Zdawałoby się, że taka czynność, jak dobór biustonosza to dla kobiet żaden problem, że większość z nich robi to niejako instynktownie i że wszystko pasuje. Tymczasem zdecydowana większość kobiet chodzi w źle dobranych stanikach, co może skutkować zreformowaniem piersi, bólami i skrzywieniami kręgosłupa. Większość kobiet twierdzi, że nosi stanik w rozmiarze 75B, a okazuje się, że najodpowiedniejszy byłby dla nich taki o rozmiarze D, E, czy nawet F.
Jak dobrać biustonosz?
Nieprawidłowo dobrany biustonosz to nie tylko problemy związane z kręgosłupem i niewygodą, ale także problem estetyczny, taki stanik po prostu brzydko wygląda. Najpowszechniej popełniany błąd przy zakupie stanika to wybór zbyt dużego obwodu pod biustem i zbyt małej miseczki. Taki biustonosz nie jest w stanie dobrze podtrzymać piersi, które zaczynają obwisać, obciążając tym samym plecy i tracąc na jędrności. Kobieta o większym biuście może często czuć się źle w swoim staniku, który ponadto może krępować gwałtowniejsze ruchy. Biust zamiast być ozdobą i walorem, staje się obciążeniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupić dobrej jakości, właściwego rozmiaru stanik. Na rozmiar składają się dwa podstawowe parametry – rozmiar miseczki (oznaczany literką) oraz obwód klatki piersiowej pod biustem (w centymetrach).
Jak dobrać rozmiar stanika?
Podstawą prawidłowego podtrzymania biustu jest obwód, na którym opiera się 90% ciężaru piersi (a nie na ramiączkach, jak sądzi większość kobiet), dlatego trzeba odpowiednio go wymierzyć. W tym celu trzeba zmierzyć się metrem krawieckim, układając go tuż pod piersiami. Wypuszczamy powietrze z płuc i zaciskamy metr (dość mocno, ale bez tortur). Odczytany wynik zaokrąglamy do piątki w dół (czyli jeśli wyszło, że w obwodzie jest 78 cm, zaokrąglamy do 75). Z zasady wynik ten będzie wymagał jeszcze jednego zaniżenia, czyli ostatecznie wyjdzie nam rozmiar 70. Wynika to z faktu, że biustonosze są rozciągliwe, więc po parokrotnym założeniu rozmiar 75 stanie się de facto 80, więc będzie zbyt luźny, co nie jest dobre. Dobrze dobrany stanik nie może być luźny, powinien bez problemu utrzymywać się w obwodzie (lecz nie powinien też w żadnym wypadku powodować bólu, dlatego trzeba przymierzyć parę biustonoszy, zanim zdecyduje się na kupno któregoś z nich).
Gdy już dokonaliśmy prawidłowego wyboru obwodu, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar miseczki. Aby dobrze określić rozmiar swojej miseczki, należy zacząć od zmierzenia obwodu w biuście. Pomiar ten wykonujemy bez ściskania biustu. Metr należy przyłożyć tak, aby przecinał najdalej wysunięte punkty piersi (czyli na wysokości sutków). Wynik, który otrzymujemy, nie podlega już żadnym zaokrągleniom. Jeśli pani nie jest posiadaczką zbyt jędrnych i sterczących piersi, może dodatkowo zmierzyć ich obwód w staniku (ale tylko takim, który nie spłaszcza biustu). W tabeli rozmiarów odszukujemy rubrykę, która odpowiada naszemu obwodowi pod biustem (dla przykładu – 75, a następnie liczbę zbliżoną jak najbardziej do pomiaru obwodu w biuście (na przykład 95, co daje nam możliwość wyboru miseczki D lub DD + E). Warto wziąć i przymierzyć staniki mieszczące się w obu tych kategoriach i ustalić, który leży lepiej. Pamiętajmy, żeby nie zdawać się jedynie na dane z tabeli, lecz koniecznie przymierzyć stanik. Kupując biustonosz „na słowo” najprawdopodobniej wyrzucisz pieniądze w błoto.
Was this helpful?
0 / 0