Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Chrapanie – to charakterystyczny dźwięk powstały podczas oddychania – skutek drżenia zwiotczałego podniebienia miękkiego. Powstaje w górnych drogach oddechowych. Podczas snu pod wpływem przepływu powietrza przez nos i jamę ustną miękkie tkanki gardła zaczynają wibrować. Chrapie co czwarty dorosły człowiek. Częściej chrapią osoby starsze i mężczyźni szczególnie ci po czterdziestce. Głośność chrapania może dochodzić niekiedy do 70 decybeli. Podobne natężenie wydobywa się z pracującego traktora lub młota pneumatycznego.
Mechanizm chrapania
Chrapaniu winna jest ewolucja, a dokładniej wyprostowana pozycja człowieka. Z tego powodu drogi oddechowe człowieka zakrzywiają się na poziomie gardła, zwłaszcza gdy leży się z głową na poduszce. Wdychane i wydychane powietrze napotyka zwiększony opór i musi przedzierać się pod większym ciśnieniem. Przy ułożeniu ciała na wznak język cofa się i następuje zwężenie gardła. Powietrze przeciska się trudniej do płuc. Równocześnie w czasie snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego wraz z stanowiącym jego zakończenie tzw. języczkiem.
Przyczyny chrapania • Źle skonstruowane lub długie podniebienie miękkie. • Przerośnięte migdałki podniebienne (najczęściej u dzieci). • Skrzywienie przegrody oddzielającej nozdrza. • Nadmiar tkanki, tzw. polipy wewnątrz nosa. • Obrzęknięta i pokryta wydzieliną błona śluzowa (przy alergii i przeziębieniu). • Silne zmęczenie fizyczne lub psychiczne.
• Zwiotczenie mięśni tworzących ściany gardła oraz podtrzymujących podniebienie i języczek pod wpływem substancji rozluźniających (alkoholu oraz leków uspokajających i nasennych).
Skutki chrapania
Zaburzenia oddychania – płytkie i skrócone wdechy oraz okresy bezdechów podczas snu powodują gorsze dotlenienie organizmu. W wyniku tego mogą pojawić się też objawy nadciśnienia tętniczego, niedotlenienia serca, powodujące chorobę wieńcową, zawał, udar mózgu. Słabsze dotlenienie obniża też libido i zaburza potencję. Wieczne zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, senność. Objawem tego są kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją. Obniża się też wydajność w pracy i czas reakcji, co jest przyczyną wypadków w pracy i wypadków drogowych.
Jak poradzić sobie z chrapaniem? ○ Postaraj się schudnąć i gimnastykuj się regularnie. ○ Unikaj alkoholu i leków rozluźniających, nie pal papierosów. ○ Ostatni duży posiłek zjedz co najmniej 3 godziny przed pójściem spać. ○ Staraj się spać na boku i na lekko uniesionej poduszce.
○ Często żuj gumę dla wzmocnienia mięśni jamy ustnej i gardła.
Leczenie chrapania
Podczas wizyty lekarz wybierze najodpowiedniejszą metodę leczenia. Najczęściej stosuje się mało inwazyjne zabiegi, których celem jest skorygowanie nadmiernie wiotkich tkanek podniebienia miękkiego i ich usztywnienie, np. zabieg Pillar. Polega on na wszczepieniu w podniebienie miękkich elastycznych implantów, które z czasem stają się naturalną tkanką organizmu. Modelują one i usztywniają podniebienie. Często wykonywane jest badanie endoskopowe nosa i gardła. Bywa też wykonywana tomografia komputerowa nosa i gardła lub fiberoendoskopia. Celem zdiagnozowania bezdechu sennego wykonuje się tzw. badanie polisomnograficzne. Nowoczesną i bezbolesną metodą jest też technika Celon. Polega ona na nakłuciu podniebienia cienką elektrodą bipolarną i pozostawienie jej przez kilka sekund. Przepływający przez nią prąd ścina wybrane tkanki i zmniejsza ich objętość. Taka plastyka podniebienia twa do 45 minut, wykonywana jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane efekty utrzymują się najczęściej całe życie.
Was this helpful?
0 / 0