Jak przygotować się do rozwodu?

Od złożenia pozwu rozwodowego do momentu wydania orzeczenia przez sąd mija zwykle co najmniej kilka miesięcy. Do samego procesu należy się odpowiednio przygotować, i to już na etapie sporządzania pozwu rozwodowego. Trzeba bowiem określić, z czyjej winy ma zostać orzeczony rozwód, ustalić kwestię opieki nad dziećmi oraz zebrać odpowiedni materiał dowodowy. 

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto się o niego starać?

Rozwód może zostać orzeczony z winy obojga małżonków (potocznie mówi się o rozwodzie bez orzekania o winie) bądź z winy tylko jednak współmałżonka. Przesłanką do jednostronnego orzeczenia o winie może być naruszenie obowiązków:

  • wspólnego pożycia,
  • wzajemnej lojalności,
  • wierności,
  • współdziałania dla dobra rodziny.

Ubiegając się o rozwód z orzeczeniem o winie, powód bierze na siebie cały ciężar dowodowy. Oznacza to, że musi on dostarczyć materiały bądź zeznania, które potwierdzałyby, że winny rozpadowi więzi małżeńskiej jest wyłącznie drugi małżonek. Rozwód z orzeczeniem o winie zwykle trwa znacznie dłużej, niż bez orzekania o winie – często mówi się nawet kilkuletnich procesach. Osoba, która zostanie uznana za winną rozpadu pożycia małżeńskiego, może zostać obarczona obowiązkiem zapłaty alimentów na rzecz drugiego małżonka. Sąd nie jest jednak zobowiązany do zatwierdzenia obowiązku alimentacyjnego, bowiem musi on wynikać bezpośrednio z niekorzystnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się poszkodowany małżonek. Rozwód z orzeczeniem o winie nie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które chciałyby w stosunkowo krótkim czasie uzyskać orzeczenie i zakończyć tym samym małżeństwo.

Podział opieki nad dziećmi

Przyszli rozwodnicy, jeszcze przed złożeniem pozwu, powinni ustalić kwestie związane z podziałem opieki nad małoletnimi dziećmi. Panuje tutaj dowolność – podział opieki jest przedmiotem swobodnych ustaleń pomiędzy żoną, a mężem. Niemniej jednak, jeśli nie panuje między nimi zgoda, sąd ma możliwość przeprowadzenia dodatkowego postępowania, na mocy którego ustali, z kim dzieci powinny mieszkać po rozwodzie. W praktyce oznacza to, że może on powoływać świadków bądź w niektórych przypadkach przesłuchać również małoletnie dzieci. Kwestia podziału opieki nierozerwalnie wiąże się też z alimentami, jakie będzie musiał płacić jeden ze współmałżonków. Ustalając wysokość alimentów, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości zarobkowe rodzica oraz średnie koszty związane z utrzymaniem dziecka.

Podział majątku wspólnego

Bardzo istotną kwestią, jaką muszą między sobą ustalić małżonkowie, jest podział majątku wspólnego. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, pomiędzy którymi nie została zawarta umowa majątkowa, zwana intercyzą. Warto mieć na uwadze, że sądy niezmiernie rzadko zajmują się podziałem majątku podczas rozprawy rozwodowej. Zazwyczaj kwestia ta pozostaje przedmiotem odrębnego postępowania. Niemniej jednak pewne aspekty dobrze jest ustalić już w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie. Należy bowiem podzielić wszystko, co wchodzi w skład wspólnej masy majątkowe. Niezmiernie ważne są także długi, jakie posiadają małżonkowie. Mowa tutaj chociażby o kredytach czy innego typu zobowiązaniach finansowych. Należy pamiętać, że banki mogą w umowach kredytowych określać własne zasady, na jakich dojdzie do spłaty zadłużenia w przypadku rozwodu bądź śmierci jednego ze współmałżonków.

Rozwód z prawnikiem czy bez?

Na początek warto też zastanowić się, czy podczas procedury rozwodowej chcemy korzystać z pomocy prawnika. Zazwyczaj jest ona niezbędna, jeśli jeden z małżonków domaga się orzeczenia o winie. Rozwód z pomocą prawnika pozwala też nieco przyspieszyć bieg spraw, bowiem niwelujemy wtedy ryzyko popełnienia błędu merytorycznego, na przykład na etapie składania pozwu. W przypadku jakichkolwiek braków sąd wezwie nas do ich uzupełnienia, co znacznie wydłuży całą procedurę. Prawnik może sporządzać w imieniu klienta różnego rodzaju pisma, lecz z drugiej strony reprezentuje go również na sali sądowej podczas każdej z rozpraw rozwodowych.

Dowiedz się więcej na https://radcasilski.pl/

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0