grzybów, jak i ci którzy ich nie jadają słyszeli setki historii, kończących się śmiertelnie przez ludzki brak doświadczenia. Wyjście na grzyby bowiem wymaga choć jednej osoby zbierającej, która dobrze zna się na grzybach i może skontrolować zebrane grzyby pozostałych uczestników grzybobrania. Nasze zbiory muszą być pewne i dobrze sprawdzone, by żaden trujący grzyb nie trafił do naszych żołądków a tym bardziej do brzuszków małych dzieci.

Jak zbierać grzyby? 1. Nim wybierzesz się na grzyby zainwestuj w źródło w którym poznasz wszelkie, a bynajmniej podstawowe rodzaje grzybów. Porównaj dokładnie różnice i podobieństwa między tymi jadalnymi, a trującymi, są niesamowicie podobne. Pamiętaj jednak, że sama książka nie wyszkoli cię na wszechwiedzącego grzybiarza. 2. Nie zbieraj grzybów których nie jesteś pewien. 3. Nie zbieraj grzybów młodych i nierozwiniętych, gdyż może wydawać ci się że to grzyb jadalny, a jego cechy charakterystyczne nie będą jeszcze rozwinięte. Bardzo łatwo w takich sytuacjach pomylić muchomora sromotnikowego z pieczarką. 4. Nie zbieraj grzybów starych, lekko zarobaczonych, zaczerwienionych czy też wodnistych. Mogą być szkodliwe mimo iż są jadalne. 5. Podczas zrywania grzybów, ukręcaj delikatnie od podłoża, nie uszkadzając grzybni, by w tym samym miejscy wyrósł kolejny grzyb. 6. Grzyby najlepiej zbierać do koszy gdyż są one przewiewne. Grzyby parzone np. w reklamówce mogą wytworzyć negatywne substancje, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, bądź życia. 7. Nie niszcz grzybów trujących gdyż są one pokarmem dla zwierząt.

8. Po zbiorach umyj dokładnie ręce, a zbiory posegreguj i połóż w suchym miejscu.

Zbieranie grzybów w Polsce • Najciekawsze zbiory grzybów przypadają najczęściej w okresie późnego lata i wczesnej jesieni, zazwyczaj we wrześniu. • Najlepsze dni na grzybobranie to pierwsze słoneczne dni po ulewnych deszczach, gdyż poszukiwane przez nas grzybki chętniej się pokazują. Całkiem spora grupa grzybów rośnie aż do pierwszych przymrozków, później można trafić jedynie na gąski, boczniaki. • Pamiętajmy by zbierać wyłącznie te grzyby, które znamy i jesteśmy ich pewni, gdyż decydując o ich zerwaniu decydujemy również być może o naszym życiu lub życiu naszych bliskich. • Warto uważać na grzyby fałszywe np. borowika można pomylić z szatanem. Są praktycznie identyczne, jednak szatan jest trujący. Czym się różnią? Szatan ma bardziej pożółkły kapelusz i gorzki. • Każda rodzina grzybów ma gatunki trujące, a nie każde są możliwe do oceny po smaku czy wyglądzie.

• Zebranych grzybów nie trzeba jeść od razu, a więc można je zachować na okres zimowy, susząc, marynując, konserwując bądź mrożąc.

Gdzie na grzyby?

Miejsce na grzybobranie jest bardzo ważne, gdyż jadalne grzyby występuję głównie tam gdzie określone gatunki drzew. Podstawą jest wiec wybór gatunku lasu w zależności od rodzaju poszukiwanych grzybów. Największymi zasobami cieszą się lasy iglaste, gdzie dominują sosny i świerki. W lasach liściastych zaś gdzie można spotkać dęby i buki, grzybki też lubią osadzać się grupami. Bardzo ważna jest również gleba – grzyby uwielbiają glebę piaszczystą, raczej nie spotkamy ich na terenach bagiennych.

Was this helpful?

0 / 0