Jak napisać reportaż?

Reportaż jest bardzo popularną formą opisu, stosowaną w wielu różnorodnych przypadkach. Reportaż jest gatunkiem publicystycznym, dziennikarsko-literackim, w którym autor występujący w roli świadka lub uczestnika przedstawia wydarzenia, jakie w miały miejsce w określonym czasie i w konkretnym miejscu. Taki reportaż musi opierać się o autentyczne materiały, które pozwalają na dostarczenie informacji i kształtowanie opinii odbiorcy, na ten jeden, określony właśnie temat. Reportaż może mieć różnorodne odmiany. Możemy bowiem spotkać się z reportażem społeczno-obyczajowym, podróżniczym, wojennym, sądowym, czy też sportowym.

Jak napisać reportaż?

Dobry reportaż powinien nam odpowiadać na sześć podstawowych pytań:

KTO? Piszemy wówczas kto jest bohaterem naszego reportażu. Należy więc podać wszelkie zebrane informacje o danej osobie, grupie, czy zbiorowości. Należy również przy tym zaznaczyć, dlaczego zwróciło się uwagę na tę właśnie osobę.
CO? Należy napisać, co się wydarzyło, co się stało, czego byliśmy świadkami. W tym momencie należy opisać całe to wydarzenie, którego byliśmy świadkami.
GDZIE? Należy w każdym reportażu zawsze podać miejsce, którego dane wydarzenie dotyczyło.
KIEDY? Konkretnie należy podać termin danego wydarzenia tak, aby osoba, która czyta reportaż, mogła dowiedzieć się dokładnie, o czym czyta i kiedy to miało miejsce.
PO CO? Pisząc dobry reportaż, należy przede wszystkim napisać, po co się go pisze, jaki jest tego cel.
DLACZEGO? Trzeba zadać pytanie dlaczego poruszyliśmy ten problem, dlaczego zasługuje on na opis i jakie są konkretne przyczyny, dla których rozpoczęło się pisanie takiego reportażu.

Te wszelkie porady pozwalają na zrobienie dobrego reportażu z każdego zdarzenia. Pisząc na przykładzie tych pytań, tworzy się niejako krok po kroku cały konkretny opis, tworzący w całości dobry reportaż.

Pisząc reportaż, należy wybierać temat, na którym najbardziej się znamy. Wiadomo, że pisząc reportaż sportowy, jego autor musi cokolwiek orientować się w temacie. Wówczas wiemy, że oprócz profesji dziennikarza, jest również sportowcem, czy to biernym, czy czynnym, ale sportowcem, który ma jakieś pojęcie i wie o czym pisze.

W każdym przypadku zasada sześciu pytań jest jak najbardziej dobra i warto się do niej stosować. Jeżeli pisze się reportaż prasowy, należy dołożyć wszelkich starań, żeby osoba, która czyta daną gazetę, właśnie na ten reportaż zwróciła uwagę. Podstawę więc stanowi dobry tytuł. Od niego wszystko zależy i on nakierowuje przeglądającego gazetę czy też stronę internetową na nasz artykuł.

Wiadomo, że wielu rzeczy należy się nauczyć i nikt, kto wcześniej nie miał do czynienia z tego typu gatunkiem literackim, nie będzie od razu geniuszem. Ale z pewnością nawet niewielkie doświadczenie, pozwoli na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Każdy, kto się na to decyduje, z pewnością sobie poradzi. Teraz już wiesz, jak napisać reportaż z wycieczki, jak napisać reportaż z koncertu czy reportaż sportowy.

Was this helpful?

0 / 0