Jak się odkochać?

Jak się odkochać?

Problem, przed którym stajemy twarzą w twarz przynajmniej raz w życiu to – jak się odkochać w chłopaku lub w dziewczynie, czy też w mężu lub żonie. Z tą drugą relacją mamy rzadziej do czynienia, choć w dzisiejszych czasach coraz częściej na skutek częstszych rozwodów lub separacji małżeństw dochodzi także do takich dylematów.

W relacji chłopak-dziewczyna naturalnie o wiele łatwiej o odkochanie, szczególnie, gdy owocem związku nie są jeszcze dzieci. Oczywiście można pomyśleć, że „łatwiej powiedzieć niż zrobić”. Racja, ale pierwszym krokiem na wyleczenie się z na przykład nieszczęśliwej miłości jest stanięcie przed lustrem i powiedzenie, nawet wbrew sobie „muszę się odkochać”.

Jak się odkochać?

Sposobów i porad jest nieskończona ilość i oczywiście zdarza się, że żaden z nich nie przynosi pożądanego efektu. Wśród złotych porad są na przykład te, które mówią o zajęciu się jakąś aktywnością. Mogą być to czynności ze sfery zawodowej, na przykład zdecydowanie się na wykonywanie większej ilości zleceń. Praca nas w końcu tak pochłania, że nie mamy już czasu myśleć o czymś innym. Czas ma tutaj zbawienne znaczenie, przypomina się powiedzenie „czas goi rany”, które ma idealne zastosowanie w takich okolicznościach. Dobrze też jest posiadać jakieś hobby. Sfera, w której lubimy przebywać, która jest naszą pasją, na przykład muzyka lub inne dziedziny sztuki potrafi zastąpić nawet cały świat.

Trzeba jednak o te nasze zainteresowania systematycznie dbać przez całe życie. Stąd też płynie rada dla rodziców, aby już od najmłodszych lata wyrabiać w dziecku poczucie konieczności posiadania zajęcia, które będzie pochłaniało je w stu procentach. Niewyrobienie takiej potrzeby może uczynić przyszłe życie pustym, które stanie się jedyni pustą egzystencją, czy wręcz wegetacją. Najlepszych chyba jednak sposobem na odkochanie się w chłopaku lub dziewczynie jest podejście do sprawy czysto rozumowe, czyli racjonalne. Powinniśmy więc powiedzieć sobie. Dlaczego niby a osoba jest dla mnie taka ważna. Może doceniam jej zalety i każda jej cecha właściwie mi odpowiada, a nawet wady nie są tak rażące, a wręcz może dodają jej tylko kolorytu, bez którego cała jej istota nie mogła by istnieć.

Ale czy pamiętam moment i całe moje życie o odczuwanie zanim poznałem tę osobę? Przecież mogłem lub mogłam żyć bez niego, czy też niej. Skoro tak, to co mi przeszkadza w powrocie do tego stanu, który chyba był bardziej normalny od obecnego, w którym świat dostrzegam przez zniekształcone okulary otumanienia miłosnego. Wbrew opiniom, że niektórych ludzi nie da się zastąpić innymi, można przytoczyć inne, że nie marudzi niezastąpionych. Wszak według nauki, a szczególnie psychologii, istota ludzka składa się ze zbioru cech, które powtarzają się u innych osób. Jest więc prawdopodobne, że w przyszłości spotkamy podobną osobę, która będzie tak samo wspaniała jak nasz obecny chłopak czy dziewczyna.

Inaczej także wygląda problem w relacji mąż-żona, gdyż zazwyczaj wchodzą tu w grę jeszcze dzieci, których dobrem przed wszystkim się kierujemy lub powinniśmy się kierować. Paradoksalnie dobrem dziecka może być właśnie rozstanie rodziców, którzy obcując z osoba tworzą na przykład związek toksyczny co będzie się odbijało na psychice dziecka. Kłopot bywa jednak bardzo poważny, gdyż zazwyczaj mamy od czynienia ze związkami długoletnimi i w grę wchodzi też często gigantyczne przywiązanie, które często brane jest za miłość. Niestety, czasami są konieczne drastyczne kroki, nawet jeśli kochamy męża czy żonę, lecz podejrzewamy lub mamy dowody na zdradę, a nie możemy w takiej relacji egzystować. Także w tym przypadku musi zwyciężyć rozsądek. W przeciwnym razie zgodzimy się niejako na oszustwa, a w konsekwencji stracimy całkowicie do siebie szacunek. Człowiek bowiem jest czymś więcej niż rzecz, lub zwierzę, jest mianowicie istotą moralną, a moralność to kodeks, którego łamać nie można. Reasumując, problemy typu “jak się odkochać w dziewczynie”, “jak się odkochać w chłopaku”, czy “jak się odkochać w kochanku” nie są takie błahe, jak mogłoby się to zdawać.

Was this helpful?

0 / 1