Bez względu w jakim jesteśmy wieku i jak wiele już umiemy, wciąż musimy się uczyć i zdobywać nową wiedzę na wybrany temat. Będąc dzieckiem uczmy się wszystkiego, by stać się dorosłym i odpowiedzialnym człowiekiem, posiadającym odpowiednią wiedzę do dalszego życia. Gdy stajemy się jednak dorośli, mamy wybór, możemy już zdecydować co nas interesuje i w czym chcemy być naprawdę dobrzy. Niełatwe przed nami zadanie, bo wiedza, którą musi posiadać dorosły człowiek jest większa niż się spodziewa i zawiera w sobie wiele dziedzin. Nie są to tylko dziedziny naukowe lecz również takie, które wiążą się z codziennym życiem.
Podstawą do osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu, jest pozytywne myślenie i wiara w to, że nam się uda. Jeśli z góry zakładamy iż nie jesteśmy w stanie się tego nauczyć czy opanować, na pewno nam się to nie uda. Natomiast podejmując wyzwanie, pełni wiary i pewni zwycięstwa, zawsze osiągniemy upragniony cel. Jeśli opanujemy już pozytywne myślenie, możemy zabrać się za naukę.
Jak uczyć się szybko i skutecznie – wskazówki
Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam na uczenie efektywne.
PAMIĘĆ – w tym wszystkim gra najważniejszą rolę. To ona pozwala nam wszystko zapamiętać i odtworzyć w odpowiednim momencie. Przechowuje wszystkie zdobyte przez nas informacje i pozwala nam na ich użycie gdy są potrzebne. Mimo iż może wam się to wydać dziwne, każdy z nas potrafi zapamiętywać, jednak każdy w inny sposób. Wyróżniamy rodzaje pamięci takie jak wzrokowa, słuchowa oraz rzadko spotykana dotykowa.
Największą popularnością cieszą się wzrokowcy, którzy zapamiętują wszystko co widzą, jednak nie pamiętają niczego co słyszą, a przynajmniej nie tak dokładnie i szczegółowo. Następnie są słuchowcy, w których pamięci pozostają rzeczy przez nich słyszane, bo mimo iż je widzą, mogą o nich zapomnieć. I wreszcie dotykowcy, nie pamiętają zbytnio rzeczy widzianych czy słyszanych, są wstanie zapamiętać jedynie to co wykonali lub powtórzyli sami. Zdarza się też, że można być słuchowcem i dotykowcem lub wzrokowcem i dotykowcem, lub posiadać wszystkie rodzaje pamięci. Taki przypadek zdarza się dość rzadko, bywają nim np. uczniowie którzy mimo iż się nigdy nie uczą, doskonale wszystko wiedzą i pamiętają, choć nawet dokładnie nie słuchali.
Ucząc się, największą część materiału zapominasz kilka godzin po nauce, powtarzaj więc sobie materiał, następnego dnia rano i ponownie po tygodniu, w ten sposób utrwalisz cenne wiadomości i dokładniej zakodujesz w pamięci. Nigdy nie ucz się nieznanego materiału np. godzinę przed klasówką, gdyż zapamiętasz informacje jednak niedokładne i nie kompletne. Według badań najłatwiej jest zapamiętać to o czym się dyskutuje i z czym ma się największą styczność, a dopiero później to co widzimy czy słyszymy. Tak więc jeśli chcemy coś zapamiętać najlepiej jest do tego często wracać.
ZROZUMIENIE – często uczymy się, czytamy kilka razy ten sam tekst, a i tak nic z niego nie pamiętamy. Dlaczego tak się dzieje? Przecież poświęcamy swój czas nauce i staramy się zdobyć pożądaną wiedzę. Problem jednak w tym, że nie rozumiemy tego o czym się uczymy. Czytamy słowa, które nie są dla nas zrozumiałe, więc jak mamy je zapamiętać, skoro nie wiemy co oznaczają. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, musisz to zrozumieć, a wtedy będziesz mógł łatwiej zapamiętać, a w potrzebie wyjaśnić komuś kto również nie zrozumiał, a nauczył się po prostu na pamięć.
ZAPAMIĘTYWANIE – jeśli chcemy coś umieć, musimy to najpierw zapamiętać. By cokolwiek zapamiętać potrzebna jest nam do tego głównie odpowiednia atmosfera. Najlepiej cisza lub gdzieś w tle delikatna muzyka. Są różne sposoby zapamiętywania, a każdy z was może wybrać sobie ten najbardziej odpowiedni.
- Zapamiętywanie poprzez kojarzenie. Jeśli nie możesz zapamiętać jakiegoś słowa, skojarz go sobie z czymś, np. z miejscem w którym się znajduje lub z rzeczą do której jest podobne. Będzie ci łatwiej skojarzyć i przypomnieć sobie słowo, również dzięki większemu poświęceniu mu w ten sposób, swojej uwagi.
- Dość ciekawym i zabawnym sposobem zapamiętywania jest też układanie rymów ze słów, które musimy zapamiętać. Można również powtarzać sobie np. definicję w wymyślonym przez siebie rytmie. To dość dziwny ale dobry sposób, a przy okazji świetna zabawa.
WYKORZYSTYWANIE WSZYSTKICH ZMYSŁÓW – wykorzystuj wzrok, słuch, a czasami nawet węch. Ucząc się w ruchu, dotykając i oglądając dany przedmiot jesteśmy w stanie go zapamiętać, a nawet opisać
AKTYWNOŚĆ – rozmawiaj z rodzicami lub kolegami na tematy, które musisz pamiętać i rozumieć, to w jakimś sensie forma powtórki i utrwalenia wiadomości w miły sposób
UTRWALENIE – powtarzaj, zapamiętuj, przeistaczaj w obrazy tworzone w głowie, nawiązuj do innych rzeczy z tym związanych.
EWALUACJA – testuj i sprawdzaj co już umiesz, w ten sposób również powtarzasz swoją wiedzą oraz powiększasz ją o nowo zapamiętane rzeczy, z każdym testem będziesz lepszy i zapamiętasz więcej.
Najważniejsze byś wybrał odpowiedni sposób nauki dla siebie i własnych potrzeb, a nauka by była dla ciebie nie męczarnią i karą, a dobrą zabawą i relaksem. Staraj się uważnie słuchać, a także obserwować, dotykać i testować jeśli możesz. Szukaj niezrozumiałych rzeczy w odpowiednich źródłach lub pytaj o nie osoby znające odpowiedź. Nie bój się tego, że czegoś nie wiesz bądź nie rozumiesz, każdy z nas ma prawo do pomyłki oraz drugiej szansy. Pamiętaj, jeśli będziesz wierzył w siebie i pragnął zdobycia jakiejś wiedzy, na pewno osiągniesz swój cel.
Was this helpful?
0 / 0