Hipotermia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Hipotermia występuje w skutek działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W ten sposób temperatura ciała zostaje gwałtownie i zbyt mocno obniżona, co powoduje większe ryzyko wypadku, a nawet śmierci. Hipotermia to w skrócie zbyt szybkie wychłodzenie ciała w stosunku do jego możliwości wytwarzania ciepła.

Hipotermia – objawy ○ dreszcze, ○ osłabienie całego ciała, ○ ustąpienie dreszczy, co świadczy o coraz poważniejszym stopniu wychłodzenia, ○ utrata sił, ○ niepokój, ○ utrata poczucia czasu, ○ sztywność mięśni, ○ z zwiększającym się stanem chłodu osoba zaczyna się dziwnie zachowywać, przypomina pijanego, osoba nie jest w stanie sobie pomóc, ○ zdrętwienie ciała ( w szczególności części ciała mających kontakt z zimnem), ○ skurcze, ○ coraz słabszy oddech, ○ zanik reakcji źrenic, ○ zimna skóra, ○ sinozielony kolor skóry, ○ słaby puls i wolny,

○ osoba przypomina umarłą.

Hipotermia – przyczyny Przyczyną jest zbyt duże obniżenie temperatury ciała z powodu schłodzenia poprzez: – niską temperaturę otoczenia, – niedokrwistość, – działanie leków np. uspokajających, – alkohol, – wyczerpanie, – brak snu, – przemęczenie, – brak pokarmu,

– wiek (dzieci, osoby starsze).

Hipotermia – rodzaje 1. Hipotermia lekka (od 34°C do 36°C). 2. Hipotermia średnia (od 30°C do 34°C).

3. Hipotermia ciężka (od 30°C w dół).

Hipotermia – pierwsza pomoc

W przypadku opieki nad osoba wyziębioną należy przede wszystkim unikać zbędnych ruchów osoby poszkodowanej. Im wyższy zaszedł stopień hipotermii, tym ważniejsza jest ta zasada. Organizm osoby poszkodowanej pracuje na zwolnionych obrotach by utrzymać odpowiednie krążenie krwi w mózgu, sercach i płucach. Osobę schłodzoną należy przenieść w miejsce osłonięte od wiatru i ogrzać w każdy możliwy sposób (koce, ciepły napój, termofor itp.).

Hipotermia – leczenie

W każdym z przypadków hipotermii poszkodowany powinien znaleźć się w miejscu suchym, przewiewnym i ciepłym. Należy traktować go delikatnie, usunąć przemoczone odzienie ( jeśli jest taka konieczność nawet pociąć). Delikatnie należy ogrzać plecy, szyję oraz głowę używając do tego butelek z ciepłą wodą, ciepłych i suchych ręczników, termoforów, grzejników itp. Poszkodowanego należy okryć jak największą ilością przykryć i jak najbardziej szczelną, by trzymały ciepło. Nie wolno zapominać o przykryciu całego ciała, również głowy.

UWAGA!

Bardzo ważne by nie ogrzewać ciała osoby poszkodowanej zbyt gwałtownie i zbyt dużą temperaturą. Należy wykonywać te czynność powoli, by ciało stopniowo nabierało ciepła. Warto również pamiętać iż temperatura ciała zmniejsza się o wiele wolniej niż temperatura skóry.

Was this helpful?

0 / 0