Jak dbać o buty?

Jak dbać o buty?

Buty to podstawa garderoby każdego człowieka, zarówno kobiety jak i mężczyzny czy dzieci. By służyły nam jak najdłużej, trzeba o nie dbać i pielęgnować bez względu na to z czego są wykonane i ile kosztowały. Stan naszych butów zależy wyłącznie od nas samych, a przecież nie trzeba im poświęcać nie wiadomo jak dużo czasu. Wystarczy zwykłe czyszczenie i pielęgnacja. Jednak każde buty w zależności od materiału wykonania wymagają innej pielęgnacji.

Jak dbać o buty skórzane?

Buty wykonane z gładkiej skóry należy regularnie czyścić wilgotną, miękką szczoteczką lub ściereczką z wierzchu obuwia i od spodu by przetrzeć je od starej pasty i brudu. W okresie zimy do wody należy dodać odrobinę detergentu by usunąć zacieki z soli. Po wyschnięciu umytej skóry można ją wypastować. Najlepszą pastą do skóry jest taka która idealnie dostosuje się do koloru, rodzaju skóry a także zabezpieczy je przed warunkami pogodowymi. Buty należy pastować miękką bawełnianą ściereczką wykonując koliste i energiczne ruchy.

Jak dbać o buty ze skóry lakierowanej?

Podobnie jak poprzednio należy rozpocząć od czyszczenia obuwia wilgotną ściereczką. Tego rodzaju butów jednak nie pastujemy gdyż posiadają naturalny połysk. Pasta jedynie zaszkodzi lakierowi butów i je zmatowi. Do tego rodzaju skóry najlepszy jest krem natłuszczający skórę lakierowaną. Krem delikatnie należy wetrzeć w skórę buta również okrężnymi ruchami, przy użyciu ściereczki flanelowej.

Jak dbać o buty zamszowe i welurowe?

To zupełnie inny rodzaj tworzywa, którego nie myjemy ani też nie pastujemy. Obuwie wykonane z zamszu jak i weluru szczotkujemy suchą (przeznaczoną do tego) szczoteczką, która usunie z ich wszelkie zabrudzenia. Preparaty do pielęgnacji tego typu obuwia to impregnaty w aerozolu.

Jak dbać o buty z satyny?

Tego rodzaju obuwie również delikatnie szczotkujemy w celu usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Szczotkujemy wyłącznie na sucho. Tego rodzaju obuwia nie wolno prać! Do ożywienia koloru oraz pielęgnacji używamy preparatów w aerozolu. Najlepszymi i zalecanymi są pianki, którymi pokrywa się powierzchnię buta i pozostawia do wchłonięcia.

Domowe sposoby pielęgnacji obuwia

  • Czyszczenie białych butów. Najlepszym sposobem jest czyszczenie wodą z mydłem. Ciekawym pomysłem nie pozostawiającym odbarwień jest przemywanie białego obuwia mlekiem.
  • Czyszczenie butów zamszowych. Plamy z błota najlepiej czyścić gumką do ołówków.
  • Buty z zamszu na których pojawiły się tłuste plamy, należy zasypać je talkiem i po odczekaniu jakiegoś czasu spróbować wyszczotkować miękką szczoteczką.
  • Ciepłe mleko wcierane w zamsz pomaga go odświeżyć i poprawić witalność buta.
  • Zabrudzenia z zamszu schodzą również przy wycieraniu skórką od chleba.
  • Przemoczone buty zimą najlepiej suszyć według zaleceń producentów danej firmy butów.
  • Domowe sposoby na wysuszenie w bezpieczny sposób butów, jest nasypanie do ich wnętrza ryżu. Dzięki właściwością absorpcyjnym i pochłaniają wodę. Powinny sprawdzić się również stare gazety.
  • Sól która zimą zostaje na naszych butach najlepiej schodzi wodą z octem. Należy przemywać delikatną szmatką lub gąbką.
  • Impregnowanie skóry butów zaleca się za pomocą wosku pszczelego. Wosk należy podgrzać, a następnie wetrzeć w buty i odstawić do wchłonięcia. Zabieg należy powtórzyć dla uzyskania lepszego efektu. Szczególnie zaleca się dokładne wtarcie wosku w szwy, które najłatwiej wchłaniają wilgoć.
  • Brzydki zapach z butów usuwamy za pomocą szklanki sody oczyszczonej. Sodę wsypujemy do butów, pozostawiamy w takim stanie obuwie na noc, a następnego dnia dokładnie wytrzepujemy. Ciekawym i skutecznym sposobem jest również wsypanie do obuwia goździków lub ziela angielskiego.

Was this helpful?

0 / 0