Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kamica żółciowa – przyczyny Na kamicę pęcherzyka żółciowego choruje spora część społeczeństwa. Niektóre dane mówią, że dotyka ona nawet 20 % populacji. Większa zapadalność na nią występuje wśród kobiet. Na występowanie kamicy maja wpływ: – zbyt duży poziom cholesterolu we krwi, – zła dieta (przede wszystkim chodzi o tłuste i ciężkostrawne potrawy), – otyłość, – cukrzyca, – warunki genetyczne (kamica często występuje wśród członków rodziny), – przyjmowanie niektórych leków, – starszy wiek (zwłaszcza po 60 roku życia), – płeć (niestety panie są bardziej narażone na wystąpienie kamicy),
– niektóre kuracje hormonalne.
Kamica żółciowa – objawy
Kamica pęcherzyka (woreczka) żółciowego bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Zdarza się lecz, że wykrywana jest zupełnie przypadkowo przy okazji innych badań. Ból –jest najczęstszym objawem z reguły dość silny, umiejscowiony po prawej stronie i może się utrzymywać nawet do kilku godzin. Najczęściej występuje po spożyciu tłustego, obfitego posiłku. Z reguły powoduje go kamień który utknął w przewodzie żółciowym. Nudności, wymioty – najczęściej współwystępują razem z atakiem kolki żółciowej. Zgaga, uczucie „pełności” odczuwane w górnej części brzucha Jeżeli kamień dłużej zatyka drogi żółciowe, może dojść do żółtaczki mechanicznej.
Kamica żółciowa – leczenie
Leczenie chirurgiczne
Jest stosowane w momencie, gdy kamica jest sporym utrapieniem dla chorego tj. gdy ataki kolki są coraz częstsze, ból zaś staje się nie do zniesienia. Również w przypadku jeśli dochodzi do żółtaczki, stanów zapalnych. W chwili obecnej stosuje się dwie metody leczenia chirurgicznego: • laparoskopowa jest to metoda bardzo mało inwazyjna. Chirurg robi trzy małe otwory na brzuchu chorego przez które wprowadza kamerkę oraz narzędzia chirurgiczne. Cały zabieg kontroluje przy pomocy monitora. Metoda ta zdecydowanie wypiera już tradycyjny zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Warto powiedzieć, że bardzo dobrze tolerowana przez chorych. • tradycyjna metoda polegająca na cięciu pod prawym łukiem żebrowym, ale stosowana już tylko w przypadku występowania przeciwwskazań do metody laparoskopowej.
Leczenie farmakologiczne
Poza zażywaniem leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych, stosuje się leki rozpuszczające kamienie żółciowe.
Kamica żółciowa – dieta
Dieta opiera się głównie na ograniczaniu spożycia kawy i czarnej herbaty, a zastąpieniem ich herbatami ziołowymi, niegazowaną wodą mineralną, sokami owocowymi. Ważne jest by pamiętać, że należy unikać potraw tłustych, smażonych i duszonych. Dieta powinna być bogata w błonnik . Nie wolno najadać się do pełna, lepiej spożywać mniejsze posiłki, za to częściej, około 4-5 razy dziennie. Oczywiście alkohol i palenie papierosów również należy odstawić całkowicie, ponieważ nie jest wskazane.
Was this helpful?
0 / 0