Jak wybrać odkurzacz?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Odkurzacz to jedno z najbardziej niezbędnych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. W szerokiej gamie odkurzaczy znajdziemy te małe i poręczne, których nie trzeba podłączać do prądu, ale także te największe, które nie tylko zbierają zanieczyszczenia, ale też piorą nasze dywany czy zasłony. Chcąc wybrać model najbardziej dla nas odpowiedni zwróćmy uwagę na typ urządzenia, moc silnika, siłę ssania i sposób filtracji. Wśród różnych typów odkurzaczy znajdziemy: tradycyjne, bezworkowe, automatyczne, piorące, ręczne i centralne.

W odkurzaczach tradycyjnych zebrane zanieczyszczenia trafiają do wewnętrznego worka. Rodzaje worków są różne, zastanówmy się zatem jaki pasuje nam najbardziej. W większości tradycyjnych modeli występują worki wymienne – papierowe lub tekstylne. Czasem montowane są worki stałe, ale jest to dość rzadko spotykane rozwiązanie. Utrzymanie w czystości najlepszego nawet odkurzacza jest uciążliwe, zwłaszcza dla alergików i uczulonych na roztocza. Worek tekstylny trzeba opróżnić i wytrzepać, czym bardziej worek zapełniony tym mniejsza filtracja zanieczyszczeń. Zaletą jest jednak to, że nie musimy ciągle inwestować w nowe papierowe worki. Z kolei za stosowaniem jednorazowych worków przemawia fakt, że są one bardziej higieniczne. Podczas wymiany worek taki wyrzucamy do kosza, nie mamy więc styczności z brudem nagromadzonym wewnątrz. Worek trzeba jednak wymieniać regularnie, ponieważ zapchany, zmniejsza moc ssania odkurzacza. Jednorazowe kilkuwarstwowe worki stanowią dodatkowy filtr, uniemożliwiający przenikanie zbieranego kurzu z powrotem do pomieszczenia. Lepsze zabezpieczenie stanowią oczywiście worki materiałowe, nieco słabsze są te papierowe.

Odkurzacze bezworkowe są rozwiązaniem bardzo wygodnym. Wszelkie brudy wciągane są do pojemnika, w którym działa tzw. system cyklonu. Wprawia on zawartość w ruch wirowy, sprawiając odseparowanie krążących zanieczyszczeń od strumienia powietrza. Pojemnik, w którym zbierają się nieczystości trzeba jednak regularnie myć i opróżniać. Główną zaletą odkurzacza bezrowkowego jest wysoka, wręcz niezmienna moc ssania. Jest ona niezależna od stopnia zanieczyszczenie pojemnika. Zaletą są również niskie koszty eksploatacji – nie ma konieczności zakupu nowych worków.

Odkurzacze automatyczne są z kolei najdroższe. Ich podstawową zaletą jest samodzielność pracy. Najbardziej zaawansowane modele samodzielnie rozpoznają stopień zabrudzenia, dostosowują moc ssania, a po zakończeniu pracy dojeżdżają do bazy naładować akumulatory. Są to odkurzacze bezworkowe i bardzo ciche, co nie oznacza, że nie maja wad. Największy problem stanowi dla nich wjazd na dywan lub próg. Odkurzacz może na ich skraju „zawisnąć” i będziemy zmuszeni pomóc mu w najechaniu na przeszkodę. Zdarza się też, że wciśnie się pod meble i utknie tam na długo. Każda z tych sytuacji skutkuje rozładowaniem się urządzenia i sprawia, że pokój pozostaje nie posprzątany. W dużej mierze dyskwalifikuje to ten sprzęt jako automatyczny robot, który można włączyć i swobodnie wyjść np. do pracy. Zdarza się również, że odkurzacz przypadkowo wciągnie firankę, narzutę lub kable i się zablokuje.

Odkurzacz piorący oferuje nam wiele dodatkowych funkcji. Z jego pomocą umyjemy dywany, chodniki, a nawet okna. Możemy go tez wykorzystać do zebrania rozlanych płynów i olejów. Jego największa wada będą gabaryty. Odkurzacze piorące są duże i ciężkie. Ich zakup nie jest dobrym pomysłem jeżeli musimy nosić odkurzacz po schodach lub nie mamy w mieszkaniu na tyle miejsca by przechować sporych rozmiarów urządzenie.

Odkurzacze ręczne to najmniejszy i najlżejszy wariant wśród odkurzaczy. Bardzo często używany jest jako odkurzacz samochodowy. Świetnie radzi sobie z odkurzaniem miejsc trudno dostępnych. Jest pomocny w trakcie wyjazdów i przy sprzątaniu różnego rodzaju zakamarków. Wadą tego typu odkurzaczy jest Nicka moc silnika, a co za tym idzie niska moc ssania. Sprawia to, że odkurzacz ręczny nadaje się wyłącznie do wciągania drobnych zanieczyszczeń. Nie powala również czas pracy takiego urządzenia. Wacha się on w przedziale od 10 do 30 minut.

Odkurzacz centralny to świetne rozwiązanie w przypadku dużych powierzchni. Jego instalację najprościej przeprowadzić w trakcie budowy lub remontu domu. System odkurzania centralnego składa się z odkurzacza zainstalowanego na stale w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, materiałów instalacyjnych z PCW, gniazd ssących i akcesoriów. W trakcie sprzątania posługujemy się wyłącznie lekkim wężem. Odkurzacz włącza się po włożeniu węża do gniazda ssącego. Zasysany kurz transportowany jest rurami PCW do odkurzacza, a stamtąd oczyszczone przez filtry powietrze wydmuchiwane jest poza budynek.

Was this helpful?

0 / 0