Katar sienny

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zaczynamy kichać, cały nos swędzi nas od wewnątrz, pojawia się gorsze samopoczucie a czasem nawet podwyższona temperatura. Są to typowe objawy kataru, nieżytu nosa, czyli zapalenia błony śluzowej nosa. Dochodzi do niego w wyniku zarażenia wirusowego, które rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Dlatego w okresach nasilenia zachorowań, w naszym klimacie jest to wiosna i jesień, warto unikać dużych skupisk ludzi oraz ograniczyć do niezbędnego minimum konieczność przebywania wśród chorych. Jeśli już dojdzie do zakażenia trzeba wiedzieć jak w szybki sposób pozbyć się uciążliwego dla każdego z nas kataru. Z pewnością w walce z zatkanym nosem i gromadzącą się wydzieliną pomogą inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, gównie poleca się tu olejek sosnowy, eukaliptusowy i miętowy. Warto również zastosować krople do nosa, które pozwalają uwolnić nos od wydzielin błony śluzowej. Gdy wystąpi podwyższona temperatura kupmy w aptece popularne środki przeciw przeziębieniu i grypie. Smarujmy również skrzydełka nosa maścią lub kremem nawilżającym oraz regenerującym w celu złagodzenia podrażnienia skóry. W tym okresie warto pic dużo płynów, rozrzedzają one wydzielinę, która łatwiej spływa.

Jeżeli katar utrzymuje się dłużej niż kilka dni może być to sygnał, że nie został on wywołany zwykłym przeziębieniem a jego przyczyn należy poszukiwać gdzie indziej. Może to być pyłkowica czyli katar sienny. Jest to reakcja organizmu na alergen, w szczególności są to pyłki roślin. Alergiczny, sezonowy nieżyt nosa można rozpoznać po zaczerwienieniu i łzawieniu oczu, zapaleniu spojówek, któremu towarzyszy wodnista wydzielina z nosa, częste kichanie, swędzenie nosa i bóle głowy.

Przyczyną pojawienia się kataru siennego jest uczulenie na jakiś alergen. Najczęściej są to pyłki roślinne dlatego może on występować w okresie od lutego do października, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest największe. Ale może to być również reakcja na pleść, sierść lub skórę zwierząt oraz kurz domowy a chcąc doprecyzować na roztocze. Wrażliwość na roztocze przeważnie utrzymuje się cały rok a zwiększa się w okresie grzewczym.

Katar sienny należy leczyć, gdyż jego lekceważenie nie tylko obniża komfort życia ale może w dłuższym czasie prowadzić do astmy. Niezbędna będzie tu konsultacja u lekarza alergologa. Przeprowadza on wywiad z pacjentem określając w jakim okresie nasilają się objawy i jakie są okoliczności ich wystąpienia. Następnie prowadzone są badania tak zwane testy alergiczne (przeważnie punktowe skórne), które mają wskazać konkretną przyczynę tej przypadłości. Leczy się ją lekami alergicznymi lub antyhistaminowymi. Mają one za zadanie hamować dostęp do organizmu czynnikom wywołującym alergię. Wietrzenie mieszkania podczas i tuż po deszczu, odrzucenie papierosów, czy częsta zmiana odzieży również pomaga w obniżeniu poziomu alergenów wśród nas.

Jeżeli zauważymy objawy kararu siennego u dzieci powinniśmy niezwłocznie udać się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje nasze dziecko na badania u specjalisty. Jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą, nie panikujmy. Jest to przypadłość, z którą można normalnie funkcjonować. Wystarczy dobór odpowiednich leków i należy na nowo urządzić pokój dziecka. W pierwszej kolejności należy usunąć dywan lub wykładzinę z podłogi. Zakup antyalergicznego materaca i pościeli do łóżka również może okazać się niezbędna. Pokój naszej pociechy należy regularnie odkurzać, często trzepać i wietrzyć koce i kołdry. Konieczne jest również częste zmywanie podłogi na mokro. Zmiana firan i zasłon pomoże pozbyć się dużego ogniska roztoczy. Warto do domu alergika wybrać odkurzacz z filtrem wodnym. Wtedy kurz jest moczony w wodzie a nie rozsiewany z powrotem jak ma to miejsce w przypadku nawet najlepszej klasy odkurzacza tradycyjnego.
Trochę gorzej walczy się z alergią u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. Środki antyalergiczne mogą być w takiej sytuacji podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem by mieć pewność, że nie zaszkodzą młodej mamie i jej dziecku.

Katar sienny powstaje przy zwiększonej przepuszczalności błon śluzowych nosa. Skażenie środowiska lub przebyte zakażenie wirusowe mogą podnieść ryzyko pojawienia się alergii. Co ciekawe, dosięga ona znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Stacje aerobiologiczne publikują specjalne kalendarze pyleń pyłków roślinnych, które pomagają ustalić kiedy wzrasta nasilenie pylenia poszczególnych roślin, mogą to być bardzo użyteczne informacje potrzebne do walki z alergią. Pamiętajmy, że najważniejsza jest właściwa diagnoza i skuteczne działanie.

Was this helpful?

0 / 0