Islam

Druga co do liczby wyznawców religia po chrześcijaństwie. Świętą księgą jest Koran, a zawarte w niej objawienia to przesłanie Boga do ludzi. Do tego również religia monoteistyczna. O czym mowa? O islamie, religii, która odgrywa bardzo ważną rolę i która praktykowana jest przez wiele państw na całym świecie.

Początkowo islam stanowił religię ludów arabskich, w której celem było połączenie wszystkich ludów arabskich w jedną wielką rodzinę muzułmańską, której naukę głosił prorok Mahomet.

Islam – zasady wiary

Muzułmanie uważają, że wersety Koranu zostały objawione Mahometowi poprzez Archanioła Gabriela. Istnieje w tej religii pięć zasad, które każdy muzułmanin musi spełniać, jeśli chce się czuć i chce być wyznawcą tej religii. Najważniejszą kwestią jest wyznanie wiary tylko i wyłącznie w jednego Boga. Następnie jest to pięciokrotna modlitwa w ciągu doby, post w miesiącu ramadan, jałmużna na rzecz ubogich, oraz pielgrzymka do Mekki. Islam niejako dzieli się na trzy odłamy: sunnici, szyicki i charydżycki.

Dla muzułmanów Bóg jest najważniejszy, jest miłością i nie mu równego. Wszelkie dogmaty islamu mówią, że istnieje: wiara w Allaha, w Jego Anioły, w Jego Księgi, w Jego Proroków, w Dzień Ostatni i w Przeznaczenie.

Islam na świecie opanował całą środkową i północną Afrykę, zachodnią część Azji, wszelkie wyspy pomiędzy Azją, a Australią.

Islam – święta

Każda religia posiada również swoje święta, które stanowią bardzo ważną rzecz dla każdego muzułmanina. Tak jak dla chrześcijan są święta najważniejsze, które są dniami wolnymi, są dniami czczonymi i praktykowanymi, tak również islam takie właśnie święta ma.

Aszura jest to jedno z najważniejszych świąt, które jest kulminacją miesiąca żałoby i rozpoczyna się pierwszego dnia roku. Następnie będzie to również Hidżra, święto upamiętniające wywędrowanie Mahometa z Mekki do Medyny, Noc Poczęcia Proroka, Urodziny proroka, Urodziny Ali Abi Taliba, które świętuje się 13 radżaba.

Poza tym również takie święta jak Ramadan, miesiąc postu, Noc Mocy, Święto Przerwania Postu, czy też Święto ofiar, jest również bardzo popularne i niezwykle praktykowane.

Kobieta w islamie

Na pewno to co charakterystyczne dla islamu, to bez wątpienia kobieta, która tam żyje. Obowiązek noszenia specjalnego ubioru, które przykrywa ją od stóp do głów, niezależnie. Gorąco, wielkie promienie słońca, a kobiety takie, muszą chodzić w taki sposób ubrane. W islamie również, kobieta nie ma nic do powiedzenia, jest oddana mężowi i musi być grzeczna, dobra i miła, żeby mogła prawidłowo żyć i być traktowaną normalnie.

Islam – zwyczaje

Islam ma wiele różnych zwyczajów, wierzeń, obyczajów, o których nie sposób w całości wymienić. Z pewnością jednak, każdy tą religię zna i każdy wie, na czym ona polega. Nie bez powodów przecież, jest to druga co do wielkości religia świata. Jak każda ma swoich zwolenników, jak również i przeciwników. Jakakolwiek to religia by nie była, każda ma prawo być i każdy ma prawo ją wyznawać.

Was this helpful?

0 / 0