Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Oko człowieka jest narządem wzroku służącym do spostrzegania tego, co znajduje się wokół człowieka. Oko ludzkie dostrzega wiele barw oraz najdrobniejszych szczegółów niewidocznych dla innych stworzeń na ziemi. Niestety i ten organ ulega starzeniu się, zniszczeniu i może czasem zawieść. Medycyna od zarania wieków stara się wpłynąć na polepszenie wzroku człowieka. W tym celu wymyślono okulary ułatwiające poruszanie się i zdolność widzenia przez osoby mające problem ze wzrokiem. Aktualnie w indeksie medycznym jest wiele chorób oka, należą do nich chociażby krótkowzroczność i dalekowzroczność. Te dwie odmiany chorób znacznie różnią się od siebie.
Jak poprawić wzrok krótkowidza i dalekowidza?
Osoba, która widzi jedynie rzeczy i sytuacje, które znajdują się w jak najbliższej odległości od jego oka to krótkowidz. Wzrok takiej osoby nie zachowuje odpowiedniej ostrości i nie jest w stanie dostrzec przedmiotów znajdujących się w dalekiej odległości od człowieka. Inne cechy, wręcz odwrotne przypisuje się osobie takiej jak dalekowidz. To jej oko potrafi zobaczyć daleko ustawione przedmioty nie zauważając przy tym rzeczy znajdujących się w jej bliskim sąsiedztwie. Często tę chorobę oczu nazywa się nadwzrocznością. Oba rodzaje tych chorób powodują zmniejszenie komfortu życia osób. W celach poprawy jakości życia tych osób wymyślono okulary, a w późniejszym czasie soczewki korekcyjne.
Przeprowadza się również liczne operacje mające na celu polepszenie wzroku lub naprawę wad wynikłych z budowy oka. Zabiegi takie w dużej liczbie polepszają wzrok i sprawiają, ze człowiek może żyć bez okularów. Niekiedy to one są przyczyną kompleksów, przeważnie u osób młodych: dzieci i nastolatków. Pomimo, że w sklepach znaleźć można przepiękne oprawki do okularów, to nadal okulary nie są lubiane i kojarzą się z wadami ludzkimi. Przez taką sytuację zaczęto stosować i używać w życiu codziennym coraz częściej soczewek korekcyjnych, które w takim samych stopniu korygują wady wzroku. Niestety są one bardziej kosztowne i nie zawsze bardziej wygodne. Ich główną zaletą jest ich niewidoczność, oznacza to, że są niewidoczne dla otoczenia. Wie o nich jedynie osoba, która nosi je na oku.
Jak poprawić wzrok – ćwiczenia
Dla tych, którzy chcą poprawić i wzmocnić swój wzrok przygotowano zestawy ćwiczeń wpływających na jego poprawę i korekcję. Ćwiczenia te można samodzielnie przeprowadzać w zaciszu domowym, należy jedynie dobrze i prawidłowo nauczyć się ich stosowania. Mają one na celu poprawę ostrości widzenia, czyli przystosowania ostrości soczewki do ostrości widzenia przedmiotu oraz wzmocnienia mięśni oka. Jednym z rodzaju takich ćwiczeń jest obserwacja na planszy i znalezienie jak największej liczby znajdujących się na niej takich samych przedmiotów.
Przy ćwiczeniach wzroku wykorzystuje się przeważnie figury geometryczne i linie poziome lub pionowe ułożone według wcześniej opracowanych form. Pozwala to również dostrzec i zbadać czy zachodzą jakieś negatywne zmiany w oku. Jeśli test wypada dodatnio i wykryje się wady wzroku, to można stosunkowo szybko rozpocząć leczenie i zahamować dalszy rozwój zmian zachodzących w oku. Oprócz opisanych wyżej wad wzroku istnieje jeszcze wiele rodzai chorób oczu. Wyróżnić można między innymi: jaskrę, zaawansowane zapalenia spojówek, zaćmę, zez, czy kataraktę. Wiele z tych chorób leczy się operacjami chirurgicznymi lub laserowymi. Są to bardzo skomplikowane zabiegi, które przeprowadzają jedynie doświadczeni chirurdzy.
Was this helpful?
0 / 0