Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kiedy dwoje bliskich sobie osób uważa, że są dla siebie stworzeni i że pragną na zawsze już być razem, postanawiają połączyć się ze sobą na wieki. Takim więc sposobem stają się oni jednym ciałem i jedną duszą. Odtąd wszystko jest wspólne i razem budują to, na czym najbardziej im zależy. Są jednak takie sytuacje gdy wiele osób uważa, iż ślub odbywa się tylko ze względu na zasoby finansowe jednego z małżonków. Innymi słowy ktoś wychodzi za mąż lub żeni się “dla pieniędzy” partnera.
Intercyza małżeńska
Oczywiście są na to sposoby. Intercyza to umowa małżeńska, którą można spisać przed ślubem i która zawiera informacje, że wszystko to, co należało wcześniej jednego ze współmałżonków jest tylko jego i małżonek po ślubie nie ma do tego prawa. Czy taka intercyza jest łatwa do podpisania? Czy łatwo jest ją zaproponować przyszłemu małżonkowi? Z pewnością nie! Skoro bowiem dwoje ludzi zakłada jedną, odrębną komórkę społeczną jaką jest rodzina, wszystko powinno być ich wspólne. Zazwyczaj jednak rodzice i rodzina osoby, która ma duży majątek nalega na to, by taką intercyzę spisać. Małżonek nie jest przychylny takiej sytuacji, szczególnie, że nie wie jak to tej drugie osobie powiedzieć. Z jednej strony ma przyszłą żonę, z drugiej zaś rodzinę.
Intercyza – wady i zalety
Osoba która kocha drugiego człowieka i wie, że jego rodzina nie do końca jej ufa i chce takiej intercyzy, powinna skrócić męki tego drugiego partnera i po prostu sama zaproponować wcześniej takie rozwiązanie. Pod względem emocjonalnym i uczuciowym intercyza jest nie do przyjęcia. Jeśli jednak chodzi o kwestię finansową, w pewien sposób jest to dobre rozwiązanie. Przecież ta druga osoba faktycznie może po ślubie się zmienić, a wtedy i tak połowa wszystkiego, będzie należeć do niej, nawet jeśli to ona będzie chciała rozstać się z tym partnerem. Takie więc rozwiązanie często jest nawet dobrym pomysłem.
Intercyza – rozdzielność majątkowa
W polskim prawie rodzinnym, jeśli dwoje osób zakłada rodzinę, powstaje między nimi wspólnota majątkowa – tak zwana ustawowa. Wszystko więc to, czego dorobi się którykolwiek z małżonków, należy zarówno do partnera, jak również i do partnerki, niezależnie od tego, kto ten majątek wniósł do rodziny. Jeśli podpisze się intercyzę, wtedy ma się pewność, że każdy pracuje niejako na swój rachunek. Może to dotyczyć zarówno tego, co dany partner już ma, jak również i tego, nad czym obecnie pracuje. Intercyza jest dobra szczególnie wtedy, gdy jeden z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą. Intercyza małżeńska wprowadza rozdzielność majątkową między dwoma małżonkami. Można ją podpisać zarówno przed, jak również i w trakcie trwania małżeństwa.
Intercyza u notariusza
Co trzeba zrobić? Na początku małżonkowie muszą wybrać się do notariusza. Aby taką intercyzę zrobić, trzeba posiadać pewną sumę pieniędzy, którą określają urzędy i notariusze. Oczywiście treść intercyzy można jak najbardziej zmienić lub ją rozwiązać. Małżonkowie którzy się na to decydują, mogą wybrać jeden z czterech ustrojów majątkowych. Są to więc: ograniczona wspólność majątkowa, rozszerzona wspólność majątkowa, rozdzielność majątkowa, jak również i rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Warto przed wybraniem się do notariusza razem z partnerem ustalić każdy szczegół, żeby potem nie doszło do niepotrzebnych spięć i nieporozumień. Trzeba mieć na uwadze to, że intercyza niejako dzieli małżonków. Choć są oni ze sobą związani, choć bardzo się kochają, choć mogą mieć wspólne dzieci, to jednak kwestia finansowa i zarabianie pieniędzy nie należy już do tych dwóch osób razem. Czy intercyza jest dobra? Czy warto się na nią godzić? Nie ma określonej odpowiedzi na to właśnie pytanie.
Was this helpful?
0 / 0