Jak wybrać kartę graficzną?

Jak wybrać kartę graficzną?

Wybór karty graficznej zależy od celu, do jakiego karta będzie wykorzystywana

Niezależnie od tego, każda karta graficzna ma za zadanie przetworzyć dane cyfrowe, jakimi posługuje się komputer, na obraz wyświetlony na monitorze. To dzięki karcie graficznej możemy spoglądać na monitor, rozkoszując się pięknem obrazu, który cechuje wysoka rozdzielczość, szeroka gama kolorów; możemy nawet oglądać filmy w jakości HD (High Definition). Możemy również przenieść się w fantastyczny świat komputerowych gier, obserwując wygenerowane przez kartę, pełne szczegółów światy i lokacje. Obecnie produkowane karty graficzne to nie kawałek krzemu i plastiku, lecz skomplikowane podzespoły, które opisuje szereg parametrów. Parametry karty graficznej niejednokrotnie przewyższają moc obliczeniową procesora. Trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę, tak by wybrać najbardziej pasujący nam układ graficzny. Generalnie dostępne na rynku karty można podzielić na następujące grupy: o średniej, wysokiej i najwyższej wydajności.

Pierwsza z grup adresowana jest do odbiorcy niewymagającego

Mają one być alternatywą dla układów zintegrowanych z płytą główną, polecane są szerokiej rzeszy skomputeryzowanych. W tej grupie najprostsze i najtańsze karty na pewno nie zapewnią nam długich godzin zabawy z zaawansowanymi aplikacjami 3D. Te droższe natomiast, o wyższej wydajności, pozwolą zagrać w nowoczesne gry, na niskich lub średnich detalach. Niektóre karty z tej grupy umożliwiają oglądanie filmów HD dzięki systemom wspierającym dekodowanie sygnału video. Karty o średniej wydajności potrzebują mniej mocy, nagrzewają się więc wolniej, co pozwala na zastosowanie chłodzenia pasywnego, a tym samym bezgłośną pracę. Kupując taką kartę powinniśmy sprawdzić szyny pamięci i ilość zainstalowanej pamięci. Standardem są szyny 128 lub 256 bit oraz 512 MB pamięci. Jeżeli oczekujemy choćby minimalnej jakości i wydajności, to unikajmy kupowania kart, które wykorzystują pamięć RAM komputera. Ceny kart z tej półki sięgają do 500 zł.

Druga grupa to karty o wysokiej wydajności

Grupa tych układów graficznych polecana jest dla graczy. Cechą charakteryzującą tą właśnie grupę jest wysoka wydajność, konieczna do uruchomienia najnowszych gier i aplikacji. Karty takie umożliwiają nam wiele godzin rozgrywki w wysokiej rozdzielczości i wysokich detalach. Szyna 256 bit i 512 MB pamięci typu DDR2 lub DDR5 to bezwzględne minimum w tego typu kartach. Przy takich parametrach ilość jednostek Stream Processors lub Unified Shaker sięga wysoko powyżej setki. Karty z tej półki pobierają dość dużo energii. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy nasz zasilacz jest odpowiednio przygotowany na takie obciążenie. Ze zwiększonym poborem mocy wiąże się również nierozerwalnie zwiększone oddawanie ciepła. W tym przypadku nie ma zatem mowy o chłodzeniu pasywnym. Karty tej klasy mieszczą się w przedziale kwotowym sięgającym ponad 1000 zł.

Ostatnią kategorię stanowią karty o wysokiej rozdzielczości

Są kierowane do odbiorców o zasobnej kieszeni, których konikiem są najnowsze gry, filmy i aplikacje. Za taką kartę zapłacimy minimum 1500 zł. W zamian za taką cenę karty oferują nam jednak bardzo wysokie rozdzielczości i rozgrywkę na najwyższych detalach. Systemy chłodzące tych kart są mocno rozbudowane. Składają się przeważnie z wiatraka (chłodzenie aktywne) i radiatorów (chłodzenie pasywne, zwane biernym). Konieczność zastosowania takich konstrukcji ma swoje uzasadnienie w dużej ilości pobieranej mocy i znacznie zwiększonej emisji ciepła. Gabaryty tego rodzaju płyt są naprawdę spore, upewnijmy się więc przed zakupem, że nasz nowy nabytek pasował będzie do posiadanej płyty głównej. Segment tych kart gwarantuje setki Stream Processors lub Unified Shakerów. Minimum stanowi 1GB pamięci DDR3 lub GDDR3, szyna osiąga 512 bitów lub więcej. Również w przypadku tych kart zatroszczmy się o porządny zasilacz, by nie doszło do spalenia nowego nabytku wraz z innymi komponentami.

W sklepach natkniemy się na multum kart graficznych różnych producentów i kilku producentów procesorów graficznych. Do najbardziej znanych producentów procesorów graficznych zalicza się ATI, produkującą karty Radon oraz NVIDIA, produkującą karty GeForce. Firmy HIS, Sapphire, Asus czy MSI odkupują tylko te układy i dokonują w nich modyfikacji. Zmiany dotyczą przeważnie taktowania rdzenia, rodzaju chłodzenia i wielkości pamięci. Po tych modyfikacjach firmy sprzedają je pod własnymi markami. Specjaliści podnoszą jednak, że wybór producenta karty graficznej to rzecz drugorzędna. Najważniejsze są parametry poszczególnych podzespołów i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Do dziś karty z niższej półki mogą używać starszego złącza typu AGP. Te z wyższej półki używają nowego standardu PCIExpress (PCIE). Sprawdźmy zatem, który rodzaj złącza pasuje do naszej płyty głównej, by uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania po nietrafionym zakupie.

Was this helpful?

0 / 0