Jak być asertywnym?

Asertywność – jest to umiejętność pełnego wyrażania swojej osoby w kontakcie z innymi ludźmi. Oznacza ono bezpośrednie, stanowcze wyrażanie swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień w sposób bezpośredni i nie urażający innych ludzi. Nasza postawa i zachowanie jest od siebie bardzo zależne.

Ludzie bardzo często nie zachowują się asertywnie, boją się, panikują i w kółko wyobrażają sobie katastrofy, a także to co najgorsze. Osoby myślące pozytywnie, a szczególnie te noszące tak zwane „różowe okulary”, mają w życiu o wiele łatwiej, gdyż mają zupełnie inne podejście do codzienności, problemów, a także ludzi.

Jak być asertywnym – trening

Wielu specjalistów sugeruje w trakcie treningu na asertywność, założenie własnego pamiętnika lub dziennika, w którym pacjent będzie opisywał codziennie co go spotyka i jak się w danym momencie zachował, co czuł. Za każdym razem, kiedy robi się coś po raz pierwszy, należy właśnie w takim dzienniku zapisać uczucia towarzyszące w trakcie tego wydarzenia. Bardzo ważne jest także wyznaczenie celów- marzeń. Na początek trzeba ćwiczyć przed lustrem spokojną, oraz zrównoważoną zgodę z krytyką, przeprosiny oraz prośbę o radę dotyczącą problemów.

Asertywność w pracy. Oznacza, że należy okazywać szacunek pracownikom i pracodawcy. Ważne jest, by zadawać pytania, być ciekawym, nie trzeba znać się na wszystkim. Nie wolno bać się też mówić, co myślimy. Zawsze bądź przyjazny dla ludzi, wobec których jesteś asertywny. Trzeba prosić, a nie wymagać. Należy mieć również szacunek do samego siebie.

Jak być asertywnym wobec szefa?

Niestety, jeśli chodzi o relacje „szef – pracownik” jest dużo gorzej, czasami nie trzymamy nerwów na wodzy, bulwersujemy się gdy szefostwo na nas krzyczy, wywiera presje, dokłada nam swoich zadań. Czujemy się podirytowani, co w tej sytuacji robić? Z pewnością nie stać z boku i nie milczeć! Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, musimy się zastanowić, czy faktycznie jest o co walczyć. Jeśli jest to błaha sprawa, narażasz się na nieprzychylność i złość ze strony szefa. Jeśli jednak jest to sprawa warta głosu, możesz zdecydować się na próbę sprzeciwu. Brak asertywności tłumaczona jest niestety słabością. Należy przede wszystkim zacząć od rozmowy z przełożonym. Szczera rozmowa jest bardzo ważna, często prowadzi ona do sukcesu. Dziś zdanie pracowników jest cenniejsze niż kiedyś, więc musimy w asertywny sposób, spokojnie walczyć o to co nam się należy i jakie mamy prawa. Powinno się wcześniej zaplanować działania, które mają na celu zasygnalizowanie problemu.

Pamiętajmy że obarczanie pracowników obowiązkami szefa nie jest sprawiedliwe, trzeba walczyć o swoje w normalny cywilizowany sposób.

Jak być asertywnym w związku?

Podobnie jest w związku w którym często dochodzi do walki kompromisów. Kogo zdanie jest ważniejsze? No cóż, trzeba wyrażać swoje poglądy, uczucia, racje w taki sposób, by nie urazić ukochanej osoby. To nie tylko zdolność mówienie „nie”, ale także mówienia „tak”. Jeśli zależy nam na partnerze, to za wszelką cenę staramy się zrozumieć jego racje. Szanujemy to co najważniejsze, jego system wartości, uczucia. On nie zmienia mnie, a ja nie zmieniam jego, obustronna zasada, której warto się trzymać.

Was this helpful?

0 / 0