Jak dbać o tatuaż?

Jak dbać o tatuaż?

Marzysz o tatuażu na plecach, ramieniu czy nodze? Zerknij na tych kilka ważnych informacji, które warto wiedzieć, by nie popełnić żadnego błędu przed i po tatuowaniu. Wiedząc wszystko wybierzesz dowolny, wymarzony tatuaż i bez komplikacji będziesz się cieszył jego efektem.

Przed zrobieniem tatuażu

Jeśli masz już wyznaczoną datę wykonania tatuażu, dwa dni przed jej terminem odstaw całkowicie alkohol, gdyż zdecydowanie utrudnia gojenie się tatuażu. Miejsce, które planujesz wytatuować musi być gładkie, a więc ogol je dokładnie, najlepiej kilka godzin przed wykonaniem zabiegu. W aptece wcześniej zakup odpowiednie środki do pielęgnacji tatuażu, które podpowie ci osoba wykonująca tatuaż, najczęściej zalecane to:

 • Alantan,
 • Bephanten.

Na zrobienie tatuażu ubierz się luźno i wygodnie, tak by po wykonaniu zabiegu twoje ubranie nie obcierało miejsca gdzie znajduje się tatuaż. Tak naprawdę samo wykonanie tatuażu to połowa drogi do upragnionych efektów, najtrudniejszym etapem i najdłuższym jest gojenie się który, w miejscu gdzie wykonano tatuaż. Czas trwania gojenia się tatuażu to około 14 dni, kiedy musimy o niego zadbać i pielęgnować go regularnie. W przeciwnym razie rana może się źle goić lub może dojść do jakiś komplikacji, zakażenia.

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?

Zaraz po wykonaniu zabiegu tatuowania, miejsce gdzie został wykonany jest lekko zaczerwienione, co jest normalnym stanem skóry, spowodowanym jej podrażnieniem z powodu nakłuć. Po około 30 minutach, podrażnienie stopniowo znika i łagodnieje, jednak w przypadku większych tatuaży lub wrażliwej skory, podrażniona skóra może utrzymać się nawet do dwóch dni. Tatuaż początkowo ma bardzo intensywny kolor, jednak z dnia na dzień będzie przenikał wgłąb skóry i delikatnie bladł. Na następny dzień skóra robi się pomarszczona i powstaje strupek. Po około 4 dniach, dochodzi do złuszczania skóry. Regeneracja naskórka zachodzi dopiero po upływie tygodnia, a odpowiednio pielęgnowany tatuaż wygląda jak powinien. Aby tak jednak było należy o niego dbać i stosować się do zaleceń tatuażysty.

Jak dbać o tatuaż?

 1. Po dwóch godzinach od wykonania zabiegu, należy ściągnąć opatrunek i delikatnie obmyć tatuaż letnią wodą z mydłem.
 2. Następnie osuszamy, dotykając delikatnie i smarujemy zalecaną przez tatuażystę maścią.
 3. Nie zakładamy żadnych więcej opatrunków.
 4. Tatuaż smarujemy maścią około 4 razy dziennie przez 14 dni od wykonania tatuażu.
 5. Należy unikać przesuszenia się tatuażu.
 6. Nie wolno zdrapywać strupków, to nie przyśpieszy gojenia, a je pogorszy.
 7. Zachowaj odpowiednią czystość tatuażu, tylko wtedy będzie goił się prawidłowo.
 8. Świeżo wykonany tatuaż nie może być zbyt często narażany na kontakt z wodą.
 9. Zakaz basenu, długich kąpieli, a także solarium do momentu zagojenia się tatuażu.
 10. Nie dotykać tatuażu i nie pozwalać na to innym póki się nie zagoi.
 11. Dzień po wykonaniu tatuażu nie spożywaj alkoholu ani innych używek.

Was this helpful?

0 / 0