W artykule:
hide
Przeklinać zdarza się każdemu, szczególnie w chwilach stresu lub zdenerwowania. Jednak są wśród nas osoby, które z czasem klną coraz częściej i wypowiadając zwyczajne zdanie jak np.”widziałeś jak skoczył? Uśmiałem się niesamowicie” szpikują je całą masą przekleństw. Oczywiście nie muszę tłumaczyć jak będzie wyglądało to samo zdanie w formie z przekleństwami, gdyż jestem pewna, że każdy potrafi to sobie doskonale wyobrazić.
Dlaczego przeklinamy?
- Zazwyczaj do przekleństw dopuszczamy się w sytuacjach, które nas stresują, denerwują lub doprowadzają do załamania. Wtedy swoje emocje przelewamy na słowa, którymi pragniemy rozładować negatywną energię i emocje. Przeklinamy w szkole gdy sprawdzian nam nie pójdzie lub nauczycielka zdenerwuje, przeklinamy w pracy bo szefowa doprowadza nas do szaleństwa, albo po prostu w domu kiedy coś wymyka nam się spod kontroli.
- Kiedy przeklinamy coraz częściej, a inni zaczynają zwracać nam uwagę iż niemiło się nas słucha, szczególnie w towarzystwie dzieci, zaczynamy zastanawiać się jak to zmienić? Czy przeklinanie może stać się nałogiem? Niestety wciąga jak gąbka, niektórym wystarczy posiedzieć np. godzinę w towarzystwie, które przeklina i wracając do domu, sami nie oszczędzamy innym przekleństw.
- Towarzystwo, które przeklina.
- Stresujące sytuacje w pracy, szkole czy domu.
- Chęć zaimponowania w ten sposób innym np. kolegom z paczki.
- Chęć pokazania, że jest się kimś, kogo według nas oczekują inni.
- Przeklinamy chcąc pokazać jak coś nas boli, jak jesteśmy zawiedzeni lub źli.
- Przeklinamy gdy coś nas bardzo zaskoczy, nawet pozytywnie.
- Podczas kłótni.
Jak nie przeklinać?
Z pewnością nie jeden już próbował ale nie koniecznie mu to wyszło. Oto kilka sposobów, które jednym pomogło, innym zaś tylko odrobinę.
- Za każdym razem gdy chcesz użyć wulgarnego słowa ugryź się w język 😉
- Wymierz sobie karę, którą będziesz musiał odbyć np. za każde przekleństwo. Najlepiej by był ktoś kto będzie cię pilnował w realizacji postanowienia.
- Za każe przekleństwo wymierz sobie karę pieniężną (np. złotówka czy 50 groszy) którą będziesz wrzucać do słoika za przekleństwa.
- Przekleństwa najczęściej używane zamień na inne wyrazy, które w twoim języku będą oznaczały przekleństwo, a dla innych będą przyjemne dla ucha.
- Zmień towarzystwo, które ma na ciebie zły wpływ lub odseparuj się od nich na jakiś czas.
- Kiedy jest źle i jesteś zdenerwowana, zamiast przeklinać idź pobiegaj lub spędź czas w inny aktywny sposób.
- Po prostu tego nie rób.
- Poproś przyjaciół, rodzinę, a nawet szefa, by pilnowali cię byś nie przeklinał.
Was this helpful?
1 / 2