Jak szybko podejmować decyzje?

jak-szybko-podejmowac-decyzje_m-4961689Jaką jesteś osobą w kwestii podejmowania decyzji? Czy szybko decydujesz się na cokolwiek, czy może każdą swoją decyzję długo rozważasz i w chwili podjęcia decyzji nadal nie jesteś pewna? A może gdy musisz podjąć decyzję prędko wykręcasz numer do bliskiej osoby? No cóż podjęcie samodzielnie decyzji nie zawsze jest proste, bez względu na rodzaj pytania. A więc co decyduje o naszym strachu w szybkim podejmowaniu decyzji? Czy zbyt często decyzja była błędna? Czy może to kwestia charakteru i podejścia do sprawy?

Podejmowanie decyzji – definicja

Podejmowanie decyzji jest to proces, który polega na przetwarzaniu i zbieraniu informacji na dany temat. Jest to proceduralno-technologiczna cecha procesu zarządzania, a także złożony proces gdzie kładą się rejestracja i ocena sytuacji. Oznacza on świadomy akt woli decydenta, który dokonuje wyboru, pośród wielu wariantów.

szybkie-podejmowanie-decyzji_m-5690512 Jak szybko podejmować decyzje?

Życie wymaga od nas częstych decyzji, już jako małe dziecko musimy zdecydować w wielu sprawach, bez względu na to czy robimy to świadomie w jakimś sensie podejmujemy decyzję i uczymy się tego. Z czasem dorastamy i podczas tego procesu ważne jest by nasi opiekunowie często pozwalali nam na samodzielne podjęcie decyzji np. w ubiorze, w tym co zjemy na deser, w tym co lubimy, z kim spędzimy czas. Dzięki temu uczymy się samodzielnie podejmować decyzje, nie czekając na podpowiedzi osób trzecich. Jeśli jako dziecko nie zaznamy tego typu szkoły w tej kwestii, zawsze będziemy zależni od podpowiedzi innych.

Podejmowanie szybkich decyzji

podejmowanie-decyzji-szybko_m-7726457Z pewnością każdy z Was zna osoby, które w momencie podejmowania decyzji dzwonią do mamy, partnera czy przyjaciółki. No cóż można to zrozumieć gdy podejmuję się decyzję powiązaną z tymi osobami lub trudną dla nas samych, jednak jeśli jest to codzienna sprawa, no cóż. Wszystko niestety bierze się z naszego dzieciństwa, gdyż jako dorośli ludzie boimy się już samodzielnej decyzji, która podobnie jak w dzieciństwie, według nas może być skrytykowana lub mylna. No cóż, dziś spotykamy wielu mężczyzn, którzy bez podpowiedzi żony, nie kupią spodni, bo sami nie wiedza w czym im dobrze. Znamy też kobiety, które bez potwierdzenia męża nie potrafią się w niczym zdecydować, jednak najgorsze są przypadki gdy dorosły mężczyzna lub kobieta przed podjęciem decyzji dzwoni do mamy, a ona o wszystkim decyduje. Bez przesady! Wchodząc w upragnioną dorosłość musimy podejmować decyzje, które zadecydują o naszym życiu.

Tak więc sumując, myślę iż każdy z nas powinien nauczyć się podejmowania decyzji. Warto zacząć od prostych spraw, codziennych i nie niosących za sobą zbyt dużych konsekwencji. Z czasem zapomnimy i samodzielne podejmowanie decyzji wejdzie nam w nawyk, a my wreszcie staniemy się samodzielni. Bo kto przeżyje za nas nasze własne życie jak nie my sami.

Was this helpful?

1 / 0