Gdy na świat przychodzi dziecko, największym wyzwaniem jest dla nas – mam – karmienie. Najpierw boimy się iż nie będziemy miały pokarmu, później czy będziemy umiały przystawić dziecko do piersi, aż w końcu czy tego pokarmu wystarczy dla maluszka? Obaw z czasem dochodzi, zasypujemy swe głowy tysiącem pytań, no cóż taka już rola matki. Martwimy się o swoje maleństwa, chcąc dać im co najlepsze. Wiele z nas decyduje się na tradycyjne karmienie piersią, inne wybierają sztuczne karmienie mlekiem zastępczym, zaś coraz większa część mam wybiera karmienie mieszane. Na czym polega i czy faktycznie jest najlepsze? Jakie daje korzyści matce i dziecku?
Karmienie mieszane – na czym polega?
Karmienie mieszane, to karmienie dziecka piersią i jednocześnie butelką. Tę metodę mogą stosować wszystkie mamy mające pokarm naturalny (karmiące piersią). Gdy maluszek przychodzi na świat najlepszym dla niego pokarmem jest naturalne mleko matki (są jednak wyjątki). Wówczas nie zaleca się jeszcze karmienia mieszanego, a więc najlepiej z nim poczekać. Mamy zazwyczaj wprowadzają go w momencie gdy planują stopniowo odstawić pokarm naturalny i przejść całkowicie na karmienie butelką. Wówczas metoda karmienia mieszanego pozwala dziecku oswoić się z nową sytuacją, nauczyć ssać smoczek butelki oraz w przypadku nie radzenia sobie z nowym sposobem odżywiania, pozwala mu się najeść (gdyż dziecko jest karmione również butelką).
Karmienie mieszane – kiedy się zaleca?
Karmienie mieszane sprawdza się w wielu sytuacjach, jest korzystne najczęściej dla matki ale i również dla dziecka.
Na karmienie mieszane decydują się mamy, które:
- chcą lub muszą wrócić do pracy,
- planują odstawić pokarm naturalny,
- mają obolałe piersi lub sutki, nie dają rady karmić naturalnie,
- nie mają pokarmu w piersiach (warto jednak zawalczyć o wywołanie laktacji),
- w przypadku narodzin wcześniaków lub dzieci po trudnym porodzie.
Kobiety chcące wrócić do pracy decydują się na karmienie mieszane, gdyż tak łatwiej jest karmić dziecko osobie pilnującej malucha. Wówczas odciągnięty z piersi pokarm może być chowany do lodówki, zamrażany i podawany malcowi gdy nie ma w pobliżu mamy. Dzięki temu karmić maluszka może inna osoba, a maluch nie traci cennych składników zawartych w mleku matki, a także najcenniejszych przeciwciał. Najczęściej dzięki karmieniu mieszanemu, tatusiowie uczą się karmić swoje pociechy i odciążają mamy od tego obowiązku.
Karmienie mieszane – kiedy jest na nie najlepszy czas?
Jeśli nie ma szczególnych wskazań lekarskich, karmienie mieszane najlepiej wprowadzić po ukończeniu przez maluszka 6 miesiąca życia. Przez ten okres maluch nauczy się dobrze ssać , a więc bez problemu poradzi sobie zarówno ze ssaniem piersi jak i smoczka butelki. Jeśli obawiasz się iż maluszek przyzwyczai się wyłącznie do butelki możesz zastosować jedną z poniższych metod karmienia:
- karmienie łyżeczką,
- karmienie z użyciem zestawu do karmienia,
- karmienie strzykawką bez igły,
- karmienie pipetą,
- karmienie kubkiem z miękkim dzióbkiem np. silikonowym.
Karmienie mieszane – cenne wskazówki
- Pamiętaj iż dziecko przystawione zbyt wcześnie do butelki (uprzednio nie przystawione do piersi) nie nauczy się ssać piersi, jeśli będzie potrafiło jako pierwsze ssać ze smoczka butelki.
- Nie przystawiaj dziecko do butelki po urodzeniu jeśli nie jest to konieczne.
- Nie śpiesz się z karmieniem mieszanym, twoje mleko dla dziecka jest najzdrowsze i najcenniejsze.
- Podczas karmienia piersią między matką, a dzieckiem powstaje niezwykła więź.
- Warto zadbać o to by smoczek butelki był podobnie profilowany jak pierś matki, wówczas maluch szybciej go zaakceptuje.
- Zbyt późne przejście z karmienia naturalnego na mieszane może być trudniejsze, zaleca się najpóźniej przejście na ten rodzaj karmienia od 6 miesiąca życia dziecka.
- Pamiętaj, że to dobro dziecka jest najważniejsze, zadbaj więc by nigdy nie było głodne.
Was this helpful?
0 / 0