Jak zachęcić dziecko do nauki?

jak-zachecic-dziecko-do-nauki_m-1643839Jak zachęcić dziecko do nauki? to pytanie zadawane przez większość rodziców, którzy szukają złotego środka dla swoich pociech. Większość dzieci wracając ze szkoły marzy o zabawie, czasie spędzonym w ulubiony sposób lub spotkaniu z przyjaciółmi. Rzucają plecaki, szybko jedzą ciepły obiad i już ich nie ma, a bynajmniej mogłoby nie być, gdyby nie rodziców STOP, którego tak nie znoszą. Nie ma się im co dziwić, cały dzień spędziły w szkole, ucząc się i słuchając nauczycieli. Kiedy wracają do domu i chcą odpocząć, nie mogą, bo czekają je domowe obowiązki. Co to więc za dzieciństwo? Sami będąc dziećmi nie chętnie siadaliśmy po całym dniu nauki do lekcji. Jak więc zachęcić dziecko do nauki czytania, pisania, czy matematyki? Jest kilka sposobów, sprawdzonych lub całkiem nowych, które mogą pomóc w tej trudnej dla każdego rodzica sytuacji, bo przecież mimo iż są jeszcze dziećmi, pracują ciężko jak dorośli, a bywa, że i ciężej.

jak-zachecic-dziecko-do-nauki-pisania_m-7744224Jak zachęcić dziecko do nauki?

Kiedy twoje dziecko wraca po długim i ciężkim dniu w szkole, nie obarczaj go dodatkowymi obowiązkami w domu. Jego obowiązkiem niech będzie w tygodniu wysprzątany pokój, zaś dodatkowe obowiązki domowe zostaw mu na lżejsze dni lub weekend. Dla dziecka szkoła jest jak dla ciebie praca, a więc każdemu należy się odpoczynek i chwila przyjemności. By mieć siłę na naukę i lekcje, tez trzeba mieć chęć. A gdy cały dzień dziecka polega wyłącznie na obowiązkach, to nic dziwnego, ze ma tego dość. Jeśli twoje dziecko ma kłopoty z koncentracją i nie potrafi usiąść i spokojnie odrobić lekcji, wszystko wkoło go rozprasza, a odrabianie lekcji trwa zamiast 30 minut ponad godzinę, pomóż dziecku. Nie każdy od razu doskonale umie zorganizować sobie czas, nie jeden dorosły ma z tym kłopot. Miejsce do odrabiania lekcji powinno być ciche i spokojne, bez rzeczy wkoło które dekoncentrują. Naucz dziecko organizacji, wyjaśnij, że w 30 minut odrobi zadanie, gdy ma z czymś kłopot woła ciebie, a przez resztę dnia ma dzień wolny.

Nie jest nigdzie napisane, że lekcje trzeba odrabiać zaraz po powrocie ze szkoły. Pewnie obawiacie się, że dziecko wybije się i ciężej będzie mu zasiąść do lekcji po zabawie? Nic bardziej mylnego. Po ciężkim dniu w szkole dzieci powinny zjeść ciepły posiłek, odpocząć i przez przykładową godzinę robić to co sprawia mu przyjemność. W ten sposób dziecko wypoczywa i ma większą mobilizację i chęci do odrobienia lekcji bądź nauki.

jak-zachecic-dziecko-do-nauki-matematyki_m-8477428Jak motywować dziecko do nauki?

Zauważaj nawet te najmniejsze osiągnięcia dziecka i słuchaj gdy ci o nich opowiada. Dzieci czują kiedy słuchamy i cieszymy się razem z nimi naprawdę, a kiedy odpowiadamy dla świętego spokoju „To wspaniale kochanie!” i wracamy bez emocji do swoich zajęć. A może coś pozytywnego, by zachęcić dziecko do kolejnych osiągnięć? Nie, nie chodzi o prezenty, a np. wspólnie spędzony czas w ten sposób by sprawić dziecku radość, bo nie ma nic lepszego niż mieć rodziców tylko dla siebie. Pomysłów na nagradzanie dziecka jest wiele, wystarczy dobrze słuchać co sprawia im przyjemność, często wystarczy, ze mama zrobi ulubione naleśniki i zje je razem z dzieckiem. Nie stawiaj dziecku zbyt wygórowanych wymagań, wymagania powinny być dostosowane do jego możliwości. I pamiętaj, ze to, że twoje dziecko dostała gorszą ocenę nie oznacza, że się nie uczy, po prostu ma słabsze punkty jak każdy. Nie można być przecież we wszystkim najlepszym, ważne, że się stara i chce.

Doceniaj zarówno dobrą ocenę, którą twoje dziecko otrzyma w końcowym efekcie swej pracy, ale i również samą włożoną w zadanie pracę. Pochwal dziecko, że posiedziało nad zadaniem, że ciężko uczyło się do sprawdzianu, powiedź „Ciężko pracowałeś/łaś na dobrą ocenę, jestem z ciebie dumna, bez względu na to jaka będzie ta ocena”. Nawet nie wiesz ile to będzie dla dziecka znaczyło.

jak-naklonic-dziecko-do-nauki_m-5466225Moje dziecko nie chce się uczyć!

Jeśli rodzice skupiają swoją uwagę wyłącznie na niepowodzeniach dziecka, z pewnością w ten sposób zniechęcimy malca do nauki i wpędzimy w kompleksy. Skoro rodzice uważają, że dziecko jest głupie i leniwe, to i samo dziecko w to wierzy. Pilnujmy systematyczności. Dziecko musi mieć wyznaczony czas na zabawę i czas dla samego siebie, czy wspólny spacer z nami, bądź ciekawy film w telewizji. Jak i powinno mieć wyznaczony czas na naukę w ciągu dnia (nawet jeśli nic nie jest zadane). Zachęcaj dziecko by radziło się ciebie, pytaj czy wszystko rozumie z dzisiejszego dnia w szkole, czy może coś chciałoby omówić z Tobą. Pytaj zaciekawiony, jak to zrobił w szkole (np. zadanie z matematyki), bo ty chyba byś nie potrafił. Z pewnością z chęcią maluch się pochwali. Podpowiedz dziecku kilka sposobów jak się uczyć by zapamiętywać. Pokaż mu jak ty to robiłeś w szkole i zaproponuj by spróbowało. By coś zapamiętać warto spróbować metody zakreślania, notatek, rysunków pomocniczych, bazowania na skojarzeniach i wiele innych, na pewno coś znajdziecie.

Nie wyręczaj dziecka w odrabianiu lekcji, to w niczym mu nie pomoże.

Jak nakłonić dziecko do nauki?

Kiedy dziecko zada ci pytanie “po co ma się tego uczyć jak w przyszłości mu się nie przyda?” odpowiedź spokojnie: “kochanie, każda wiedza w życiu się przydaje bez względu na to jaki zawód wybierzesz. Wiedza jest potrzebna nie tylko do pracy ale również do rozszerzania zainteresowań, do ciekawych rozmów z ludźmi, by móc pomóc własnym dzieciom w wielu dziedzinach, bo przecież nie musi wybrać właśnie twojej. Interesować się trzeba wszystkim, a to co sprawia ci największą przyjemność warto rozwijać w szczególności”.

Kary i krzyk w niczym nie pomogą!!

Was this helpful?

0 / 0