Integracja pracownicza to podstawa, aby scalić zespół składający się z osób o często zupełnie innych cechach charakteru i temperamentach. Choć do niedawna przeprowadzano ją jedynie w dużych firmach, które zatrudniają bardzo wielu pracowników, dziś stanowi kluczowy element niemalże każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na zgranej załodze. Czemu jednak w zasadzie służy integracja pracownicza i co warto na jej temat wiedzieć? W jaki sposób powinna przebiegać?
Co warto wiedzieć o integracji zespołu?
Z racji na to, że pracownicy to osoby często znacznie różniące się od siebie charakterem, bardzo łatwo tutaj o konflikty czy różnego rodzaju napięcia. O wiele łatwiej zachować zdrową atmosferę w pracy, jeśli zespół ma możliwość spędzenia wspólnie czasu w przyjemny sposób – mowa tutaj przede wszystkim o wyjściach, podczas których pracownicy mogą spędzić razem nieco czasu, odprężyć się, a także porozmawiać o czymś innym niż to, co dzieje się w pracy. Integracja zespołu przydatna jest jednak nie tylko w sytuacjach takich jak łagodzenie powstałych sporów. Ma ona na celu także pomoc tym osobom, które dopiero dołączyły do firmy i czują się nieswojo czy niepewnie. Wspólne wyjście lub wyjazd to doskonały sposób na to, aby świeżo zatrudniona osoba poczuła się członkiem zespołu – niewątpliwie będzie to miało ogromny wpływ na efektywność takiego pracownika.
Korzyści płynące z integracji pracowniczej
Integracja zespołu pozwala pracownikom rozluźnić się i być sobą, a także poznać swoich współpracowników bliżej, co z kolei ułatwi wspólną pracę i wspomoże formowanie zespołu. To jednak nie wszystko – integracja niesie za sobą o wiele więcej pozytywnych skutków. O jakich mowa? Otóż dzięki niej pracownicy:
- stają się bardziej lojalni,
- przywiązują się do firmy,
- efektywniej wykonują swoje obowiązki,
- uczą się wydajniejszej współpracy,
- mają okazję poprawić kontakt z pracodawcą.
Warto jednak pamiętać, że integracja zespołu powinna być dobrze zaplanowana w czasie. Nie można jej traktować jako rekompensaty czy sposobu na odwrócenie uwagi od istotnych rzeczy, które dzieją się w przedsiębiorstwie. Absolutnie złym pomysłem jest więc organizowanie integracji w momencie kiedy firma przeżywa kryzys lub zmiany. Koniecznie należy także wybrać odpowiedni rodzaj integracji, który będzie odpowiadał pracownikom. Choć niemożliwe jest spełnienie wszystkich oczekiwań, to jednak warto dążyć do tego, aby żadnego z pracowników nie wykluczyć.
Jakie są sposoby na integrację?
Sposobów na integrację pracowników jest tyle, ile pomysłów. Choć najpopularniejsze są wciąż wyjazdy integracyjne, to jednak często wybiera się także taką możliwość zapewnienia rozrywki, która nie wiąże się z potrzebą wyjazdu. Mowa tutaj chociażby o wyjściu do restauracji, kina, teatru czy nawet na paintball lub ściankę wspinaczkową. Ostatnimi czasy popularne stały się także wszelkiego rodzaju warsztaty, które nie tylko umożliwiają integrację, ale również pozwalają nabyć nowe umiejętności i przyswoić nieco wiedzy. Bardzo dobrym sposobem na scalenie zespołu są także gry szkoleniowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby zostały one odpowiednio dobrane do firmy, zawodników, a także obecnych lub nadchodzących wydarzeń, dzięki czemu będą w stanie spełnić wszystkie oczekiwania związane z integracją.
Niezależnie jednak od tego, czy postawi się na wyjazd, wspólne wyjście do kina, imprezę pracowniczą, czy gry szkoleniowe – integracja zawsze jest doskonałym sposobem na pogłębienie zaufania pracowników oraz zwiększenie ich motywacji.
Dowiedz się więcej na pracowniagier.com
Was this helpful?
0 / 0