Jak dbać o cerę?

jak-dbac-o-cere-2

Zarówno kobiety jak i mężczyźni pragną mięć zdrową cerę i często są gotowi zrobić wiele by tak właśnie było. Jak się okazuje nie zawsze jest to proste zadanie, a zdarza się i nie wykonalne. O cerę należy dbać od najmłodszych lat, gdyż później mamy z nią zdecydowanie mniej kłopotów, a sam proces jej pielęgnacji jest zdecydowanie prostszy. Jak dbać o każdy typ cery?

jak-dbac-o-cere-mieszana_m-1052390 Jak dbać o cerę zimą i latem?

Podstawą dbania o każdy typ cery jest:

 • codzienna pielęgnacja,
 • wizyta konsultacyjna u dermatologa,
 • dobór odpowiednich kosmetyków do danego typu cery,
 • raz na jakiś czas profesjonalna wizyta w gabinecie kosmetycznym,
 • zdrowe odżywianie,
 • spożywanie małych ilości alkoholu,
 • wyeliminowanie z codziennego życia złych nawyków jak palenie.

jak-dbac-o-cere-sucha_m-7626156 Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa charakteryzuje się częstym występowaniem trądziku w postaci pryszczy, krost, wyprysków, plam i tym podobnych niedoskonałości skórnych. Jest to dość męczące gdyż bardzo trudno wygrać z trądzikiem, który bywa również dość bolesny. Są jednak sprawdzone sposoby pielęgnacji cery trądzikowej, którą warto spróbować zastosować.

 1. Na początek warto zasięgnąć porady dermatologa, który podpowie jakich kosmetyków używać do naszego typu cery, a co najważniejsze powie nam jaka ona jest.
 2. Nie wyciskaj pryszczy!
 3. Dokładne mycie twarzy. Oczyszczanie do podstawa pielęgnacji każdego typu cery. Do mycia skóry, szczególnie trądzikowej najlepsze są żele o odczynie pH 4,5-5,5, które głęboko oczyszczają pory i hamują rozwój bakterii. Zalecane firmy do cery trądzikowej to Vichy, Avene, La Roche-Posey. Po umyciu twarzy żelem należy spłukać ją letnią wodą i przykładając czysty ręcznik wytrzeć delikatnie twarz przytrzymując ją wyłącznie przy skórze (jakbyśmy gąbką zbierali nadmiar wody).
 4. Nie stosuj mocnych peelingów ani też akcesoriów ścierających skórę. Do cery trądzikowej zaleca się łagodne peelingi enzymatyczne lub maseczki oczyszczające z naturalnych glinek lub typu peel-off.
 5. Mając trądzik zazwyczaj pędzisz na słonce by go wypalić i zlikwidować. Owszem na jakiś czas to działa, skora staje się gładka i pięknie opalona, a ty szczęśliwa. To jednak chwilowe, gdyż za kilka dni wypryski powrócą, a w rozszerzonych porach przez słońce pojawi się więcej bakterii.
 6. Unikaj toników z alkoholem, które przesuszają skórę i pozostawiają trudne do usunięcia plamy. Nadmierne wysuszanie powoduje nadprodukcję łoju. Używając odpowiednich toników ściągasz pory i przywracasz skórze odpowiednie pH.
 7. Nie zapominaj o delikatnym nawilżaniu. Zaleca się kremy do cery trądzikowej nawilżająco-matujące.
 8. Nie maluj się zbyt intensywnie, gdyż zatykasz pory. A każdego wieczory wykonuj demakijaż skóry,, jest bardzo ważny.

Jak dbać o cerę suchą?

Cera sucha to w szczególności ciągłe uczucie ściągania po myciu oraz łuszczenia pod wpływem wyraźnego zimna lub gorąca. Sucha skóra w dużej mierze pozbawiona jest wilgoci, gdyż gruczoły łojowe wytwarzają zbyt małą ilość serum.

 1. Unikaj słońca i solarium. Jeśli bardzo ci zależy na opaleniźnie nie zapominaj o mocnych filtrach i częstym nawilżaniu skóry. Jednak dla osób o suchej cerze zaleca się stosowanie samoopalaczy.
 2. Nie używaj zbyt często mydła. Lepsze będą odpowiednie kosmetyki do cery suchej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady dermatologa, który oceni stan skóry i zaleci stosowanie odpowiednich kosmetyków.
 3. Do mycia twarzy używaj delikatnego toniku, tuż przed nałożeniem kremu nawilżającego.
 4. Używaj podkładów w kremie, gdyż dodatkowo nawilżą skórę.
 5. Raz w tygodniu wykonuj peeling twarzy odpowiedni do twojego typu cery.
 6. Myj twarz delikatnymi żelami lub piankami. Do twojej cery najlepsza jest woda mineralna gdyż tak zwana kranówa wysusza skórę.
 7. Demakijaż twarzy wykonuj mleczkiem lub śmietanką o gęstszej konsystencji które nie wysuszają.

Jak dbać o cerę mieszaną?

Z pewnością jest najbardziej wymagającym rodzajem cery. Część twarzy pokryta jest cerą tłustą (zazwyczaj nos, broda i czoło), zaś pozostała jest sucha. Ten rodzaj cery należy pielęgnować partiami i posiadać różnego rodzaju kosmetyki.

 1. Nie należy nakładać na całą twarz preparatu na jeden rodzaj skóry, a odpowiednio pielęgnować każdą partię ciała.
 2. Wskazana jest wizyta u dermatologa, który doradzi odpowiednią pielęgnację skóry.
 3. Nie wykonuj peelingu.
 4. Nie pozwalaj na całkowite pozbawienie skóry wilgoci.
 5. Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła.
 6. Nie używaj kosmetyków na bazie alkoholu.
 7. Nie usuwaj samodzielnie krostek i zaskórniaków.
 8. Zrezygnuj całkowicie z peelingów ziarnistych.

Was this helpful?

0 / 0