Jak kąpać niemowlaka?

Jak kąpać niemowlaka?

jak-kapac-niemowlaka_m-6177506Każdy rodzic musi kiedyś przez to przejść, powrót ze szpitala z dzieckiem to automatyczne dodanie mnóstwa obowiązków, między innymi kąpieli naszej małej pociechy. Pierwsza kąpiel noworodka to bardzo odpowiedzialna sprawa oraz niezwykle emocjonalne przeżycie dla rodziców. W tym artykule dowiem się wszystkiego co potrzebne, by pierwsza kąpiel niemowlaka była udana i żeby kolejne kąpiele nie sprawiały problemów rodzicom.

Co będzie potrzebne do pierwszej kąpieli małego dziecka? Przede wszystkim, na początku trzeba przygotować miejsce w którym będziemy kąpać noworodka, a także zadbać o wszelkie niezbędne przedmioty, wyposażenie, które będzie nam potrzebne. Przede wszystkim do kąpieli noworodka będziemy potrzebowali odpowiedniej wanienki, co prawda wystarczy najzwyklejsza wanienka, jednak jeśli ma być to bezpieczniejsze to wanienka powinna posiadać stelaż. Zamiast zwykłej gąbki najlepiej jest używać pieluszek tetrowych, które przed kąpielą wyściełamy na dnie wanienki, natomiast do samego mycia powinniśmy używać bardzo delikatnej bawełnianej myjki. Potrzebna będzie także fizjologiczna sól, którą powinniśmy przemywać oczy dziecka, jest to najbezpieczniejsza forma zadbania o te okolicy ciała noworodka, można je nabyć w wygodnych, jednorazowych kapsułkach.

jak-kapac-niemowle_m-8216755 Odpowiednie płatki kosmetyczne oraz bezzapachowe mydło lub żel do kąpieli noworodków, dostępne praktycznie w każdym sklepie drogeryjnym. Pozostałe ważne elementy to między innymi miękki ręcznik frotte oraz przewijak. Powinniśmy także zadbać o to, by nieopodal stała miska z przegotowaną wodą przeznaczaną do mycia twarzy maluszka (przegotowanie wody usuwa większość bakterii i innych drobnoustrojów, które niestety są plagą w naszych czasach jeśli chodzi o bieżącą, niefiltrowaną wodę). Do mycia powinniśmy także przygotować siedemdziesięcioprocentowy spirytus do przemycia pępka noworodka. Po kąpieli warto mieć przygotowaną maść lub dobry krem do pupy niemowlaka, oliwkę specjalną dla niemowląt, nawilżane chusteczki, a także wygodne ubranko i czystą nową pieluszkę.

 Od czego zaczynamy kąpiel?

Podczas kąpieli noworodka, jeden z rodziców powinien aktywnie je kąpać, natomiast drugi powinien mu tylko asystować w razie konieczności. Zapobiegnie to niepotrzebnemu zamieszaniu podczas pierwszej kąpieli, dzięki temu będziemy mogli wyrobić dobre nawyki, które w późniejszym czasie pozwolą na pewne, szybkie i bezproblemowe kąpanie naszego niemowlaka. Pozwoli to także w przyszłości na to by do kąpieli dziecka potrzebna była tylko jedna osoba.

Najczęściej do pierwszej kąpieli stosuje się przegotowaną wodę, jednak wiele osób, również „specjalistów” uważa, że wcale nie jest to konieczne, nie obserwuje się przeważnie negatywnych skutków kąpieli w zwykłej bieżącej wodzie, więc nie ma sensu na robienie sobie dodatkowych problemów i zabieranie czasu. Należy jednak uważać na alergie skórne, jeśli u naszego noworodka jest podejrzewana jakakolwiek alergia skórna wtedy jest wręcz wskazane, by kąpać je w przegotowanej wodzie.

jak-kapac-niemowlaka-w-wannie_m-3397889

Aby odpowiednio przygotować zarówno samych siebie jak i noworodka powinniśmy je przed pierwszym zanurzeniem umyć na przewijaku, potocznie mówiąc na sucho. Podczas takiego mycia powinniśmy przede wszystkim przemyć oczy dziecka wacikami z solą fizjologiczną na każde oko oddzielny wacik (ruchem od zewnętrznych kącików do wewnętrznych). Uszy dziecka powinniśmy przeczyścić specjalnym patyczkiem (dostępnym w drogeriach lub aptekach) pamiętać jednak należy, że nie możemy czyścić kanału wewnętrznego ucha tylko wydzielinę znajdującą się na zewnątrz ucha, to chyba oczywiste dlaczego i nie trzeba tego tłumaczyć. Dalszym krokiem będzie namydlenie ciała noworodka, zdecydowanymi jednak delikatnymi ruchami nie powodując tarcia. Twarz dziecka powinna być przemyta wacikiem nasączonym wyłącznie przegotowaną wodą.

jak-kapac-noworodka-zeby-nie-plakal_m-2705013 Ważnym jest by namydlić dziecko w miarę sprawnie i szybko by podczas spłukiwania nie mieć zbytnich problemów ze spłukaniem całego mydła. Dziecko należy delikatnie umieścić w wanience podtrzymując głowę i kark, wolną ręką powinniśmy w miarę szybko i dokładnie opłukać dziecko z mydła. Musimy pilnować, by woda nie popłynęła na twarz dziecka. Z kolei woda powinna być zbliżona temperaturą do temperatury ciała dziecka, czyli około 37 stopni Celsjusza. Gdy dokonamy tej trudnej za pierwszym razem czynności, będą pewnymi, że dziecko jest dokładnie oczyszczone ze wszelkich mydlin możemy je delikatnie lecz zdecydowanie przenieść z powrotem na przewijak. Dziecko delikatnie owijamy wtedy przygotowanym wcześniej miękkim ręcznikiem, włącznie z główką. Osuszania ciała nie powinno polegać na tarciu, a jedynie na przytykaniu ręcznika do skóry by ta bez problemów mogą się osuszyć. Ważnym jest by przygotowany ręcznik był chłonny, unikniemy dzięki temu wszelkich problemów. Po osuszeniu przychodzi czas na pielęgnację, która powinna rozpocząć się od delikatnego przemycia kikuta pępowiny, wcześniej przygotowanym wacikiem nasączonym spirytusem. Później należy natłuścić „fałdki” dziecka specjalną oliwką przeznaczoną dla noworodka, następnie smarowanie pośladków kremem. Ważne jest by nie przesadzać i znać umiar podczas tego etapu. Następnie ubieramy naszego niemowlaka w przygotowane ciuszki. Na tym kończy się cały etap mycia noworodka.

Kąpać niemowlaka powinniśmy codziennie, co dla niektórych może wydawać się dziwne, jednak dziecko często się poci, ponieważ jest zgrzane. Należy przy tym jednak pamiętać, że kąpiel niemowlaka nie powinna przekraczać kilku minut by nie działać negatywnie na skórę dziecka (nadmierne wysuszenia oraz tracenie warstwy lipidowej).

Was this helpful?

0 / 0