Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Każdy organizm jest inny, każdy może być mniej lub bardziej narażony na różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości. Jedne choroby mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne, szkodliwe lub wstydliwe. Z pewnością do tej ostatniej grupy należy hirsutyzm, z którym coraz więcej kobiet ma w dzisiejszych czasach do czynienia.
Hirsutyzm – objawy
Czym on się charakteryzuje? Jakie są jego znaki rozpoznawcze? Hirsutyzm charakteryzuje się występowaniem nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet, oznacza to, że kobieta ma owłosienie na twarzy, na klatce piersiowej, na brzuchu, czy też w okolicach sromu.
Hirsutyzm – przyczyny
Jeżeli chodzi o samą etiologię tej choroby, należy wymienić hirsutyzm idiomatyczny, który dotyczy stężenia pochodnych testosteronu, który jest w normie, oraz hirsutyzm wtórny, w którym wymienia się miedzy innymi: pochodzenia jajnikowe, pochodzenia nadnerczowe oraz hirsutyzm spowodowany przez zaburzenia endokrynne i hirsutyzm polekowy.
Z pewnością dla kobiet, które borykają się z tego typu problemami, jest to choroba niezwykle wstydliwa i krępująca. Ktoś, kto zobaczy bowiem wąs i zarost na twarzy kobiety, zazwyczaj reaguje śmiechem i nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że są to bardzo poważne choroby, które powodują to, czy tamto. Z pewnością każda kobieta, która choruje na tę chorobę, ma również problemy w kontaktach damsko- męskich. Boi się kontaktu z mężczyzną, gdyż obawia się, że zostanie odrzucona i wyśmiana.
Nie jest łatwo żyć z taką chorobą i nie pomaga ona w życiu. Ciągła depilacja również może być bardzo uciążliwa. Pochłania bowiem sporo czasu, pieniędzy i nerwów, na które nie zawsze ma się siłę. Może oczywiście występować łagodna tego postać, gdzie występuje jedynie nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony, ale może również i występować bardziej zaawansowana forma, z której pojawia się podwyższony poziom androgenów, czyli hormonów męskich.
Często się zdarza tak, że hirsutyzm występuje w rodzinie, ale czasami jest również i tak, że pojawia się nagle i niespodziewanie w czasie ciąży, na skutek przestrojenia hormonalnego organizmu. Często też, mamy z tą chorobą do czynienia, kiedy występują nowotwory hormonalnie czynne, takie jak guzy jajnika, rak nerki, czy też rak tarczycy.
Hirsutyzm – badania
Aby rozpoznać pod kątem badania ten stan chorobowy, należy zbadać stężenie testosteronu, dehydroepiandrosteronu i androstendonu. Warto również przeprowadzić badanie ginekologiczne i internistyczne, podczas którego można określić, czy to z pewnością jest hirsutyzm.
Hirsutyzm – leczenie
Jeżeli chodzi o leczenie tejże choroby, wszystkiego należy dopatrywać się w przyczynach. Stosuje się w tych przypadkach doustne tabletki antykoncepcyjne, ketokonazol, spironolakton, octan cyproteronu, czy też inne tego typu tabletki. Można również zastosować leczenie operacyjne. Z pewnością dużą rolę odgrywają również, różne formy depilacji, które w przypadku tej choroby są niezbędne.
Należy zrobić wszystko, by w jakikolwiek sposób móc sobie radzić, z tego typu problemami. Można normalnie żyć, ale jest to dość mocno utrudnione.
Was this helpful?
0 / 0