Jaś Fasola

jas-fasola-mr-bean

Jaś Fasola (z angielskiego Mr Bean) to brytyjski serial komediowy, kojarzony przez widzów głównie dzięki bardzo charakterystycznemu aktorowi, jakim jest Rowan Atkinson. Powstało wiele części pełnometrażowych filmów na podstawie serialu, zaś sam serial miał 14 odcinków.

Jaś Fasola – opis postaci

Jaś Fasola to chyba najpopularniejszy serial brytyjski na świecie. Traktuje o przygodach dorosłego mężczyzny, który ma mentalność dziecka i zachowuje się jak dziecko. Jaś Fasola mieszka sam, ma tylko małego pluszowego misia imieniem Teddy. Rozmaite sploty przypadków sprawiają, że tytułowy bohater zawsze znajduje się w kłopotliwych, niezręcznych, ale za to niesłychanie zabawnych sytuacjach. Jaś Fasola zawsze wychodzi z tych tarapatów w niecodzienny sposób, zawsze dostarczając widzom mnóstwo dobrej zabawy i zdrowego śmiechu. Fasola grany przez Rowana Atkinsona to głupkowaty, pomysłowy, bardzo samolubny, ale za to powszechnie lubiany błazen. Mieszka niedaleko od Londynu, w Highbury. Prawie zawsze ubrany jest w charakterystyczną beżową marynarkę z tweedu i wąski czerwony krawacik. Nosi też na ręce zegarek z kalkulatorem, z którym ogromnie nie lubi się rozstawać. Jaś Fasola jest człowiekiem niezwykle małomównym, jeśli już się odzywa, to jest to zazwyczaj parę słów bąkniętych śmiesznie niskim głosem. W oryginalnej wersji jego imię nie jest znane, funkcjonuje jako „Pan Fasola”, nie znamy też jego zawodu.

Wydaje się, że Jaś Fasola często nie zna podstawowych mechanizmów funkcjonowania świata i podstawowego zachowania w wielu miejscach, serial skupia się na ukazywaniu śmiesznych prób i wysiłków Fasoli. Na ogół proste i nienastręczające zbyt wielu trudności zadania okazują się być dla fajtłapowatego Jasia Fasoli problemami nie do przeskoczenia. Prace remontowe Jasia Fasoli, jego wyjście na basen, na piknik czy choćby do kościoła zwykle kończą się totalna katastrofą. Humor pochodzi w dużej mierze z prostoty pierwotnego rozwiązania sytuacji, Fasola zamiast pójść najkrótszą drogą wybiera rozwiązania wymagające wielu dziwnych czynności, która wywołuje u zwykłych ludzi uśmiech politowania. Fasola zaś jest całkowicie przekonany o słuszności wybranego rozwiązania.

Jaś Fasola online

Wszystkie odcinki Jasia Fasoli bez problemu możemy obejrzeć za darmo w Internecie.

Jaś Fasola – filmy pełnometrażowe

Na podstawie serialu „Mr Bean” powstało kilka pełnometrażowych produkcji i jedna animowana. W 1997 roku w kinach pojawił się obraz „Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm”. Był to pierwszy film, który przekroczył barierę stu milionów dolarów jeszcze przed premierą w Stanach Zjednoczonych. Fabuła filmu opleciona jest wokół obrazu Matka Whistlera pędzla Jamesa McNeil Whistlera. Malowidło to zostaje przywiezione z Francji do Los Angeles w Kalifornii. Muzeum ze Stanów prosi również o przysłanie doświadczonego kustosza z Londynu, w celu uświetnienia ceremonii ukazania obrazu. Dyrektor londyńskiego muzeum proponuje wysłać Jasia Fasolę, nieudacznika i obiboka. Pracownicy chętnie przystają na ten pomysł, chcąc pozbyć się kłopotliwego kolegi. Fasola leci więc do Los Angeles, gdzie zostaje przyjęty jak prawdziwy znawca i miłośnik sztuki. Jego niecodzienne zachowanie tłumaczone jest jako dziwactwa ekscentryka. Fasola mieszka u miejscowego pracownika muzeum i jego rodziny. Gdy Jaś fasola przygląda się obrazowi Whistlera niechcący go niszczy. Ma niewiele czasu na jego naprawę. Wkleja w miejsce obrazu plakat, zaś zniszczone płótno zabiera do domu. Akcja filmu toczy się wartko, obfituje w komiczne sytuacje, gagi, mnóstwo zwrotów akcji.

Jaś Fasola – kreskówka

Kreskówka „Jaś Fasola” to propozycja głównie dla najmłodszych, choć zagorzali fani Atkinsona również obejrzą ją z przyjemnością. Ma ona 26 odcinków. Podobnie jak w serialu z początku lat dziewięćdziesiątych nie ma tutaj zbyt rozbudowanych dialogów, fabuła również bazuje na serialu. Jaś Fasola mieszka w bloku ze swym misiem, ciągle musi użerać się z właścicielką bloku – panią Wicket i jej kotem Scrapperem.

Jaś Fasola – Wakacje Jasia Fasoli

Najnowszym filmem o przygodach Jasia jest wypuszczony na rynek w 2007 roku obraz „Wakacje Jasia Fasoli”. Fabuła zaczyna się na Wyspach, gdzie tytułowy bohater wygrywa w konkursie kamerę oraz bilet na wycieczkę do Francji. Już na dworcu wydarza się pierwszy wypadek – pan Fasola spotyka znanego jurora i prosi go o nakręcenie kamerą wejścia do pociągu. Za Fasolą niespodziewanie zamykają się drzwi i pociąg rusza. W wagonie znajduje się dziesięcioletni syn jurora. Fasola postanawia pomóc dziecku odnaleźć ojca, wplątując się w wiele komicznych sytuacji. Rowan Atkinson powiedział, że rola w tym filmie to jego ostatni występ jako Jaś Fasola. Obraz nie zdobył zbyt przychylnej opinii wielu krytyków, jednak widzowie tłumnie poszli do kin.

Mimo tego, że postać Jasia Fasoli funkcjonuje na ekranie telewizyjnym i kinowym już ponad dwadzieścia lat, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością

.

Was this helpful?

7 / 1