Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

Oczekiwania na Wigilię Bożego Narodzenia są dla dzieci wiecznością. Nie mogą się doczekać ubierania choinki, smakołyków przygotowanych przez mamy i babcie, pieczenia pierniczków, a co najważniejsze prezentów pod choinką. Wciąż zadręczają nas pytaniami „Mamo, za ile dni Wigilia?”, „Tato, kiedy ubierzemy choinkę?”, „Kiedy przyjdzie Mikołaj?”. Mimo iż na nie odpowiadamy, niecierpliwe dzieci tak bardzo pragną Wigilii, że wciąż o nią pytają, a my zastanawiamy się co zrobić by same mogły odliczać dni do Bożego Narodzenia?

Na szczęście w XIX wieku, niemieccy luteranie wymyślili i stworzyli kalendarz adwentowy, który pozwalał im na odliczanie dni adwentowych do samej Wigilii. W Niemieckim miasteczku Gengenbach, w oknach ratusza, można oglądać w dni adwentu 24 świąteczne obrazy. Co to takiego kalendarz adwentowy? Nie znajdziemy w nim miesięcy, ani dni tygodnia, w kalendarzu adwentowym odliczamy 24 dni, od pierwszego grudnia do dnia Wigilii Bożego Narodzenia. Adwent zawsze rozpoczyna się w niedzielę i musi obejmować cztery niedziele rzędu do Wigilii Bożego Narodzenia. Symbolem jest wieniec adwentowy, na którym palimy cztery świecie za każdą z niedziel. Kiedy płoną już wszystkie cztery świece dla dziecka to znak, że prezenty są już tuż, tuż.

Kalendarz adwentowy – czekoladki

Jak wygląda taki kalendarz i gdzie go można kupić? W okresie świątecznym taki kalendarz jest dostępny w każdym sklepie czy hipermarkecie, jednak każdy z nas może go zrobić sam z dziećmi, którym sprawi to niezłą frajdę. Kalendarz może być z kartonika, materiału lub każdego innego tworzywa, które masz w domu. Powinien mieć 24 okienka, kwadraciki, koła, szuflady lub coś co podpowie ci wyobraźnia. Najlepiej by w każdym np. okienku , danego dnia adwentu, czekała na dziecko jakaś niespodzianka np. czekoladka, cukiereczek czy mała figurka, w zależności od tego co lubi twoje dziecko.

Kalendarz adwentowy dla dzieci

Tworząc z dzieckiem taki kalendarz, sprawisz mu tym wielką frajdę, niecierpliwie będzie czekał na kolejny dzień by zerknąć co na niego czeka, a odpowiedzi na jego pytania sam sobie udzieli, gdyż będzie miał kalendarz do odliczania dni. W sklepach można dziś kupić gotowe kalendarze adwentowe np. z materiału, gdzie rodzic wkłada co roku niespodzianki dla swej pociechy, jednak odbierzemy sobie najlepszą zabawę. Gdy dziecko wykonuje kalendarz własnoręcznie, tworzy coś swojego, według jego oczekiwań i pomysłów, a także, ma wpływ na to co znajdzie, no chyba, że woli niespodzianki. Kiedy podarować dziecku kalendarz adwentowy?

Adwent zaczyna się od 30 listopada i to wtedy podaruj dziecku kalendarz by następnego dnia po wstaniu z łóżka mógł pobiec i otworzyć pierwsze okienko z niespodzianką. Taka zabawa sprawi mu ogromną radość, pozwoli cieszyć się z oczekiwania na święta i pomoże w odliczaniu dni do ich nadejścia. Dzieci nie mają pojęcia ile czasu trwa tydzień, bądź jeden dzień.

Dlaczego warto zrobić kalendarz adwentowy?

  • To świetna zabawa dla dziecka jak i rodziców
  • Dziecko każdego dnia oczekuje na niespodziankę, którą dostaje
  • Pomaga odliczać dni do Wigilii
  • Uczy dziecko cierpliwości i liczenia
  • Pokazuje dziecku upływ czasu
  • Pozwala rodzinie spędzić więcej czasu razem podczas robienia kalendarza
  • Maluch każdego dnia znajduje w okienku pocieszenie, za cierpliwość w czekaniu

Kalendarz adwentowy – pomysły

Worek adwentowy to materiałowy worek z naszytymi kieszonkami, które numerujemy od 1-24. Do każdej kieszonki wkładamy niespodziankę dla malucha, który każdego dnia odnajduje jedną z nich. Worek można go przyozdobić naszywając różne kolorowe drobiazgi z materiału, guziczków itp.

W sklepach można kupić drewniane komódki z 24 szufladkami, do których wystarczy włożyć niespodzianki. Komódkę można podpisać imieniem dziecka lub przyozdobić wybranymi ozdobami.

Kalendarz adwentowy – jak zdobić?

Zrób kalendarz adwentowy własnoręcznie. Wytnij mikołaja z papieru, pokoloruj i na jego worku naklej 24 kartki z kalendarza od 1 do 24. Ostatnia powinna być 24 grudnia. Codziennie dziecko będzie wyrywało jedną karteczkę jak z kalendarza kuchennego, a przecież to dla nich niezła frajda.

Pomysłowo i pracowicie. Świetnym pomysłem jest rysowanie codziennie jednej pracy przez mamę i dziecko, które zawiesimy na sznurku w dziecięcym pokoju. Musimy tylko przygotować słoik z klamerkami, by dziecko mogło przez 24 dni przypinać swoje prace.

Was this helpful?

0 / 0