Jak w czasach wszechobecnych podwyżek zmniejszyć opłaty za parkowanie?

oplaty za parking

Wiele miast w Polsce decyduje się na podwyższenie opłat za pozostawienie samochodu w strefie parkowania. W czerwcu br. Rada m. st. Warszawy postanowiła zwiększyć strefy parkowania oraz podnieść opłaty postojowe. Zmianie ulegnie także opłata za brak biletu. To, wraz z rosnącymi cenami paliw sprawia, że poruszanie się po mieście samochodem staje się naprawdę kosztowne. W jaki sposób ograniczyć wydatki związane z parkowaniem, czy jest na to sposób?

Na przykładzie Warszawy, podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania będą kształtowały się następująco: pierwsza godzina parkowania będzie kosztować 4,50 zł zamiast 3,90. Druga godzina – 5,40 zł zamiast 4,60, trzecia 6,40 zł zamiast 5,50. Czwarta i każda kolejna – po 4,50 zamiast 3,90. Te zmiany wejdą w życie już w sierpniu 2022 r. Dodatkowo, od przyszłego roku do 300 zł wzrośnie opłata za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania. Coraz drożej!

Sposób na tańsze parkowanie

Wraz z podwyżkami cen parkowania i paliwa, kierowcy zaczęli szukać oszczędności w manewrach, które do tej pory nie były utożsamiane ze zmniejszającymi spalanie. Okazuje się jednak, że sposób w jaki parkujemy auto latem może mieć w kontekście kosztów wielkie znaczenie. Sposobem na tańsze parkowanie może być pozostawianie auta w cieniu – ten sposób ma 2 zalety. Oprócz tego, że nie wsiadamy do rozgrzanego samochodu, to możemy oszczędzić na paliwie – wszystko dzięki temu, że nie musimy od razu włączać klimatyzacji. Korzystanie z niej w bardzo rozgrzanym samochodzie może zwiększyć zużycie benzyny lub diesla nawet o 10%.

Innym, bardziej nowoczesnym podejściem jest korzystanie z aplikacji mobilnych ułatwiających parkowanie. Najpopularniejszym rozwiązaniem w Warszawie i Krakowie jest TiPark – appka, która pozwala na znalezienie miejsca parkingowego, podobnie jak nawigacje samochodowe pozwalają uniknąć korków.

Jak działa TiPark?

Wszystko opiera się na społeczności – osoby, które widzą wolne miejsca parkingowe, zaznaczają je na mapie w aplikacji. Kierowcy, którzy korzystają z TiPark mogą dzięki temu szybciej zaparkować i w podziękowaniu przekazać za to napiwek. Można wymieniać się miejscami prywatnymi lub zaznaczać wolne miejsca parkingowe w trakcie jazdy. Aplikacja działa w całej Polsce.

Jak i gdzie dołączyć do społeczności TiPark?

Wystarczy zainstalować aplikację z ikonką uśmiechniętego samochodziku, dostępną w sklepach Google Play i App Store. Dzięki niej od razu można stać się częścią społeczności TiPark. To rozwiązanie cieszy się największą popularnością w Warszawie i Krakowie, gdzie twórcy aktywnie promują miejskich aktywistów parkingowych.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0