Kąpiele solankowe

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Jednym ze sposobów na relaks po ciężkim dniu jest kąpiel. Jedni wolą długie wylegiwanie się w gorącej wodzie, a drudzy z kolei starają szybko się umyć i wyjść z wanny. Wszystko to zależy od naszych preferencji i upodobań. Już od czasów starożytnych wiadomo, że kąpiele mają zbawienny wpływ na skórę. Potwierdza to tablica znaleziona w Dolinie Królów w Egipcie. Znajduje się na niej informacja, że królowa Kleopatra regularnie zażywała kąpieli w mleku i ziołach. Pozwoliło jej to na utrzymanie skóry w doskonałej gładkości.

Dziś kąpiele w ziołach z dodatkiem olejków eterycznych lub różnego typu soli znów stają się coraz bardziej popularne. Taka kąpiel nie działa tylko na ciało, pomaga się nam również odprężyć i zapomnieć o kłopotach. W niektórych przypadkach taki relaks to także sposób na walkę z chorobą. Stosuje się je od dawna, najczęściej w miejscowościach uzdrowiskowych gdzie występują wody bogate w różne minerały. W sanatoriach stosuje się kąpiele siarczkowe i solankowe. Pierwsze z nich mają zastosowanie w przypadku schorzeń skórnych. Natomiast drugie pomagają leczyć choroby stawów i mięśni. Takie kuracje i ile mamy w domu wannę a nie kabinę prysznicową, możemy przygotować sobie we własnym zakresie. W dobrych drogeriach i aptekach możemy kupić różne sole do kąpieli. Często wzbogacone są one o inne składniki mineralne co wzmacnia działanie danej soli. Bardzo zdrowe są sole z Morza Martwego gdyż zawierają dużo jodu, bromu, potasu, magnezu czy wapnia. Ale również rodzime produkty np. z Buska-Zdroju zawierają bezcenne składniki. Kąpiel taka powinna trwać około pół godziny, można ją stosować raz lub dwa razy w tygodniu a zalecana temperatura wody to 35-38 stopni.

Kąpiele solankowe nawilżają, odżywiają oraz oczyszczają skórę. Sprawiają, że jest bardziej miękka, elastyczna, jędrna, po prostu zdrowsza i piękniejsza. Za sprawą rozszerzania porów uwalniane są z organizmu toksyny oraz kwas mlekowy i moczowy a minerały są wchłaniane. Poza tym takie kąpiele wspomagają odchudzanie, leczenie trądziku i różnego typu wyprysków oraz opóźniają proces starzenia się naszej skóry. Jeśli mamy obniżoną odporność, borykamy się z nadmierną potliwością również powinniśmy spróbować takich zabiegów. Wreszcie taka kąpiel wspomaga leczenie reumatyzmu, chorób stawów czy problemów z układem oddechowym. Jednak w tych przypadkach niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Kąpiel taka w większości przypadków polega na zamoczeniu w przygotowanej substancji całego ciała. Choć są pewne wyjątki. Można bowiem wykonać taką kąpiel przy zabiegu manicure lub pedicure. Moczy się wtedy, w odpowiednio przygotowanej mieszance tylko dłonie lub stopy. Mają one właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz pomagają w zwalczaniu zwiększonej potliwości. Korzystnie wpływają na paznokcie.

Solanka jest wskazana również przy kuracji dermatologicznej. Rybia łuska czy łuszczyca to dolegliwości, które można łagodzić stosując tego typu rytuały. Jeśli mamy problemy z często powtarzającymi się przypadłościami takimi jak katar czy zatoki, stosujmy inhalację. Rozpuśćmy 1-2 łyżki stołowe soli o właściwościach leczniczych, może to być sól iwonicka, w szklance wody o temperaturze nie mniejszej niż 36 stopni.

Powyżej opisane metody niestety nie są przeznaczone dla wszystkich. Pewna grupa osób nie powinna z nich korzystać lub korzystać ale za zgodą lekarza. Wszelkie uszkodzenia czy ubytki na powierzchni skóry oraz niedawno przebyte zabiegi operacyjne uniemożliwiają przeprowadzenie takich kąpieli. Również przy chorobach nerek, wysokim nadciśnieniu, zapaleniu pęcherza moczowego i gruźlicy nie zaleca się stosowania solanek. Jeżeli cierpimy na choroby tarczycy, nowotwory, mamy niewydolność układu krążenia czy układu oddechowego, przed kąpielą porozmawiajmy z naszym lekarzem i upewnijmy się że takie działanie nam nie zaszkodzi.

Jeśli zdecydujemy się na kąpiel z dodatkiem ziół, zadajmy sobie trochę trudu i samodzielnie zbierzmy i zasuszmy potrzebne nam zioła. Do najczęściej stosowanych należą rumianek, krwawnik, skrzyp, melisa, lawenda, rozmaryn, szałwia oraz jałowiec. Są to rośliny popularne i można je znaleźć w naszym otoczeniu. Mamy wtedy gwarancję, że kąpiel przygotowana z naszych zbiorów będzie miała lepsze właściwości lecznicze niż ta zrobiona z preparatów kupionych w sklepie. Pamiętajmy, że lepiej jest po takim zabiegu pozwolić by woda wyschła na skórze niż wytrzeć się ręcznikiem. Po zakończonej kuracji posmarujmy całe ciało balsamem. A jeśli nie mamy czasu na domowe kąpiele skorzystajmy z oferty salonów kosmetycznych i ośrodków SPA, których jest coraz więcej i oferują bardzo zróżnicowane usługi. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Was this helpful?

0 / 0