Jak wybrać tablet?

Ze względu na mnogość modeli i producentów wybór tabletu to kwestia coraz trudniejsza. Nawet stosunkowo tanie urządzenia prezentują solidne wykonanie i coraz bogatsze wyposażenie. Obecnie na sklepowych półkach zobaczymy tablety renomowanych producentów w cenie poniżej 1500 zł, co jeszcze na początku roku 2012 było nie możliwe. Stosunkowo niedawno asortyment rozszerzył się jeszcze o nowe modele pracujące pod dyktando Windows 8 oraz nowość spod znaku Apple – iPada mini. Obecnie można wyróżnić trzy segmenty tabletów: tanie do kwoty 700 zł, półka średnia do kwoty 1600 zł i te najdroższe powyżej 1600 zł.

Najtańsze tablety kosztują około 300 do 500 zł

Są to urządzenia z 7 – calowym wyświetlaczem charakteryzującym się niską rozdzielczością, np. 800×480 punktów. Obraz wyświetlany na takiej matrycy nie zachwyca jakością, widoczne są pojedyncze piksele. Bardzo małe są kąty widzenia, co powoduje, że nawet przy małym odchyleniu urządzenia na ekranie pojawia się efekt negatywu. Proporcje ekranów to 16:9 lub 16:10. Wygodniej jest używać tego drugiego. Kolejną cechą charakteryzującą tą grupę urządzeń jest stosunkowo słaby procesor. Przeważnie jest to procesor jednordzeniowy, taktowany zegarem 1 GHz. Takie rozwiązanie jest dostosowane do niewymagających aplikacji i ekranu o niewielkiej rozdzielczości. Bez problemu poradzi sobie z wyświetleniem interfejsu, a nawet z grami w rodzaju „Angry Birds”. Warunkiem jest jednak odpowiednia ilość wbudowanej pamięci RAM, która nie może być niższa niż 512 MB. Jest to pojemność najczęściej spotykana, podobnie jak w przypadku 4 GB wbudowanej pamięci typu flash. Może być to wartość niewystarczająca, zatem warto ją rozszerzyć kupioną oddzielnie kartą microSD. Wydając około 700 zł zwiększamy sobie nieco pole manewru. Możemy wybierać między przekątną 8 a 9,7 cala. Za te pieniądze możemy oczekiwać nieco szybszego, choć nadal jednordzeniowego, procesora. Więcej jest pamięci RAM, bo przeważnie 1 GB oraz większa jest wbudowana pamięć falsh, której wartości sięgają do 8 GB. Tablety z najniższej półki cenowej rzadko wyposażone są w nawigację GPS. System Android ma darmową aplikację do nawigacji, warto więc szukać urządzenia, które potrafi z niej skorzystać. Wybierając tani tablet zwróćmy uwagę na wersję systemu operacyjnego. Nasz nowy nabytek powinien pracować pod kontrolą Androida w wersji 4.

Tablety ze średniej półki cenowej

Możemy podzielić je na dwie podgrupy. Pierwsza, wahająca się w granicach 800 – 1200 zł, zawiera w sobie tablety o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1024×768. Kolejną ważną cechą tej grupy są dwurdzeniowe procesory, które w tym przedziale cenowym są standardem. Procesor dwurdzeniowy, nawet taktowany 1 GHz zegarem będzie wydajniejszy od procesora jednordzeniowego, taktowanego zegarem wyższym. Drugą podgrupę stanowią tablety od 1300 zł. Znajdziemy w niej tablety znanych producentów, takich jak: Sony Tablet S, Toshiba AT100 czy nawet Samsung Galaxy Tab 2. Są to serie starsze, powoli znikające z półek sklepowych, co nie oznacza, że są to urządzenia przestarzałe i niewarte uwagi. Wyposażone są w 10 calowe ekrany o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Normą są dwurdzeniowe procesory o wyższym taktowaniu zegara. Urozmaicony interfejs stanowi dodatkową atrakcję w pracy z urządzeniem. Wielkim plusem na korzyść markowych gadżetów jest jakość wykonania obudowy. Tańsze tablety mogą mieć źle spasowane obudowy, zdarza się, że po jakimś czasie niektóre elementy zaczynają się ruszać, obudowa trzeszczy. Do tego dochodzą zbędne przyciski, które dublują te, wyświetlane na ekranie. Z drugiej jednak strony, może okazać się, że tańszy tablet jest wyposażony w złącze HDMI lub hostUSB. Markowe modele tabletów charakteryzuje dostępność w różnych wariantach pamięci – 16, 32 lub 64 GB, wersje z modemem 3G lub bez. Taka szeroka paleta produktów różnorodna jest pod względem ceny. Dla przykładu: iPad mini w najtańszej wersji z 16 GB pamięci kosztuje niecałe 1500 zł, natomiast najdroższa specyfikacja, z modemem 4G i pamięcią 64 GB, to koszt 2700 zł.

Ostatnią, trzecią grupę, stanowią tablety powyżej 1600 zł

Ich cena wcale nie gwarantuje skoku jakościowego w wykonaniu tabletu, w porównaniu do niższej grupy. Natomiast znacznie lepsze są podzespoły, zainstalowane we wnętrzu takiego tabletu. Standard stanowią procesory czterordzeniowe, wydajniejsze od układów dwurdzeniowych, ale też znacznie oszczędniejsze energetycznie. Wydajność energetyczna przekłada się na czas pracy urządzenia, który wynosi do 7,5 godziny w trybie wideo. W tej grupie dominują tablety o 10 – calowym wyświetlaczu, których waga nie przekracza 600 g. Rozdzielczość ekranu drogich modeli to zazwyczaj 1280×800 pikseli. Za kwotę nieznacznie przekraczająca 1600 zł można nabyć drugą generację iPada. Wersja trzecia to wydatek rzędu 1700 zł, czwarta to przeszło 2200 zł. W tych trzech tabletach zastosowano w pełni metalową, nienagannie wykonaną obudowę oraz wydajny akumulator, pozwalający na wydłużenie pracy do 11 godzin. Ich system operacyjny jest całkowicie inny niż popularny Android.

Na koniec słów kilka o tabletach z systemem Windows 8

Na tabletach tych mamy do czynienia ze specjalną wersją Windowsa o kodzie RT. Nie można na nim zainstalować programów kompatybilnych z pełnym Win 8 czy Win 7. Tablety z Windows 8 RT kosztują obecnie minimum 2000 zł, a ich przekątne sięgają wyłącznie 10 cali.

Was this helpful?

0 / 0