Jak nadrobić zaległości w szkole?

Jak nadrobić zaległości w szkole?

Zaległości w szkole zazwyczaj powstają z powodu wagarów lub nieobecności w szkole spowodowanej chorobą ucznia lub problemami rodzinnymi. Nadrobienie materiału nie jest łatwe, gdyż rówieśnicy przerabiają o wiele dalszy materiał, a osoba mająca zaległości, musi być na bieżąco z materiałem, a w wolnym czasie nadrobić zaległy materiał. To nic przyjemnego, gdyż zazwyczaj każdy wolałby ten czas przed książką spędzić w ulubiony sposób, grając w piłkę, czytając ulubioną książkę lub zwyczajnie spotykając się z przyjaciółmi. Niestety, materiał opanować trzeba, inaczej zaległości zmienią się w negatywne oceny, o wiele trudniejsze do naprawienia.

Jak nadrobić zaległości w szkole?

Wszystko zależy od tego jak są duże, jednak jeśli weźmiemy się solidnie do pracy, nadrobimy zaległy materiał szybko i będziemy mogli wrócić do przyjemnego spędzania czasu.

Oto kilka skutecznych sposobów na szybkie nadrobienie zaległości w szkole:

  1. Jeśli już wiesz, że nie będzie cię jakiś czas w szkole, poproś kogoś z klasy by minimum co dwa dni dostarczał ci zeszyty do przepisania lub robił na bieżąco ksera (oczywiście na twój koszt). W ten sposób nie będziesz czekać do ostatniego dnia, a już w domu zaczniesz przeglądać materiał i przepisywać notatki, które obecnie przerabiają twoi rówieśnicy.
  2. Mając taką możliwość, poproś korepetytora by przerabiał w domu z tobą materiał, który obecnie przerabiają twoi rówieśnicy. W ten sposób nie będziesz musiał rezygnować z większości wolnego czasu po powrocie do szkoły i zakuwać po nocach. Przypomnisz sobie wszystko wracając do szkoły, a z korepetytorem będziesz na bieżąco przerabiał choć te materiały, które sprawiają ci trudności. Jeśli nie masz możliwości wynajęcia korepetytora, poproś kogoś z kolegów z klasy. Przy okazji będzie okazja poplotkować o tym co się dzieje gdy cię nie ma.
  3. Zrezygnuj z wszelkich ulubionych zajęć i siadaj do nadrabiania zaległości. Musisz być wobec siebie konsekwentny, a uporasz się z tym szybko i mniej odczuwalnie. A więc zero gier, telewizji czy pogaduszek z koleżankami. Nadrabiasz zaległości.
  4. Zacznij od tych zadań najtrudniejszych i najmniej lubianych przez ciebie. Na pewno są przedmioty do których chętnie zaglądasz, a i takie które wciąż odkładasz na koniec. Tym razem zacznij od końca.
  5. Nic nie odkładaj i nie odwlekaj na później.
  6. Jeśli masz zaległe jakieś zadania, które mają wyznaczony przez nauczyciela termin, oddaj je koledze z klasy, by oddal razem ze swoimi. Nie zawalisz żadnego terminu, a nauczyciel doceni to, że się starasz.
  7. Jeśli jest ci ciężko poproś rodziców lub rodzeństwo o pomoc. To wcale nie takie łatwe nadrobić zaległości, nie ma się czego wstydzić.
  8. Mimo iż masz wiele zaległości nie zapominaj o krótkich przerwach na coś przyjemnego.
  9. W aptekach są dostępne środki wspomagające koncentrację, jeśli to konieczne może warto po nie sięgnąć lub zastąpić je odpowiednimi witaminami.

Was this helpful?

8 / 8