Jak radzić sobie ze stresem?

Stres towarzyszy nam każdego dnia i niestety negatywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie ale i na nas samych.

Czym właściwie jest stres?

STRES to reakcja psychofizyczna organizmu na nowe, negatywne lub nietypowe bodźce fizyczne lub psychiczne. Jak objawia się stres? Gdy pojawia się stres pojawia się też szybsze bicie serca, nad potliwość, drżące ręce, drżący głos, nerwy, złość, bezsenność, plączący się język, panika, płacz, a czasami nawet i głośny śmiech. Na jednych stres działa dołującą, często doprowadzając do stanu depresyjnego i niechęci do czegokolwiek. U innych jest dużą dawką mobilizacji.

W przypadku towarzyszącego nam długoterminowo stresu, może grozić nam nawet zawał serca. Stres ma przede wszystkim wpływ na nasze codzienne zachowanie oraz negatywne myślenie. Nie pozwala nam na skupienie uwagi na rzeczach ważnych gdyż nawraca nasze myślenie na sytuację, która doprowadziła do wzbudzenia w nas stresu.

Jak radzić sobie ze stresem?

SKUP SIĘ NA CZYMŚ MIŁYM

Każdy ma swoje upodobania i rzeczy, które sprawiają mu szczególną radość. Jeśli dopadł cię stres, wyłącz się na chwilę i skup na swojej przyjemności. Posłuchaj ulubionej kapeli rockowej, wyjdź na długi spacer lub zjedz dużą porcję lodów. Jeśli skupisz się na swojej przyjemności, zapomnisz o kłopotach, a stres ulotni się całkowicie lub częściowo.

POCZYTAJ

Jeśli jesteś zestresowany poczytaj ulubioną książkę, gazetę lub bloga. Z pewnością czytanie cię pochłonie i pozwoli zapomnieć o stresie. Warto zwrócić uwagę by czytany tekst miał charakter pozytywni i pozytywnie na ciebie wpływał.

POSŁUCHAJ MUZYKI

Muzyka pomaga każdemu i na każdego wpływa pozytywnie. Włącz ulubioną muzykę i wsłuchaj się w nią. To pozwoli ci się odprężyć i zrelaksować. Ważne byś słuchała swojej ulubionej muzyki, a bynajmniej tej która na pewno wpływa na ciebie dobrze!

POROZMAWIAJ Z PRZYJACIÓŁMI

Czeka cię ważna rozmowa, a może egzamin? Z pewnością jesteś świetnie przygotowany. Nie myśl więc już o tym, a skup się na innych rzeczach, tych bardziej przyjemnych. Porozmawiaj z przyjaciółmi, pożartujcie, pośmiejcie się, a choć na chwile zapomnisz i oderwiesz się od stresujących myśli. Stres ulotni się całkowicie, a ty nawet nie zauważysz jak się rozluźniłeś.

ZNAJDŹ ODROBINĘ CISZY

Zdenerwowała cię jakaś sytuacja w pracy? Masz stresujący dzień? Znajdź miejsce gdzie będziesz mógł się wyciszyć i pomyśleć. Hałas i gwar pobudzają tylko stres i nerwy, kiedy zaznasz ciszy i ty sam się uspokoisz. Przemyślisz wszystko i podejmiesz decyzję, jak uniknąć podobnych sytuacji.

BIERZ WSZYSTKO ZE SPOKOJEM

Unikaj stresu, gdy ktoś się denerwuje i krzyczy bądź spokojny. Przeczekaj stresującą sytuację i gdy się skończy zareaguj spokojnie. Uspokoisz nie tylko siebie ale i tę zestresowaną osobę. Stres nie jest dobrym towarzyszem, a z pewnością nie wpływa pozytywnie na twoją osobę. Unikaj go więc i lekceważ!

Was this helpful?

1 / 0