Urządzanie wymarzonego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Często chcemy pogodzić ze sobą zbyt wiele różniących się od siebie pomysłów lub ulegamy szybko mijającym trendom, które sprawiają, że przestrzeń szybko przestaje nam się podobać. Jak zaaranżować wnętrza, które z upływem czasu wciąż będą cieszyć nasze oczy?
Wymarzone wnętrze to przytulne wnętrze
Czym są wnętrza na czasie? Według architektki Idy Mikołajskiej to przemyślane projekty na lata, w których mamy czas na życie i nie mamy potrzeby myśleć o kolejnych remontach czy zmianach. To także wnętrza, które żyją z nami i ułatwiają funkcjonowanie w coraz bardziej zapracowanej i pędzącej rzeczywistości.
– Rozmawiając z inwestorami coraz częściej zauważam, że wnętrza przestają być dla nas eksponatem, którym chcemy się jedynie chwalić. Przeciwnie, są przestrzenią dla pasji, pracy, odpoczynku czy spędzania czasu z bliskimi. Klientów interesuje stworzenie spójnej i funkcjonalnej całości, pełnej praktycznych, ułatwiających życie rozwiązań. – mówi architektka Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.
Wśród najbardziej pożądanych cech mieszkań architektka wymienia przede wszystkim przytulność wnętrza. Jak ją osiągnąć?
– Częstym błędem w projektowaniu jest wybór samych ciepłych odcieni – wbrew pozorom nie zawsze gwarantuje to przytulność, a może przytłoczyć wnętrze. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, najlepiej wykorzystać zbalansowaną paletę barw w tzw. ,,kolorach ziemi” – nawiązujących do natury. Warto postawić też na odpowiednie materiały m.in. drewno, tkaniny, tapety czy dywany. Niemniej istotną kwestią jest również oświetlenie, które należy dostosować do przestrzeni – najlepiej, jeśli wszystkie źródła światła w pomieszczeniu mają ten sam odcień kolorystyczny. Innym powszechnym błędem jest chęć wykorzystania w mieszkaniach oświetlenia imitującego światło dzienne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości ma ono bardzo chłodną barwę i nie sprawdzi się w przytulnych przestrzeniach. – wyjaśnia architektka.
Innowacyjne rozwiązania
Aranżowanie wnętrz na czasie znacznie ułatwiają coraz nowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym architekci i projektanci mogą jeszcze bardziej dostosować daną przestrzeń do indywidualnych wymagań inwestora. Wśród najciekawszych, trendujących obecnie rozwiązań eksperci wymieniają m.in. wielofunkcyjne baterie kranowe filtrujące wodę czy system smart home. W łazience sprawdzi się choćby zainstalowanie toalety myjącej i rozwiazania proponowane przez producentów m.in. Geberit.
– Jako projektanci staramy się wdrażać pomysły, dzięki którym ułatwimy naszym klientom życie. Na bieżąco śledzimy nowinki technologiczne i zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać je w aranżacji wnętrz. Doskonałym przykładem jest coraz częściej kupowany przez klientów bezprzewotowy robot sprzątający, samodzielnie odkurzający mieszkanie. Żeby mu to ułatwić, możemy zrezygnować m.in. z progów, które normalnie byłyby dla takiego sprzętu przeszkodą. Projektujemy też wtedy meble na nóżkach na tyle wysokich, by robot swobodnie mógł pod nimi posprzątać, lub takie stojące bezpośrednio na ziemi. – dodaje Ida Mikołajska.
Wspólne cechy dobrego designu
– Dobry design to wypadkowa dobrego projektu i dobrego produktu. Aranżując wymarzone wnętrze warto postawić na jakościowe, przemyślane materiały i dodatki, meble wykonane przez rzemieślników. Są nie tylko estetyczne i wygode, ale przede wszystkim stworzone z dbałością, trwałe i solidne, a dobrze zaopiekowane przetrwają lata. Wartościowy produkt, nawet po upływie czasu będzie ,,dobrze się starzał” i zachowa swój urok. – podsumowuje Ida Mikołajska.
Was this helpful?
0 / 0