Grzyby marynowane

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Grzyby marynowane to nic innego jak grzyby w occie. Skład wywaru grzybowego jest zazwyczaj podobny, to co zmieniamy to rodzaj grzyba, który chcemy zamarynować.

Grzyby marynowane – przepis

Szybki i łatwy przepis na grzyby marynowane

Składniki:

-1 kg maślaków (lub innych grzybów), -4 szklanki wody, -1 szklanka octu, -cukier (według uznania), -pieprz, -sól, -3 ziarenka ziela angielskiego, -2 listki laurowe, -1 łyżeczka gorczycy, -1 cebula.

Sposób przygotowania:

Maślaki, bądź inne grzyby w zależności od tego jakie posiadamy należy umyć, obrać i pokroić, a następnie ugotować.

Wywar: Wodę, ocet, cukier, pieprz, sól, ziele angielskie, listki laurowe, gorczycę zagotować i do gotującego się wywaru dodać pokrojoną w kostkę cebulę. Gotować ok. 15 minut. Grzyby powkładać w słoiki i zalać gorącym wywarem, następnie zakręcić i pasteryzować 30 minut.

Grzyby marynowane – zastosowanie

Grzyby marynowane możemy stosować jako świetny dodatek do śledzi, mięs, sałatek (zwłaszcza jarzynowej), lub do tatara. Idealnie nadają się także na zupy, sosy, farsze i jako dodatek do jajecznicy.

Grzyby marynowane w ciąży

Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do spożywania grzybów w czasie ciąży. Jeśli są one z wiadomego źródła i oczywiście nie są trujące. Należy je więc dokładnie przyrządzić.

Grzyby marynowane a zdrowie Jest wiele opinii na temat wartości odżywczej grzybów. Niektórzy dietetycy twierdzą, że dostarczają one tylko i wyłącznie smaku i aromatu. Ale są też tacy, którzy przypisują im zdrowotne walory. Grzyby przede wszystkim składają się z wody, dlatego są niskokaloryczne, dobre dla odchudzających się. Trzeba jednak pamiętać, że są także ciężkostrawne, a to za sprawą budulca  – chityny, wielocukru o strukturze chemicznej podobnej do celulozy, czyli błonnika. Chityny nie rozpuszczają kwasy żołądkowe, dlatego grzyby najpierw długo zalegają w żołądku, a następnie tylko przechodzą przez nasz układ pokarmowy.  Dostarczają nam niewielkich ilości soli mineralnych, zależnie od tego, czy ściółka, na jakiej rosną, jest bogata w minerały. Oprócz tego zawierają witaminę A w postaci karotenu (najwięcej mają jej kurki – dlatego są pomarańczowe), a także znaczne ilości witamin B1 i B2. Pozostałe witaminy, w tym C, występują w śladowych ilościach. Grzyby są także źródłem białka (pośredniego między białkiem zwierzęcym a roślinnym).

Trwają spory, do jakiego stopnia nasz organizm jest w stanie to białko strawić. Według niektórych, badaczy najwięcej strawnego białka zawierają prawdziwki i pieczarki. Warto też wiedzieć, że w młodych grzybach jest go o wiele więcej niż w starych.

Grzyby marynowane – kalorie

Grzyby marynowane mają od 23-29 kcal w 100 gramach.

Was this helpful?

0 / 0