Jak wybrać kabinę prysznicową?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wybór kabiny prysznicowej to rzecz warta dokładnego przemyślenia. Idealna kabina powinna komponować się z wystrojem łazienki i dobrze współgrać z jej wnętrzem. Musi być komfortowa oraz zapewniać bezproblemowe użytkowanie. Przed zakupem zastanówmy się gdzie w łazience ustawimy kabinę i jaki powinna mieć kształt. Nie mniej istotny będzie też sposób otwierania drzwi.

Ustalenie miejsca, w którym postawimy kabinę w największej mierze wpłynie na jej rodzaj. Najchętniej kupowane są oczywiście modele narożnikowe, ponieważ zajmują mało miejsca. Sprawdzają się zatem świetnie w małych łazienkach. Warto jednak mieć na uwadze, że nabyć możemy również kabiny przyścienne, w których ścianę tworzy tylko jeden z jej boków, oraz kabiny wnękowe, wolnostojące i walk-in. Wybór rodzaju kabiny ma podstawowe znaczenie i jest to zarazem początek długiej listy decyzji, jakie będziemy musieli podjąć w związku z jej zakupem. Aby użytkowanie kabiny było naprawdę przyjemne musimy dopasować ją nie tylko do gabarytów naszej łazienki. Pod uwagę musimy wziąć potrzeby wszystkich domowników. Inne kabiny dobiera się do potrzeb osób starszych, inne zaś do potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

Gdy zdecydujemy się już na konkretny rodzaj kabiny, musimy wybrać jej kształt. Najwięcej możliwości przy wyborze kształtu dają nam kabiny narożnikowe. Najczęściej spotykane ich kształty to okrągły, kwadratowy, owalny, prostokątny, a także pięciokątny. Modele przyścienne prezentują dość okrojone możliwości wyboru. Przeważnie są one okrągłe lub półokrągłe. Kabiny wolnostojące są w zasadzie wyłącznie okrągłe. Dużo większe pole manewru mamy przy wyborze materiału, z którego mają być wykonane ściany kabiny. Wybieramy miedzy szkłem a akrylem o przeróżnym wykończeniu. Ścianki mogą być zatem przezroczyste, matowe, pokryte nadrukiem lub farbowane. Szkło jest materiałem droższym niż akryl, ale za to dużo trwalszym.

Kolejną, niezwykle ważną kwestią, jest wybór sposobu otwierania drzwi. To właśnie od naszego wyboru dokonanego na tym etapie, będzie zależeć w przyszłości wygoda korzystania z kabiny. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są drzwi przesuwane. Poruszają się one na rolkach, prowadnicach lub suwakach. Takie rozwiązanie jest najlepsze w łazienkach, w których chcemy zaoszczędzić trochę miejsca. Drzwi po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny, zatem nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Nieco mniej popularne są modele otwierane do zewnątrz, do wewnątrz lub w obu kierunkach. Za takim rozwiązaniem przemawia szerokie i komfortowe wejście. Alternatywami dostępnymi na rynku są drzwi składane oraz drzwi obrotowe. Drzwi obrotowe otwierają się wyłącznie na zewnątrz. W tych konstrukcjach, podczas otwierania, część drzwi znika we wnętrzu kabiny, zatem oszczędzamy nieco miejsca przed kabiną.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na rozwiązania dodatkowe, jakie idą za konkretnym modelem kabiny. Nie wszystkie widać gołym okiem, jednak mają one ogromny wpływ na komfort użytkowania kabiny, zatem nie sposób ich nie docenić. Jednym z przykładów konkretnych rozwiązań technologicznych może być łatwość utrzymania kabiny w czystości. Dla wielu z nas będzie to jeden z ważniejszych parametrów, jakimi będziemy się kierować przy wyborze kabiny. Miejsca wykończone silikonem nagminnie pokrywają się osadem i grzybami, które rozrastają się za sprawą wilgoci.

Na rynku kabin dostępne są już produkty, które nie wymagają uszczelniania w żadnym miejscu. Producenci montują ścianki, które zostały zaopatrzone w uszczelki wsuwane w profil. Oznacza to, że stosowanie silikonu w tych miejscach jest po prostu zbędne. Innym, pomocnym w zachowaniu sterylnej czystości rozwiązaniem, jest zastosowanie wypinanych dolnych rolek, na których poruszają się drzwi. Rolki można wypiąć, drzwi odchylić i wyczyścić wszystkie trudno dostępne przed wypięciem rolek miejsca. Ponadto, zwróćmy też uwagę na, z pozoru mało istotne elementy, takie jak uszczelki czy zaślepki. Uszczelki magnetyczne zapewniają niezwykle precyzyjną szczelność a także cichą pracę. Za pomocą estetycznych zaślepek, ukryjemy mało estetyczne elementy wykończenia i montażu.

Przyjrzyjmy się detalom, nawet takim jak wykonanie łożysk rolek. Najmniejszą trwałość prezentują te, wykonane w całości z plastiku. Najwyższą jakością i trwałością odznaczają się łożyska wykonane z mosiądzu lub rolki z metalowym korpusem. Nie mniej istotny jest sposób pakowania kabiny. Opakowanie powinno zapewniać bezpieczny transport, a także wygodę montażu poszczególnych części. Ułatwieniem będzie odbiór części posegregowanych w odpowiedniej kolejności montażu, wraz z uporządkowanymi, nawet najmniejszymi częściami, takimi jak śrubki.

Was this helpful?

0 / 0