Jak urządzić pokój dla niemowląt?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Narodziny pierwszego dziecka to wydarzenie, które całkowicie zmienia dotychczasowe życie młodego małżeństwa. Zmianie ulegają nie tylko wszystkie nawyki, które mieli partnerzy, nie tylko ich świat wewnętrzny,przyjście na świat małego obywatela pociąga za sobą także radykalne zmiany w najbliższym otoczeniu, czyli mieszkaniu czy domu. Pojawia się potrzeba przeorganizowania dotychczasowego układu mieszkania, zmiany wystroju i urządzenia wnętrza. Należy zatem dokładnie przeanalizować strategię nowego umeblowania, przemyśleć taktykę rozmieszczenia nowych sprzętów tak, aby były ergonomiczne i wygodne w użyciu.

jak-urzadzic-pokoj-dla-niemowlaka_m-3729057Pokoik, który urządzamy małemu dziecku powinien być, o ile jest to możliwe, przestronny, dobrze oświetlony, jasny. Ważna jest też dobra wentylacja i układ okien, które nie powinny wychodzić na jazgotliwą ulicę. Najlepiej jest oczywiście, jeśli pokoik przylega do pokoju rodziców, bowiem małe dzieci bardzo często w nocy kwilą i wołają mamę.

Należy zdać sobie sprawę, że dzieci bardzo szybko rosną, a co za tym idzie, nie jest rozsądne kupowanie malutkich, dzidziusiowych mebli. Pociąga to za sobą dodatkowe koszty i pozostawia problem, co zrobić z meblami później (bo nie zawsze udaje się je oddać czy sprzedać, a wyrzucić szkoda). Trzeba pamiętać, żeby w takim pokoju dziecko czuło się dobrze zarówno jako niemowlę, jak i już dorastająca latorośl.

Jak urządzić pokój dla niemowląt? Można zaaranżować pokoik tak, żeby zmieniał się wraz z rośnięciem dziecka. Pokój dla dziecka powinien byś pogodny i ciepły w wystroju, desenie nie mogą być zbyt krzykliwe, a kolorystykę najlepiej oprzeć na jednym kolorze wiodącym i dwóch uzupełniających. Oczywiście na pierwszym planie powinna pozostać możliwość szybkiego doprowadzenia pokoiku do porządku, małe dzieci wykazują się bowiem ogromną inwencją w dziedzinie wprowadzania nieporządku.

W pokoiku dla małego dziecka bardzo ważną rolę będzie miało do spełnienia łóżeczko. Najbardziej polecana jest kołyska. Zapewnia ona dzidziusiowi doznania podobne do tych, jakie miało w brzuchu mamy. Jedyną wadą kołyski jest to, że wystarcza ona jedynie na kilka pierwszych miesięcy, dopóki dziecko nie zacznie samo siadać. Dlatego można rozejrzeć się za rozwiązaniem typu „dwa w jednym”, czyli kołyską, która w odpowiednim czasie może, poprzez zdemontowanie biegunów, stać się łóżeczkiem. Ważne jest, aby łóżeczko miało możliwość opuszczania jednej ze ścianek, co pozwoli starszemu dziecku na samodzielne wychodzenie z łóżka, a próby wychodzenia dziecka górą, mogą skończyć się nie najlepiej.

Wybierając łóżeczko zwróćmy zatem uwagę w szczególności na: ○ Odpowiednie przerwy między szczebelkami (nie powinny być większe niż 6 centymetrów), które uniemożliwią małemu dziecku przełożenie główki. ○ Wyjmowane ścianki lub szczebelki. ○ Regulację wysokości poziomu materaca, co ułatwi wyjmowanie dziecka z łóżeczka i wkładanie go. ○ Sposób wykończenia łóżeczka, szczeble i detale powinny być gładkie i pokryte farbą ekologiczną, co jest istotne wtedy, gdy dziecko zacznie się zaznajamiać ze wszystkim za pomocą buźki.

○ Odpowiednie atesty potwierdzające dobrą jakość wyrobu.

Kolejną bardzo ważną częścią pokoiku dla małego dziecka jest miejsce na przewijanie. Jest oczywiste, że przewijanie to czynność, którą w pierwszym okresie życia maleństwa wykonuje się bardzo często. Warto więc zorganizować trwałe, dobrze urządzone miejsce do przewijania. Najważniejszą rzeczą jest to, aby przewijak taki miał odpowiednią wysokość, tak, żeby plecy rodzica nie były zgięte w niewłaściwy sposób. Stolik musi być ustawiony w takim miejscu, żeby wygodnie było sięgnąć po wszelkie niezbędne przybory – nową pieluszkę, ceratki, miskę w wodą, ręczniczki, waciki i inne tego typu rzeczy. Pamiętajmy o tym, aby podczas przewijania nigdy nie spuszczać dziecka z oczu, nawet na krótką chwilę. Dzieci są bardzo ruchliwe, a spora wysokość przewijaka stanowi dla nich duże zagrożenie.

W pokoju dla dzidziusia przydatnym mebelkiem jest też komoda, w której będziemy trzymać wszystkie niezbędne dla dziecka rzeczy. Wszystkie meble w dziecięcym pokoju powinny być wykonane solidnie, gdyż energiczne zachowanie dzieci będzie dla nich sporym wyzwaniem. Meble nie mogą mieć ostrych wystających krawędzi, a jeśli już są, powinny zostać zabezpieczone nakładkami z gumy.

Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie pokoju. Poza światłem górnym warto zainstalować jeszcze małą lampkę o ciepłym i delikatnym świetle.

Was this helpful?

0 / 0