Instynkt macierzyński

Kobieta stworzona jest do tego, żeby rodzić dzieci. Natura jest tak zaprogramowana, że w pewnym etapie życia pojawia się marzenie o dziecku. Dla jednych moment ten przychodzi wcześniej, dla innych później. Nie zmienia to jednak faktu, że w pewnym momencie potrzeba posiadania dziecka daje po prostu o sobie znać.

Instynkt macierzyński w ciąży

Przez dziewięć miesięcy kobieta przygotowuje się do tego, by zostać matką. Jej świadomość zupełnie inaczej postrzega życie. Rozumie ona, że odtąd wszystko się zmieni – urodzenie dziecka sprawi, że będzie trzeba zupełnie inaczej spojrzeć na życie i na to, co dla człowieka odgrywa priorytetową rolę i kluczową wartość. Dla kobiety, która urodzi pierwsze dziecko jest to sytuacja bardzo stresująca. Pojawiają się w głowie setki pytań. Czy sobie poradzę? Jak mam chwycić dziecko? Jak je karmić? Skąd wiedzieć, dlaczego ono właśnie teraz płacze? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że faktycznie, dziecko to człowiek, ale przecież nie umiemy się nim zajmować. Taki mały człowiek, który jest od nas całkowicie uzależniony, nie powie co mu jest, co go boli i czy jest mu niewygodnie. Taki mały człowiek jest w 100% uzależniony od swoich rodziców. Matka odczuwa więc obawę, że nie sprosta takim zadaniom, że sobie nie poradzi, że ciężko jej będzie zająć się maluchem mimo tego, że bardzo go kocha i jest on dla niej całym światem.

Instynkt macierzyński – definicja

I tu pojawia się rzecz, która wielu osobom jest bardzo dobrze znana – instynkt macierzyński. Cóż to takiego? Jak należy go rozumieć? Otóż instynkt macierzyński to naturalny stan, który pojawia się po urodzeniu dziecka. Kobieta, która nigdy nie trzymała noworodka na ręku, która nigdy nie wiedziała jak karmić piersią, jak przewijać i jak się opiekować takim małym dzieckiem, nagle odczuwa w sobie potrzebę działania na jego rzecz. Nie stanowi dla niej żaden problemu to, by je wziąć na ręce, by się nim zająć, by wyczuć, dlaczego ono płacze, czy jest głodne, czy coś je boli. Instynkt macierzyński budzi się w kobiecie samoistnie. W trakcie ciąży nie jest on jeszcze widoczny. Kobieta bowiem nie widzi dziecka i nie odczuwa jeszcze takiej potrzeby, by myśleć o nim jako o człowieku, którym będzie trzeba się zająć. Pojawiają się tylko pytania bez odpowiedzi.

Młode matki często proszą o pomoc swoje mamy, by w pierwszych tygodniach pomogły im przejść przez ten stan. Nie ma jednak takiej potrzeby. Instynkt macierzyński sprawia, że ogromna miłość do dziecka powoduje w kobiecie to, że staje się ona silna, mocna i twarda, że zrobi wszystko, by jej dziecku nie działa się krzywda i by mogła bez problemu poradzić sobie z jego wychowaniem i funkcjonowaniem. Instynkt macierzyński daje kobiecie możliwość wychowania dziecka na godnego i dobrego człowieka. Mimo tego, że wiele się na ten temat pisze i wiele się o tym mówi, to jednak wiele młodych szczególnie matek i tak uważa, że nie będzie w stanie sobie z niczym poradzić.

Prawda jest jednak taka, że tuż po urodzeniu dziecka wszelkie wątpliwości i pytania znikną, a kobieta okaże się najlepszą matką, na jaką dziecko w ogóle mogło sobie zasłużyć. I choć pojawiają się na początku nocne telefony do mamy, co może być przyczyną różnych zachowań dziecka, to jednak kobieta nigdy nie dopuści do tego, by jej dziecku stało się coś złego. Nikt nie zna bardziej swojej pociechy niż mama, która to dziecko urodzi, które nosi pod sercem i które jest dla niej największym szczęściem, jakie w ogóle mogło ją spotkać. Nigdy żadna kobieta nie poczuje większego szczęścia, niż bicie serca jej dziecka, która nosiła w sobie dziewięć miesięcy.

Was this helpful?

0 / 0