Kasza jaglana choć dziś mało obecna na Polskich stołach, dawniej bywała jednym z podstawowych produktów w domach naszych przodków. Jest najzdrowszą odmianą kaszy i choć znana jest od setek, tysięcy lat, tak naprawdę jest dziś zapomniana. Z czego powstaje kasza jaglana? Uzyskuje się ją z obłuskanych ziaren prosa. Dostępna jest w sklepach zaopatrzonych w zdrową żywność lub bazarach.
Kasza jaglana – właściwości
Kasza jaglana ma same zalety, jest:
- lekkostrawna,
- odżywcza,
- zawiera w swoim składzie krzemionkę,
- ma leczniczy wpływ na stawy,
- korzystnie wpływa na wygląd skóry,
- poprawia budowę paznokcia,
- wzmacnia włosy,
- poprawia przemianę materii,
- ułatwia odchudzanie,
- zawiera witaminy grupy B,
- obfituje w lecytynę,
- obfituje w substancje mineralne,
- zawiera witaminę E,
- jest bogatym źródłem witamin,
- nie zawiera glutenu,
- nie uczula,
- jest doskonała dla dzieci,
Kasza jaglana doskonale wpływa na organizm i wzmacnia go. Polecana przy chorobach żołądkowych, przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, jelit lub nerek.
Kasza jaglana na obiad
Kaszę jaglaną można podawać jako pojedyncze danie. Kaszę można delikatnie doprawić do smaku, na słodko cukrem lub na słono solą. Będzie ciekawym zestawieniem również z krupnikiem, ciepłym mlekiem lub innym rodzajem kaszy.
Kasza jaglana – jak gotować?
Kaszę jaglaną należy dobrze wypłukać. Można to zrobić pod bieżącą wodą na drobnym sicie lub płukać wielokrotnie w naczyniu. Kaszę wrzucamy do wrzątku (wrzątku powinno być 2 razy więcej w garnku niż kaszy) lekko solonego oraz z dodatkiem 1 łyżki masła. Kasze gotujemy na małym ogniu przez 20 minut. Gotowa kasza powinna pochłonąć cały płyn z garnka, jeśli tak się nie stało i jest twardawa wstawiamy ja na kolejne 20 minut do piekarnika pod przykryciem.
Was this helpful?
1 / 0