Jak przygotować dziecko na obecność rodzeństwa?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do sytuacji, gdy jest zewsząd adorowane, pieszczone i absorbujące uwagę wszystkich wokół. To bardzo dobrze działa na jego dowartościowanie i rozwój pewności siebie. Przychodzi jednak taki okres, że mama i tata przedstawiają mu nowego domownika, który od tej chwili spowoduje, że uwagą i miłością wszystkich w domu trzeba będzie się podzielić.

Jak przygotować dziecko do rodzeństwa?

Jak przygotować malucha do relacji drugie dziecko – pierwsze dziecko? Przede wszystkim należy nawiązać do tematu przyszłego rodzeństwa jeszcze przed okresem narodzin, jeżeli starsze dziecko potrafi mówić. Mama przy całej swojej czułości i delikatności powinna wytłumaczyć, że przyjście młodszego braciszka lub siostrzyczki niczego nie zmienia. Starsze dziecko w dalszym ciągu będzie kochane tak samo jak przedtem z ta różnicą, że po nim pojawił się ktoś nowy, kto potrzebuje większej opieki i nie jest tak zaradny i mądry. Technika pochwał zawsze działa na dzieci budująco.

Gdy pojawia się drugie dziecko

Dla zacieśnienia więzi między świeżo upieczonym rodzeństwem można stosować różne rozwiązania. Jeśli różnica wiekowa między dziećmi jest niewielka- zaproponuj na przykład wspólną kąpiel w wannie pełnej piany, wspólne rysowanie, lepienie z plasteliny czy zabawy sportowe. Ty- jako mama oczywiście również powinnaś brać w nich udział, co nada zabawie wymiar pewnej wspólnoty i znaku na to, iż obu dzieciom poświęcasz taką samą uwagę i każdemu ofiarowujesz tyle samo czułości oraz zainteresowania.

Nigdy nie dowartościowuj jednego dziecka kosztem drugiego. To zabójcze dla relacji drugie dziecko – pierwsze dziecko. Oceniaj zawsze sprawiedliwie i uzasadniaj swoje wybory, aby dzieci miały świadomość tego, co jest dobre a co złe i nie prowadziło do niezdrowych rywalizacji w przyszłości.

Was this helpful?

0 / 0