Kaszel u niemowląt to jeden z najczęstszych objawów, z jakim rodzice małych dzieci zgłaszają się do lekarza. Kasłanie to w zasadzie jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu na podrażnienie dróg oddechowych, jednak jako takie nie jest to zjawisko pożądane. Kaszel daje się małym dzieciom szczególnie we znaki, bardzo utrudnia oddychanie, nie pozwala spokojnie zasnąć.
Kaszel u niemowląt – objawy
Jednakże kaszel nie zawsze musi być objawem jakiejś choroby. W taki sposób może śluzówka oskrzeli reagować na jakieś zanieczyszczenie, paproszek czy okruszek, który znalazł się w drogach oddechowych. Zadaniem kaszlu jest oczyszczenie dróg oddechowych ze wszystkiego, co jest drażniące. Dlatego dzieci mogą pokasływać, gdy poczują intensywne zapachy, dym z papierosów, a nawet jedząc kwaśne owoce. Nie jest to niepokojący objaw, martwić powinniśmy się wtedy, gdy kaszel nie przechodzi, charakteryzuje się uporczywością, lub towarzyszą mu dodatkowe objawy.
Jeśli nie wyczuwamy u naszego maleństwa innych objawów, np. gorączki, może to wskazywać na alergię. Jeżeli niemowlę kaszle, wtedy najlepszym wyjściem jest zabranie go od razu do lekarza, lepiej nie prowadzić obserwacji na własną rękę, również nie warto podejmować leczenia domowego, można je zastosować dopiero w przypadku dzieci, które skończyły trzy lata.
Kaszel u niemowląt – przyczyny
Najczęstszą przyczyną kaszlu u niemowląt jest przeziębienie, zapalenie krtani lub nosa. W fazie pierwszej przeziębienia następuje podrażnienie gardła, śluz jednak nie jest odkrztuszany. Po upływie kilku dni kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny żółtego koloru. Objawami towarzyszącymi kaszlowi mogą być: gorączka, katar, ból głowy i mięśni, chrypka. Najczęstszą przyczyną kaszlu infekcyjnego u dzieci są infekcje wirusowe. Powodują one wzrost reaktywności oskrzeli. Reakcja taka po infekcjach może utrzymywać się nawet przez sześć tygodni i mimo, że dziecko jest już wyleczone, nadal kaszle.
Kolejną istotną przyczyną kaszlu mogą być zapalenia oskrzeli mające podłoże alergiczne. W tym przypadku kaszel występuje wówczas, gdy do oskrzeli dotrą substancje, które są odpowiedzialne za alergię (na przykład pyłki roślin). Kasłaniu takiemu towarzyszą dość duże trudności w oddychaniu.
Bardzo silną reakcję może wywołać u niemowląt dostanie się do układu oddechowego jakiegoś ciała obcego (fragmencik kaszki, jedzenia dla dzieci, czy inna substancja). Jeżeli substancja ta pozostaje w układzie oddechowym, może dochodzić do ciągłych i silnych ataków kaszlu. Konsekwencją takiej sytuacji może być zapalenie płuc.
Występują dwa główne typu kaszlu:
○ Kaszel suchy – czyli taki, któremu nie współtowarzyszy wykrztuszanie wydzieliny. Opisywany jest jako kaszel głęboki, powodujący ból w klatce piersiowej i brzuchu (wywołuje go zmęczenie przepony, największego mięśnia oddechowego. Występuje w początkowym etapie rozwoju zapalenia tchawicy czy oskrzeli.
○ Kaszel mokry – występuje wtedy, gdy towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Może występować z różnym nasileniem, najintensywniejszy jest rano, po całonocnym śnie. Występuje w ostatniej fazie przeziębień, czasami też po zapaleniu oskrzeli i płuc.
Ponadto rozróżnić jeszcze możemy takie typy kaszlu jak: kaszel spastyczny, któremu towarzyszy silne i kurczowe napięcie mięśni, charakterystyczny jest dla grypowego zapalenia tchawicy i oskrzeli, może ujawniać się także przy astmie; kaszel świszczący – najczęściej występuje w zapaleniu krtani, astmie; kaszel szczekający, pojawiający się głównie przy chorobach zakaźnych dotykających dzieci – błonicy i krupie, schorzeniach powodowanych przez infekcje wirusowe; kaszel napadowy, który zazwyczaj występuje przy krztuścu, mukowiscydozie czy astmie; kaszel poranny, który może sygnalizować zniekształcenie oskrzeli czy płuc, niejednokrotnie może też świadczyć o obecności przewlekłej choroby czy małego ciała obcego w układzie oddechowym.
Kaszel u niemowląt – leczenie
Kaszel, który jest objawem towarzyszącym przeziębieniu, bardzo rzadko pociąga za sobą powikłania. Jeżeli natomiast zapalenie dotyczy krtani, może u dziecka wystąpić charakterystyczny świst oraz duszność – niezbędny jest wtedy niezwłoczny kontakt z lekarzem. Jeżeli oskrzela wykazują wzmożoną reakcję na pewnego typu substancje, może to świadczyć o zagrożeniu atakiem astmy. Kaszel leczy się poprzez stosowanie odpowiednich leków. W przypadku kaszlu mokrego zaleca się leki wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają oskrzelom pozbyć się jej. Pomaga to w oddychaniu, sprawia, że wydzielina przestaje zalegać w oskrzelach. Na kaszel suchy natomiast lekarze przepisują leki przeciwkaszlowe. Redukują one uciążliwość i uporczywość kaszlu, leki takie stosuje się krótkotrwale.
Was this helpful?
0 / 0