Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Wszystkie dzieci przychodzą na świat z wieloma zdolnościami i talentami. Każde z nich jest wyjątkowe i posiada dar bycia najlepszym w wybranych dziedzinach. Jednak ani dziecko ani jego rodzic nie mają pojęcia w czym są najlepsi by móc się tym zajmować. Dorastając musimy poszukiwać dziedziny w której nasze dzieci sprawdzą się najlepiej i zapewnią sobie tym samym lepszą przyszłość. Zadaniem rodziców jest pomoc dziecku w odnalezieniu ulubionej dziedziny, odkrycie jego talentu poprzez obserwacje i umożliwienie mu rozwoju. Nie narzucajmy im własnych wymyślonych talentów, które według nas pomogą mu w dorosłym życiu i zapewnią wygodę. Każdy człowiek rodzi się ze swym talentem i jeśli odpowiednio wcześnie go w sobie odkryje, ma szansę na wielki sukces.
Jak wychować zdolne dziecko?
Zdolności są różnicami indywidualnymi. Sprawiają, że ludzie na jednakowych stanowiskach, o tym samym poziomie wiedzy, praktyki i siły motywacyjnej, będą dobrzy w danej dziedzinie lecz nie tacy sami. Jeden z nich będzie do tego stworzony, drugi natomiast będzie dobry ale nigdy najlepszy. A jak to jest z dziećmi? Dziecko zdolne to takie, które w wielu dziedzinach np. z matematyki, plastyki, polskiego i geografii, osiąga wspaniałe wyniki, zdecydowanie wyższe niż przypisano jego grupie wiekowej.
Zdolności ogólne pozwalają na przyswajanie wiedzy ogólnej w łatwy sposób i osiąganie w nich najlepszych wyników. W przypadku dzieci objawia się to lepszą pamięcią, szybszą nauką i dobrymi wynikami bez większego wysiłku. Zazwyczaj dzieci zdolne szybciej mówią, chodzą lub rozpoznają dane przedmioty, a swą wcześniej zdobytą wiedzę potrafią doskonale wykorzystać.
Zdolności kierunkowe pozwalają na przyswajanie wiedzy w danym kierunku np. w przedmiotach ścisłych, literaturze, muzyce czy zajęciach wychowania fizycznego. Dziecko zdolne kierunkowo, będzie najlepsze z danej dziedziny, natomiast z pozostałych przeciętne bądź najgorsze. Takie zdolności można szybciej zaobserwować u dzieci już od ich najmłodszego wieku.
Zdolności twórcze charakteryzują się w uzdolnieniach tworzenia rzeczy nowych, dotąd nikomu nieznanych. Już w wieku przedszkolnym jest możliwe wykrycie u dziecka zdolności, należy je bacznie obserwować i zareagować by pomóc mu te zdolności rozwijać. Zadaniem zarówno nauczyciela jak i rodzica jest większe pobudzenie zainteresowania w danej dziedzinie, a zarazem umożliwienie jej rozwoju.
Zdolne dziecko – cechy charakterystyczne
• Koncentracja – dziecko potrafiące się skoncentrować na danej rzeczy i poświęcić jej więcej czasu niż jego rówieśnicy. Również w wieku niemowlęcym dzieci potrafiące bawić się jedną zabawką, dłużej niż ich rówieśnicy np. budowanie uparcie wierzy z klocków lub używanie ich na wiele sposobów
• Towarzystwo osób dorosłych – dzieci przebywające bądź lubiące przebywać w towarzystwie osób starszych. Ich zajęcia, gry bądź zabawy są bardziej interesujące niż te przeznaczone do jego grupy wiekowej. Zadaje dorosłym mnóstwo pytań i jest przez nich akceptowany.
• Szybko się nudzi – zarówno przedszkolak jak i drugoklasista, znudzony zadaniem z powodu jego poziomu trudności, wykonuje je najszybciej z zniechęconą i zawiedzioną miną.
• Niezależność – dzieci zdolne bardzo szybko chcą być samodzielne, nie boją się próbować sami nowych rzeczy. Mają swoje zabawy, gdyż harmonogram w przedszkolu je nudzi. Zazwyczaj mają początkowe problemy pracy w grupie, wolą pracę indywidualny
• Bogate słownictwo – dziecko już od najmłodszego wieku szybko uczy się mówić i zna coraz bogatsze słownictwo. Szybko posługuje się pełnymi zdaniami i potrafi porozumiewać z dorosłymi
• Ciekawość świata i tego co nieznane – dziecko zdolne interesuje się wszystkim i pragnie poznać to czego jeszcze nie zna. Ciekawi go wszystko co napotka na swej drodze, przez co często zadaje pytania.
• Hobby – posiadają hobby związane z kolekcjonowaniem różnych rzeczy, bądź zdobywaniem wiedzy na dany temat
Co jeszcze charakteryzuje dzieci zdolne? ○ duża wyobraźnia ○ duża wiedza ogólna ○ pewność siebie oraz wysokie mniemanie o sobie ○ szybkie znudzenie rzeczami, które już znają ○ nie potrafią przegrywać lub pogodzić się z porażką ○ wykazują zdolności np. matematyczne, plastyczne lub wiele innych ○ ciekawość ○ sporo zainteresowań ○ zdolność obserwacji ○ czytanie ze zrozumieniem, wyłanianie z tekstu istotnych elementów ○ zdolność wczesnego pisania i czytania ○ zdolności przywódcze
○ rozumowanie logiczne
Jak rozwijać dziecko?
Bardzo ważne dla nas rodziców jest to, by gdy tylko zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo zdolne, pozwólmy mu te zdolność rozwijać. Ćwiczmy z nim, pomagajmy szukać nowych informacji, pokażmy jak się bawić i uczyć jednocześnie, podzielmy się swoją wiedzą, poświęćmy dziecku swój czas, by mogły ze swej zdolności skorzystać. Jeśli dziecko zdolne uzyska od rodziców wsparcie, zrozumienie, a zdolność którą posiada nauczy się wykorzystywać, może wiele osiągnąć w życiu. I nie mówmy mu co jest lepsze, co daje większe pieniądze i lepszą przyszłość, nie zapominajmy, że to dziecko powinno czuć się najlepiej w tym co robi i być szczęśliwe. Nie każdy w życiu ma tyle szczęścia i tak duże możliwości. Więc jeśli jesteśmy rodzicem zdolnego dziecka jak je wychować? Wychowujmy zdolne dziecko tak jak wszystkie inne dzieci, dając mu miłość, szczęście, wesołe i bezpieczne dzieciństwo, a także wsparcie i zrozumienie. Niech czują, że mogą na nas liczyć i nie boją się próbować. Jedyne czego więcej oczekują dzieci zdolne od swych rodziców to możliwości rozwoju i pomoc w odnalezieniu swego talentu.
Was this helpful?
0 / 0