Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego małego dzieciaka. Jest to bowiem pierwszy świadomy kontakt dziecka z placówką oświatową, innymi dziećmi, paniami przedszkolankami, jest to więc wejście w zupełnie nowe środowisko. Rodzice dziecka często mają obawy związane z pójściem dziecka do przedszkola. Wynika to z faktu, że zupełna zmiana środowiska, oderwanie dziecka od rodziców na dość długi czas jest dla malucha wydarzeniem często traumatycznym. Mało które dziecko jest spokojne i nie płacze, musząc iść do przedszkola. Często więc rodzice zastanawiają się, czy dołożyli wszelkich starań, aby ich pociecha jak najłagodniej przeżyła diametralną zmianę środowiska.
Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Aby jak najlepiej przygotować nasze dziecko na pójście do przedszkola, dobrze jest już wcześniej popracować z nim nad najważniejszymi umiejętnościami związanymi z samoobsługą, takimi jak ubieranie się, mycie, jedzenie, korzystanie z WC, oraz społecznymi, czyli wspólna zabawa z rówieśnikami, komunikowanie swoich potrzeb, itp. Istotne jest również wytłumaczenie dziecku, że należy słuchać pani w przedszkolu, i że obowiązują go inne zasady niż w domu. Konieczne jest zachowanie umiaru, zarówno w opisywaniu zalet przedszkola – nie można dziecku upiększać rzeczywistości, oraz jego wad, które wystraszą dziecko. Upiększanie przedszkola na siłę sprawi, że dziecko poczuje się oszukane i zawiedzione.
Racjonalnym wyjściem są odwiedziny przedszkola razem z dzieckiem jeszcze w czasie wakacji. Będziemy mieli okazję pokazania dziecku, gdzie będzie chodzić, udowodnić, że przedszkole nie jest niczym strasznym. Dzięki wizycie w placówce dziecko zapozna się z jej wyglądem, będzie znało najważniejsze pomieszczenia. Dziecko zobaczy, czym jest przedszkole, będzie umiało się w nim odnaleźć. Ponadto lepiej będzie, jeśli dziecko zapozna się z przedszkolem w towarzystwie rodzica i pani przedszkolanki, niż w nerwowej atmosferze początku roku, gdzie będzie wyjątkowe nagromadzenie dzieci i nie wszystkie będą zachowywały się spokojnie. Dziecko, które już poznało nowe wnętrza łatwiej się w nich zaaklimatyzuje, nie będzie przeżywało dodatkowego stresu.
Małe dziecko przebywając kilka pierwszych razy w przedszkolu będzie odczuwało obawy i niepokój, czy rodzice na pewno po niego przyjdą i czy na pewno wróci do domu. Dlatego należy jak najczęściej zapewniać dziecko, że je kochamy i na pewno nigdy byśmy go nie zostawili, że zawsze po niego wrócimy. Dobrym sposobem na przyzwyczajanie dziecka do nieobecności rodziców jest zostawienie go pod opieką sprawdzonych i zaufanych osób – babci, ciotek, innych członków rodziny czy niani. Zawsze mówmy dziecku kiedy wrócimy i dotrzymujmy słowa, maluch będzie wiedział, że może na naszych obietnicach polegać.
Aby pociecha nie czuła się obco wśród innych dzieci i aby nie była onieśmielona, należy od najwcześniejszych lat zapewnić jej jak najwięcej okazji do kontaktowania się z rówieśnikami, czy to w piaskownicy na placu zabaw, czy w bawiarenkach, których coraz więcej pojawia się w polskich miastach. Warto utrzymywać bliższy kontakt z dziećmi w rodzinie, czy to kuzynami naszej pociechy czy dalszej rodziny, znajomych. Można wtedy zaobserwować, czy dziecko prawidłowo zachowuje się w ich obecności, czy nie ma jakichś lęków, obaw, czy nie pozostaje z boku, wyobcowana. Pamiętajmy, żeby interweniować jedynie wtedy, gdy dzieci nie są w stanie same poradzić sobie z zaistniałą sytuacją konfliktową. Należy uczyć dziecko samodzielności w kontaktach z rówieśnikami.
Pierwszy raz w przedszkolu
Na kilka dni przed pierwszym pójściem do przedszkola warto rozpocząć pierwsze przedszkolne zakupy. Można pochodzić z dzieckiem po sklepach w celu zakupienia niezbędnych rzeczy – najlepiej pozwolić dziecku wybrać taki kolor i fason przedmiotów, jaki najbardziej lubi, nieważne czy będą to kapcie, czy może blok rysunkowy, czy może plecaczek. Dziecko będzie chętniej chodziło w czymś, co wybrało samo, będzie mu to sprawiać większą frajdę. Dzień przed „godziną zero” przygotujmy wspólnie z dzieckiem to, co będzie mu potrzebne. Dziecko powinno sobie wybrać ulubione ubranko, w którym będzie się czuło komfortowo, porozmawiaj z dzieckiem o jutrze, podtrzymaj go na duchu.
Pożegnanie z dzieckiem musi obyć się bez pośpiechu, ale jednocześnie bez niepotrzebnego przedłużania. Zapewnijmy po raz kolejny dziecko, że na pewno po nie przyjdziemy, i że na pewno spędzi w przedszkolu miłe chwile. W pierwsze dni warto odbierać dziecko parę godzin wcześniej, z czasem przedłużając jego pobyt w przedszkolu aż do normalnego czasu. Po kilku tygodniach dziecko przyzwyczai się do nowej codzienności i będzie coraz mniej protestowało i coraz chętniej chodziło na spotkania z nowo poznanymi kolegami i koleżankami.
Was this helpful?
0 / 0