Jak poprawić pamięć?

jak-poprawic-pamiec_m-2001656Kłopoty z pamięcią to obecnie problem, który dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Pogoń za pieniądzem, długie godziny spędzone w pracy przed komputerem – to wszystko sprawia, że coraz częściej „łapiemy” się na tym, że o czymś zapominamy.

i-koncentracje_m-8074919 Naszą pamięć możemy podzielić na 3 fazy: zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie. Każda z nich jest równie ważna, dlatego pominięcie którejkolwiek z nich może zaburzyć cały mechanizm. Naszą pamięć zaś, dzielimy na: ultrakrótką, krótkotrwałą i długotrwałą. Pamięć ultrakrótka nazywana inaczej sensoryczną odpowiada za odbieranie takich bodźców jak słuch, węch czy dotyk. Pamięć krótkotrwała to zachowywanie informacji na krótki czas jak np. zapamiętanie numeru telefonu. Aby cieszyć się pamięcią długotrwałą powinniśmy jednak dbać o naszą dobrą kondycję psychiczną. Jest na to kilka sposobów.

Jak poprawić pamięć?

Aby pozbyć się problemów z pamięcią, powinniśmy oczywiście pozbyć się przyczyn jego występowania, nie jest to jednak takie proste. Nie możemy bowiem zrezygnować z pracy ani wyrzec się w pracy komputera. Są jednak inne metody, których stosowanie można w znacznym stopniu pomóc uporać się z owym problemem.

Sposoby na poprawienie pamięci

dlugotrwala_m-1704268W wolnym czasie warto połączyć przyjemne z pożytecznym to znaczy zaproponować rodzince grę w gry logiczne, takie jak puzzle, scrabble czy memory. Takie gry nie tylko mogą sprawić nam mnóstwo frajdy, ale również poprzez ćwiczenia umysłowe poprawiają naszą pamięć oraz koncentracje. Bardzo ważny jest również sen. Nasz organizm potrzebuje go 7-8 godzin dziennie. Dlatego jeśli wiemy, że czeka nas poranna pobudka lepiej zrezygnujmy z oglądania filmu do późnych godzin nocnych. Ta wątpliwa przyjemność może się bowiem odbić negatywnie na całym kolejnym dniu, podczas którego ciężko będzie nam zebrać myśli. Jeśli jednak nie udało nam się wyspać w nocy, jeśli mamy taką możliwość wygospodarujmy sobie, chociaż krótką godzinkę na drzemkę w ciągu dnia, wszak Hiszpanie uznawani za jeden z najradośniejszych narodów codziennie fundują sobie popołudniową sjestę, która w dużej mierze jest właśnie przyczyną ich dobrego nastroju. Studenci – pamiętajcie zaś, że nie warto zarywać nocy by nauczyć się do trudnego egzaminu. Ta metoda może dać nam tylko jedno – poprawkę w kolejnym terminem. Naukowcy już dawno udowodnili, że to sen zbawiennie działa na proces przyswajania sobie wiedzy. Zamiast całonocnej nauki warto lepiej wybrać drzemkę i wczesnoporanną pobudkę połączoną z nauką przy porządnym śniadaniu. Z całą pewnością to przyniesie nam znacznie lepsze rezultaty.

Ucząc się warto zapamiętywać informacje na zasadzie skojarzeń. Pierwszy raz zasłyszane informacje znacznie łatwiej będzie nam zapamiętać, jeśli skojarzymy je z już posiadaną wiedzą. W przyszłości, gdy będziemy chcieli odtworzyć daną informację wystarczy będzie powołać się na dane skojarzenie.

Właśnie – relaks relaks relaks – o nim nie powinniśmy zapominać przede wszystkim. Wiadomo – wielu z nas może powiedzieć – a kiedy znaleźć czas na ten relaks? Czas można znaleźć zawsze. Nie wykorzystujmy każdej wolnej chwili na siedzenie przed komputerem czy oglądanie TV. Nie zapominajmy o wygospodarowaniu czasu na krótki spacer czy wypad do znajomych. Choć czasem wydaje się nam, że nie mamy czasu by znaleźć chwilę dla siebie pamiętajmy, że nawet chwila odpoczynku może spowodować, że resztę pracy będziemy wykonywać szybciej i efektywniej.

krc3b3tkotrwala_m-7469360 Warto też zapewnić sobie zawsze dopływ świeżego powietrza oraz pomyśleć nad uprawianiem ulubionego sportu. Jeśli jesteśmy wyjątkowymi przeciwnikami aktywnego spędzania czasu wybierzmy się, chociaż na spacer. Udowodniono bowiem, że ruch powoduje wzrost ciśnienia krwi i pozwala lepiej dotlenić nasz mózg. A dotleniony mózg to lepsza koncentracja. Wietrzmy więc pomieszczenia, w których przebywamy a gdy za oknem dostrzeżemy ładną pogodę od razu wybierzmy się na zasłużony spacer.

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Aby poprawić swoją pamięć i koncentrację warto poznać też technikę zwaną mnemoniką. Jest to ogólna nazwa sposobów, które ułatwią nam zapamiętywanie i przypominanie sobie różnych informacji. Możemy to robić np. poprzez tworzeniu z wyrazów skrótów, bądź też przez zamianę danego tekstu na wiersz albo piosenkę.

Od czego mamy również suplementy diety. Od wieków istnieją produkty takie jak zielona herbata, rozmaryn, żeń-szeń czy Ginko biloba, których regularne stosowanie może pomóc nam zminimalizować problemy z zapamiętywaniem. Takie samo działanie mają kwasy Omega-3, w które szczególnie bogate są ryby. Nie powinniśmy również zapominać o jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców, które są najlepszą bombą witaminową dla naszego organizmu a także naszego mózgu.

Najnowszym odkryciem naukowców jest zbawienny wpływ szałwii na naszą koncentrację. Jej działanie polega na tym, że blokuje ona enzym rozkładający acetylocholinę – substancję, która przenosi informację między neuronami. Działanie szałwii przynosi tak dobre efekty, że rozważa się zastosowanie jej w leczeniu Alzheimera. Zdecydowanie lepszą pamięcią mogą się również pochwalić osoby spożywające duże ilości mięsa. Udowodniono, że wegetarianie mają znacznie gorsze efekty na tym polu.

W procesie koncentracji pomaga również muzyka. Chińscy naukowcy udowodnili, że dzięki lekcjom muzyki świetnie możemy kształtować swoją pamięć poprzez zapamiętywanie fraz wypowiadanych na głos. Daje to znacznie lepsze efekty niż zapamiętywanie slow powtarzanych w myślach. Podczas nauki znacznie lepsze efekty daje też korzystanie z kolorowych obrazów. Udowodniono bowiem, że nasz mózg lepiej przyswaja żywe barwy niż te czarno-białe. Również kawa, którą wiele z nas uważa za niezdrową w znacznym stopniu wspomaga naszą koncentrację.

Aby cieszyć się więc doskonalą pamięcią, pamiętajmy o stosowaniu tych wszystkich zasad. Oprócz nieustannej pracy pamiętajmy zawsze o chwili relaksu, nie zarywajmy niepotrzebnie nocy i zwróćmy uwagę na swoją dietę. Te wszystkie zabiegi na pewno odpłacą nam się pozytywnie w codziennym życiu a także pozwolą się cieszyć dłużej dobrą kondycją psychiczną.

Was this helpful?

1 / 0