Iluzje i sztuczki magiczne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każdy z nas w swym życiu miał taki moment, że marzył o tym, by zostać drugim Davidem Copperfieldem. Przecież iluzje oraz sztuczki magiczne są tym, co wywołuje w nas dziką fascynację – obserwując znikających ludzi, niszczone i błyskawicznie naprawiane przedmioty czy gilotynę spadającą z hukiem na ofiarę i nie czyniącą jej krzywdy doznajemy swoistego oczyszczenia umysłu, przyjemnego katharsis. Jednocześnie chcemy poznać tajemnicę, zdemaskować tego ‘czarodzieja’. Dowiedzieć się jak on to robi, by samemu móc zaskakiwać ludzi i budzić ich fascynację – tak jak została ona obudzona w nas.

Iluzje i sztuczki magiczne

Sztuczki magiczne wykonywane były przez ludzi od wieków. Zapewne właśnie dzięki iluzji i jej podobnym wiele lat temu dużo ludzi wierzyło w to, że człowiek może latać oraz że duchy istnieją. A zwykle chodziło tylko o odpowiednie ustawienie luster, omamienie wzroku i zmuszenie umysłu do zajęcia się tym, czym nie powinien.

Trzeba pamiętać, że zwykle terminem: magia, magiczne określamy rzeczy dla nas niezrozumiałe. Dlatego zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że pierwszymi magikami byli prehistoryczni mężczyźni, którzy odkryli jak, na przykład, rozpalić ogień. W tamtych czasach to też była sztuczka magiczna!

Jednak dzisiaj dużo więcej się wymaga od iluzjonistów. Aktualnie najbardziej cenionym spośród nich jest Criss Angel Mindfreak (Mindfreak, czyli świr). I faktycznie, to co on potrafi zrobić z ludźmi, jak potrafi ich omamić oraz jak ryzykuje swoje życie (albo tylko nam wmawia, że ryzykuje), sprawia, że musimy go nazywać świrem! Chodzenie po wodzie, lewitacja, połykanie monety i wypruwanie jej z… żyły – to dla niego tylko drobiazg.

Iluzja od wieków fascynuje. Dlatego, bo jest tajemnicza. Bo dostarcza nam wspaniałej rozrywki! Bo budzi w nas odwieczną potrzebę wniesienia do życia odrobiny tajemniczości!

Was this helpful?

0 / 0