Jazda na rolkach

jazda-na-rolkach-2

Młodzi ludzie mają wiele pomysłów na to, w jaki sposób spędzać swój wolny czas. Najlepszym zajęciem są różnego rodzaju sporty, które są zarówno zdrowym sposobem życia, jak również i ogromną przyjemnością dla każdego uprawiającego sport. Jedne osoby wyczynowo biegają, inne jeżdżą na rowerze, jeszcze inne używają deskorolki, robiąc różnorodne akrobacje i przewrotki. Wiele osób, zarówno tych młodych jak również i tych nieco starszych, uwielbia jazdę na łyżworolkach. Choć dawniej był to najpopularniejszy sposób na zabawę i miło spędzony czas, to z biegiem lat wiele się zmieniło. Dziś jednak jazda na rolkach na nowo jest w modzie i znów cieszy się ogromną popularnością.

Historia łyżworolek

Łyżworolki wymyślił w 1760 roku belgijski wynalazca Jean Joseph Merlin. Z biegiem lat zmieniały one oczywiście swój wygląd, charakter i zastosowanie. Te łyżworolki, z którymi mamy obecnie do czynienia, pojawiły się dopiero w 1980 roku i posiadały one kulkowe łożyska, które pokryte zostały gumą.

Jazda na rolkach – odchudzanie

Jakie są najważniejsze zalety jazdy na łyżworolkach? Po pierwsze – ruch to zdrowie, hasło bardzo popularne i w tym przypadku sprawdza się doskonale. Jazda po na rolkach ma wiele plusów, które wpływają na każdą część naszego ciała. Jazda na łyżworolkach pozwala spalać kalorie, daje lepsze dotlenienie mózgu, poprawia wydolność organizmu, wzmacnia mięśnie i wytrzymałość, a także poprawia zmysł równowagi i koordynacji, dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób serca. Jeśli więc zaczniemy uprawiać tego rodzaju sport w naszym życiu, otrzymamy wiele pozytywów, które wpłyną nie tylko na nasz piękny wygląd, ale również i na to, byśmy zdrowo i dobrze się czuli.

Jazda na rolkach – zalety

Jazda na łyżworolkach to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Takim sposobem również można w bardzo krótkim czasie przemierzyć całe niemal miasto. Jeśli chodzi o wady tego sportu, nie mają one tak naprawdę istotnego znaczenia. Można tu co najwyżej wyróżnić fakt, że łyżworolki ciężko jest założyć. Żeby odpowiednio wszystko dopasować i uchronić przed kontuzjami, trzeba rolki dobrze przymocować do nogi. Często więc tracimy na to dużo czasu, nerwów i energii. Rzeczą, na którą na pewno należy zwrócić uwagę, jest bez dwóch zdań fakt, że na łyżworolkach nie można jeździć w każdym miejscu. Oczywiście, gdy ktoś jest już w tym profesjonalistą, poradzi sobie z każdym podłożem. Dla osób, które są amatorami, potrzebna jest równa powierzchnia, która umożliwi swobodną, płynną jazdę bez żadnych kontuzji i skaleczeń.

Nauka jazdy na rolkach

Jeśli mamy zamiar nauczyć się jeździć na rolkach, musimy wcześniej wybrać odpowiedni dla nas model. Taki zakup nie jest łatwy i dlatego trzeba poświecić mu na tyle czasu, by dobrać dla siebie odpowiedni rodzaj. Podstawę stanowi odpowiedni rozmiar wkładki stanowi tu podstawę. Tak jak w przypadku zwykłych butów, tak również i tu, łyżworolki nie mogą być ani za małe, ani też za duże. Trzeba odpowiednio dobrać rozmiar do swojej stopy. Następnie należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie zapięcia będą w stanie idealnie się zapiąć i czy stopa czuje się w takich łyżworolkach wygodnie i komfortowo. Przy zakupie oczywiście trzeba również zwrócić uwagę, z czego wykonane są kółka, jaki mają rodzaj gumy i czy produkt na pewno spełni żądane kryteria. Czasami lepiej jest zapłacić więcej mając pewność, że kupuje się produkt z najwyższej półki.

Rozpoczynając naukę jazdy na rolkach trzeba na początku mieć kogoś do asekuracji. Podstawą jest to, by złapać równowagę i odpowiednio odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, nie zapominając przy tym, że w razie niekontrolowanej, zbyt szybkiej jazdy mamy do dyspozycji hamulec, który znajduje się w jednym z butów.

Was this helpful?

0 / 0